Zdjęcie główne
ŻYWIENIE


Jakość i rodzaj karmy ma ogromny wpływ na jego zdrowie i komfort życia psa.
Dotyczy to zwłaszcza psów z wrażliwym przewodem pokarmowym.
Dlatego zawsze należy dokładnie przemyśleć jaką karmę podajemy naszemu psu.

Najważniejsza jest dieta

DOWIEDZ SIĘ, JAK PRAWIDŁOWO ŻYWIĆ PSA

TRAWIENIE I WCHŁANIANIE SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH
Jakość i rodzaj karmy ma niebagatelny wpływ na jego zdrowie i komfort życia psa. Dlatego zawsze należy dokładnie przemyśleć jaką karmę podajemy naszemu psu. Aby trawienie i wchłanianie składników pokarmowych zachodziło w odpowiedni sposób, należy stosować dietę o najwyższej strawności i przyswajalności.
 
  1. Właściciele psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym powinni pamiętać, że dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na układ pokarmowy. 
  2. Niska strawność białek w karmie powoduje przechodzenie dużych ilości białek do jelita grubego, tym samym zwiększa się fermentacja jelitowa i zwiększa się objętość stolca. 
  3. Złe proporcje włókna fermentującego (pulpa buraczana oraz fruktooligosacharydy) mogą skutkować nieprawidłowym rozwojem mikroflory przewodu pokarmowego, jednocześnie nadmierną fermentacją (wzdęcia). 
  4. Aby ochronić wrażliwy przewód pokarmowy psa należy podawać karmę zawierającą białka wysokiej jakości oraz frutkooligosacharydy (FOS) i mannooligosacharydy (MOS).
Najważniejsza jest dieta

Czynniki powodujące problemy z trawieniem

PROBLEMY Z TRAWIENIEM

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
Stosunkowo często zdarza się, że noworodki  po odsadzeniu mają nieprawidłowo uformowany stolec. Takie problemy są głównie związane z niedostatecznie rozwiniętymi procesami trawienia wynikającymi ze strukturalnej i funkcjonalnej niedojrzałości układu pokarmowego.

W chwili odsadzenia, układ pokarmowy szczeniąt jest jeszcze słabo rozwinięty a aktywność enzymów trawiennych (lipaz, trypsyny, chymotrypsyny) i amylazy jest nadal niska. Także inne czynniki takie, jak stres, pasożyty, niewłaściwa dieta czy zatrucia mogą prowadzić u szczeniąt do znacznie poważniejszych zaburzeń pokarmowych niż u psów dorosłych.
Ponieważ coraz więcej ludzi mieszka w miastach, liczba psów trzymanych w domach stale rośnie. Aktywność takich psów jest ograniczona. Więcej czasu spędzają one na jedzeniu (większe ryzyko otyłości) i odpoczynku.

Brak aktywności fizycznej może prowadzić do zwolnienia perystaltyki żołądkowo-jelitowej, co z kolei przyczynia się do mniej lub bardziej nasilonych zaparć. Taki spowolniony pasaż nasila także fermentację gnilną w jelicie grubym, co jest jedna z przyczyn przykrego zapachu kału.
Każda zmiana karmy, właściciela lub środowiska jest jednym z wielu czynników mogących wywołać u psa stres. Stres ma ogromny wpływ na perystaltykę i przez to także, na tolerancję pokarmową. Może prowadzić do zwolnienia opróżniania żołądka ale przyśpieszać pasaż w okrężnicy lub w całym przewodzie pokarmowym. Przyspieszona perystaltyka w okrężnicy jest główną przyczyną wystąpienia luźnych stolców u większości zestresowanych zwierząt.
Ważne
Niska olerancja pokarmowa u zdrowego psa nie zawsze związana jest z dietą. Również inne czynniki, takie jak wiek, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa pielęgnacja czy stres mają wpływ na przebieg procesu trawienia.

Dobierz właściwą karmę