Zdjęcie główne
EKSPLORACJA POD KONTROLĄ


Szczenię powinno mieć możliwość swobodnej eksploracji nowego domu (poznania środowiska), ale zawsze pod czujnym okiem właściciela. Jeśli są miejsca, w których nie życzysz sobie obecności psa - dobrze już od samego początku uniemożliwiać szczenięciu wchodzenie do tych pomieszczeń. Bardzo szybko przyswoi sobie zasadę, iż pewne miejsca są dla niego niedostępne, a Ty unikniesz problemów z psem dorosłym w przyszłości.

Bezpieczny dom

W domu

Sprawdź, czy mieszkanie jest bezpieczną przestrzenią dla nowego gościa. Należy szczególnie uważać na: odsłonięte, łatwo dostępne kable elektryczne zachęcające do gryzienia, wąskie miejsca, gdzie ciekawskie szczenię może utknąć lub miejsca położone wysoko, z których może spaść. Kontroluj dostęp do balkonu, okna i schodów. Środki ostrożności, które podejmiesz teraz mogą zaoszczędzić ci wielu zmartwień w przyszłości.
 

Poza domem

Jeśli pies będzie spędzał dużo czasu w ogrodzie, bez nadzoru właściciela, należy uważać na wszelkie doły w ziemi, dziury w płocie, trujące rośliny, nawozy chemiczne, środki owadobójcze itp. Pamiętaj jednak, iż najlepszym zabezpieczeniem w tym wypadku jest poświęcanie psu czasu i uwagi, bez pozostawiania go samego na całe dnie w roli „ozdoby ogrodowej”.
Bezpieczny dom

Jak przygotować dzieci na pierwsze spotkanie ze szczenięciem?

Ważną rolą rodziców jest uświadomienie dzieciom, że:
 
  • zwierzę nie jest zabawką, potrzebuje dużo spokoju i odpoczynku,
  • ze szczenięciem należy postępować bardzo ostrożnie, dlatego ze względów bezpieczeństwa dzieci powinny bawić się z psem zawsze w obecności dorosłych,
  • bezpośrednio po przybyciu szczenięcia do domu dzieci powinny zachować spokój, aby nie przestraszyć psa; najlepiej żeby poczekały aż sam do nich podejdzie.
Jak przygotować dzieci na pierwsze spotkanie ze szczenięciem?

Inne zwierzęta w domu

Pojawienie się nowego psa w domu jest dużą zmianą nie tylko dla właściciela, ale przede wszystkim dla obecnego psiego rezydenta. Dobrze jest zadbać o to, aby zwierzęta poznały się w neutralnym terenie, a nie w domu, gdzie dorosły pies czuje sie pewnie i bezpiecznie. 

Co robić, a czego nie robić?
 
  • Ważne jest zaakceptowanie relacji, jaka ustali się między psami. W większości przypadków nie ma potrzeby ingerowania w drobne spory między nimi.
  • Poważnym błędem jest faworyzowanie jednego z psów, czy karcenie ich za warczenie – sfrustrowane, mogą skojarzyć to z obecnością drugiego psa i przeciw niemu skierować agresję.
  • ​Każde ze zwierząt mieszkających w domu powinno mieć zapewnione swoje terytorium, w którym czuje się bezpiecznie i może odpocząć.
Inne zwierzęta w domu