Zdjęcie główne
ZDROWIE


Dzięki szczepiniom i regularnym zabiegom pielęgnacyjnym
zapewnisz szczenięciu zdrowie i dobrą kondycję.

Zdrowie i pielęgnacja

Szczepienia

W Polsce obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Aby szczepienia były skuteczne powinny być przeprowadzone zgodnie z kalendarzem szczepień. Pierwsze szczepienie szczenię przechodzi jeszcze u hodowcy, w wieku 6-7 tygodni. Szczegółowy kalendarz szczepień zawsze ustala lekarz weterynarii, dostosowując go do zagrożeń, z jakimi szczenię ma do czynienia w danym środowisku.

Na naturalną odporność wpływają stres, urazy oraz warunki pogodowe. W czasie pierwszej wizyty u lekarza opisz, w jakich warunkach przebywa szczenię (miasto, czy wieś, mieszkanie czy dom z ogrodem, spacery na łąkach czy osiedlu, itp.) co pozwoli wybrać najwłaściwszy wariant szczepień.

Podstawowe zabiegi higieniczne

Wymiana zębów

Proces wypadania zębów mlecznych rozpoczyna się około 3 miesiąca życia psa. Zęby mleczne zazwyczaj samoistnie łatwo wypadają. Nie należy niepokoić się, jeśli nie można ich znaleźć – pies często je połyka. Czasem kły mleczne nie wypadają i trzymają się mocno obok kłów stałych. Jeśli po pewnym czasie same nie wypadną, konieczna jest interwencja chirurga.
 

Higiena jamy ustnej

Zazwyczaj, psy niechętnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym, szczególnie jeśli jest to czyszczenie zębów. Przyzwyczajaj szczenię do czyszczenia zębów już od samego początku. Zaniedbanie zębów prowadzi do osadzenia się kamienia nazębnego, który powoduje stany zapalne dziąseł i może być usunięty tylko przez lekarza weterynarii. Zmiany spowodowane przez kamień mogą być na tyle bolesne, że pies odmówi przyjmowania jedzenia.

Aby uchronić psa przed kamieniem nazębnym należy regularnie czyścić mu zęby, używając do tego szczoteczki i pasty przeznaczonych specjalnie dla psów. Zabieg powtarzaj kilka razy w tygodniu.
 

Od samego początku dbaj o zęby psa. Używaj specjalnej szczoteczki przeznaczonej dla psów.

Niezależnie od rasy szczenięcia, można go zawsze wykapać pod warunkiem używania odpowiednich preparatów dla szczeniąt oraz starannego wysuszenia. Psa należy kąpać wtedy kiedy jest brudny, dlatego częstotliwość kąpania zależy od struktury włosa i warunków, w jakich przebywa pies. 

Po kąpieli psa należy dokładnie wytrzeć i wysuszyć oraz zabezpieczyć przed przeciągami i chłodem.
Wszystkie szczenięta wymagają regularnego podcinania pazurów. Pierwszy taki zabieg powinien wykonać lekarz weterynarii, który udzieli odpowiednich wskazówek jak i kiedy podcinać pazury. Kolejne zabiegi właściciel będzie mógł wykonywać już samodzielnie w domu.

Czesanie

Bez względu na rodzaj sierści psa, wszystkie włosy rosną, obumierają i odnawiają się. Psy linieją przez cały rok, szczególnie wiosną i jesienią. Jeśli pies żyje w mieszkaniu należy liczyć się z bardziej obfitym i ciągłym wypadaniem włosa.
Przy codziennym szczotkowaniu pies pozbędzie się martwych włosów. Rodzaj używanych szczotek i grzebieni różni się w zależności od typu włosa.
 

Sierść krótka

Czesanie wykonuje się gumową szczotką, która zbiera martwy włos. Na koniec należy przetrzeć sierść psa rękawicą, najlepiej typu frotte.
 

Sierść długa

wymaga codziennego czesania, do którego używa się metalowych szczotek oraz metalowych grzebieni.
 

Sierść szorstka

czesanie metalową szczotką oraz regularne trymowanie (usuwanie martwego włosa) co 2-3 miesiące.
Ważne
Zdrowie i dobre samopoczucie psa zależą zarówno od żywienia, aktywności i środowiska życia, jak i regularnych zabiegów higienicznych oraz uwagi, którą poświęca mu właściciel. Proste, przeprowadzane codziennie zabiegi pozwolą szczenieciu zachować odpowiednią higienę. Dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym zapewnisz psu piękną i lśniąca sierść.
Miejsca narażone na powstanie kołtunów (uszy, pachwiny, stopy) wymagają szczególnej uwagi i ostrożności.