Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier
Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

NIEPOZORNY ROZMIAR I ELEGANCKI UROK MOGĄ MYLIĆ. PIES, KTÓRY BYŁ STWORZONY DO POLOWAŃ NA GRYZONIE, TRAFIŁ NAGLE NA SALONY, LECZ NIE STRACIŁ SWOJEGO ZMYSŁU MYŚLIWEGO. POD PIĘKNĄ OKRYWĄ WŁOSOWĄ YORK KRYJE ZDECYDOWANY I CZASEM WYMAGAJĄCY CHARAKTER.
Nazwa oryginalna:
Yorkshire Terrier
Inne nazwy:
York
Typ budowy:
lupoidalny

Masa ciała:
do 3,5 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania

Yorkshire terrier
Yorkshire terrier
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Yorkshire terrier przypomina nieco dumnego, miniaturowego lwa z imponujacą, długą grzywą. Choć może to wyglądać rozkosznie, nie wolno zapominać, że pies ten jest terrierem i jako taki był użytkowany w przeszłości, zanim wkroczył na salony.

Wbrew powszechnej opinii, yorkshire terrier to nie kruchy piesek-ozdoba. To inteligentny i żywiołowy pies, który potrzebuje wiele uwagi ze strony opiekuna i sporej dozy zróżnicowanej aktywności fizycznej. Mimo niezwykłej wprost energii psy tej rasy są z natury bardzo zrównoważone.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Imponująca sierść yorkshire terrierierów zdecydowanie wyróżnia je spośród innych ras psów. Charakterystyczny długi i delikatny włos tych psów przypomina budową włos ludzki i również stale rośnie. Sierść jest pozbawiona podszerstka. Długa, jedwabista i lśniąca szata wymaga regularnego dostarczania wielu składników pokarmowych, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie żywienie yorków.

Opis rasy


Wiele zalet, wiele wymagań

Zdrowy i zadbany yorkshire terrier jest powodem do dumy dla swojego właściciela. Jednak idealna sylwetka i lśniąca sierść to efekt wielu godzin uważnej pielęgnacji oraz prawidłowej, zbilansowanej diety.
 

Więcej niż tylko sierść

Wyjątkowe włosy psów rasy yorkshire terrier mogą osiągać nawet 37 cm długości. Strukturą przypominają włosy ludzkie i również stale rosną. Brak podszerstka sprawia, że skóra tych psów jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych i wymaga dodatkowej ochrony.
 

Długie życie psów yorkshire terrier

Psy rasy yorkshire terrier mogą przeżyć nawet ponad 15 lat. Oznacza to, że wymagają szczególnej ochrony przed skutkami długiego procesu starzenia się, takimi jak schorzenia układu krążenia czy stawów.
 

Wybredny apetyt

Yorkshire terrier ma znacznie słabszy węch niż inne rasy, dlatego tak ważna jest karma o wysokiej smakowitości. Wybredny apetyt jest często wynikiem rozpieszczania psa przez właściciela, który dokarmia pupila niezdrowymi smakołykami.
 

Wrażliwa skóra, brak podszerstka

Szczególną cechą yorkshire terrierów jest brak podszerstka. Każdy pojedynczy włos wyrasta z oddzielnego mieszka włosowego, podczas gdy u psów innych ras z jednego mieszka wyrasta zwykle 3–5 włosów (włos właściwy oraz włosy podszerstka).

Brak podszerstka sprawia, że yorkshire terriery w porównaniu do innych psów ras małych są znacznie bardziej wrażliwe na wpływ czynników środowiskowych, takich jak niskie temperatury czy zanieczyszczenia przemysłowe. Długa sierść o niewielkiej gęstości zwiększa wrażliwość na takie niekorzystne czynniki jak deszcz czy wiatr. Skóra staje się przez to bardzo delikatna i wrażliwa nawet na najmniejszy uraz.
 

Mocne zęby i delikatna szczęka

Yorkshire terriery charakteryzują się delikatną szczęką oraz szerokimi, mocnymi zębami. Bardzo charakterystyczną cechą yorkshire terrierów są schorzenia przyzębia, które są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w lecznicach.

Mleczne zęby u yorkshire terrierów pojawiają się stosunkowo późno (wyrzynają się z dziąseł w wieku około 2,5 miesięcy). Zdarza się, że wypadają zbyt późno, co może być przyczyną nieprawidłowego zgryzu, a w konsekwencji wadliwego ustawienia zębów żuchwy i szczęki względem siebie. 
 
Wszystkie te czynniki sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmu, co powoduje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień nazębny.
 
Tworzenie się płytki nazębnej, a później kamienia nazębnego, może dotyczyć już młodych yorków (ryzyko istnieje praktycznie od momentu pojawienia się zębów mlecznych). Szybko doprowadza to do stanów zapalnych dziąseł, chwiania się, a nawet wypadania zębów. Zmiany takie obserwuje się już u czteroletnich psów. 
 

Charakter

Pochodzenie yorkshire terrierów sprawia, że są to psy o silnym charakterze, z tendencją do dominacji.

Krótko o rasie

Raczej mała i płaska, ani wypukła, ani okrągła.
Ciało zwarte, grzbiet prosty, dobrze związane lędźwie, umiarkowanie wysklepione żebra.
Błękitna, ciemnostalowa (ale nie srebrzysto-błękitna); kolor rozciąga się od potylicy do nasady ogona i w żadnym wypadku nie miesza się z włosem płowym lub brązowym. Na klatce piersiowej włos płowy. Wszystkie płowe włosy powinny być ciemniejsze u nasady, jaśniejsze w środku i najjaśniejsze na końcach.
Małe, w kształcie litery V, stojące, nie zanadto rozstawione, pokryte krótką sierścią, o intensywnie płowym zabarwieniu.
Pokryty obfitym włosem w kolorze błękitnym, ciemniejszym niż reszta tułowia, zwłaszcza na końcu, noszony nieco wyżej niż linia grzbietu.
Na ciele włos umiarkowanej długości, idealnie prosty (nie falisty), lśniący, o delikatnej, jedwabistej strukturze, nie wełnisty. Włosy długie, spadające idealnie prosto po bokach, przedzielone przedziałkiem od nosa do końca ogona. Włos stale rosnący.
Ważne
Yorkshire terrier to efektowny pies, o długim, jedwabistym, swobodnie opadającym włosie, rozdzielonym na boki przedziałkiem biegnącym od nosa do końca ogona. To pies o zwartej budowie i dumnej postawie, sprawiającej wrażenie dużej pewności siebie. Pomimo niewielkiego wzrostu jest psem silnym, aktywnym i pełnym werwy, ze wszystkimi cechami temperamentu teriera.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd