Zdjęcie główne
ŻYWIENIE


Odpowiednia dieta zapewnia szczenięciu prawidłowy, 
harmonijny rozwój oraz zdrowie i kondycję
w dorosłym życiu.

WYBÓR SPOSOBU KARMIENIA

WŁAŚCIWE PORCJE SĄ NAJWAŻNIEJSZE
Istnieje kilka sposobów żywienia psów. Można przygotować jedzenie w domu lub korzystać z pełnoporcjowych karm gotowych (karmy suche lub wilgotne). Nigdy jednak nie należy stosować jednocześnie karmy domowej i przemysłowej.
 

Pokarm przygotowywany w domu

Posiłki przygotowywane w domu komponuje się z mięsa, warzyw oraz makaronu lub ryżu (ewentualnie z dodatkiem odpowiednich dodatków mineralno-witaminowych). 
 
  • Jest to pracochłonne i czasochłonne.
  • Wymaga sporej wiedzy i doświadczenia w zakresie żywienia psów.
  • Nie jest łatwe prawidłowe zbilansowanie składu tak przygotowanego posiłku. Musi on przecież zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczy, wapnia, fosforu, witamin, mikroelementów i włókna. Składniki te muszą ponadto występować we właściwych proporcjach.
  • Jeśli przygotowywane posiłki nie będą właściwie skomponowane, szybko pojawią się objawy niedoborów, które mają negatywny wpływ na zdrowie i rozwój psa.
 

Karmy gotowe

Pełnoporcjowe karmy przemysłowe wysokiej jakości:
  • są kompletne i prawidłowo zbilansowane,
  • zawierają wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje pies,
  • nie trzeba do nich dodawać żadnych preparatów mineralno-witaminowych (chyba, że zaleci je prowadzący lekarz weterynarii),
  • warunki produkcji karm i wykorzystane surowce spełniają normy przewidziane przy produkcji żywności dla ludzi.
Two text block image right - 1

Czego potrzebuje szczenię?

POTRZEBY SZCZENIĄT

NIEZALEŻNE OD WIELKOŚCI I RASY
Potrzeby pokarmowe rosnących szczeniąt są bardzo wysokie, jednak wydolność układu trawiennego wciąż jeszcze niewielka. Dlatego też, należy uważać na jakość podawanego szczeniętom pokarmu. Odpowiednia, wysokostrawna dieta powinna chronić wrażliwy przewód pokarmowy i zapobiegać zaburzeniom trawienia (niebezpieczna dla szczeniąt biegunka).
Między 4. a 12. tygodniem życia szczenię wkracza w krytyczny okres przejściowy: odporność nabyta wraz z mlekiem matki (siara) zaczyna wygasać, a własny układ immunologiczny psa nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W tym okresie, nazwanym"luką immunologiczną" szczenię jest szczególnie narażone na różne choroby. Dlatego, tak ważne jest ustalenie z lekarzem weterynarii kalendarza szczepień, które ochronią szczenię przed niektórymi, bardzo groźnymi chorobami.
Zapotrzebowanie szczeniąt na energię jest dwukrotnie wyższe niż psów dorosłych. Dieta musi więc być precyzyjnie kontrolowana pod kątem poziomu energii, aby uniknąć ryzyka nadwagi, mogącej prowadzić do schorzeń kostno-stawowych i zaburzeń wzrostu.
Ważne
Szczenię rośnie i zmienia się niemal z dnia na dzień. Jak dużo czasu będzie potrzebować do pełnego rozwoju zależy od jego rasy i wielkości. Niezależnie od tych cech, wymaga  Twojej troskliwej opieki i uwagi:

Zasady żywienia szczeniąt

Stosując się do zalecanego dawkowania karmy umieszczonego na opakowaniu zapewnisz psu doskonała kondycję i odpowiednią sylwetkę!  Weź również pod uwagę jego tryb życia, temperament i ilość ruchu w ciągu dnia.
 

1. Często i mało

Do 6. miesiąca życia dzienna dawka karmy powinna być podzielona na co najmniej 3 posiłki. Godziny karmienia powinny być regularne, a karma podawana zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. Niezmienność określonych zwyczajów zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa.
 

2. Dobre nawyki żywieniowe

Pies powinien dostawać karmę przeznaczoną dla psów. Nie wolno podawać szczenięciu resztek ze stołu ponieważ mogą mu zaszkodzić (nadmiar soli, przyprawy i niezdrowe dodatki). Niekontrolowane dokarmianie psa smakołykami prowadzi do rozwoju otyłości, która może zaburzyć proces wzrostu oraz znacząco wpłynąć na zdrowie i kondycję już dorosłego psa.
Nie wolno podawać psu czekolady! Zawiera ona trujący dla psa związek (teobromina), a 200g czekolady może spowodować śmierć psa średniej wielkości. Szkodliwe dla zdrowia psa są też rodzynki i cebula.
 

3. Niezbędna woda

Szczenię powinno mieć stały dostęp do miski ze świeżą, czystą wodą, regularnie wymienianą.

Karmy dla szczeniąt