Shih tzu

Shih tzu

Shih tzu
Shih tzu

Shih tzu

MIMO ŁAGODNEGO USPOSOBIENIA ENERGICZNE SHIH TZU LUBIĄ WYKAZAĆ SIĘ CZASEM ODROBINĄ NIEZALEŻNOŚCI, CO NADAJE RASIE DODATKOWEGO UROKU.
Nazwa oryginalna:
Shih Tzu
Typ budowy:
brakoidalny

Masa ciała:
4,5–8,1 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Tybet (Chiny)

Shih tzu
Shih tzu
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Psy rasy shih tzu silnie przywiązują się do swojego opiekuna. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi i chętnie znajdują się w centrum zainteresowania. Mają radosne i łagodne usposobienie, są wylewne wobec domowników, natomiast z pewnym dystansem traktują obcych. Shih tzu dobrze znoszą codzienną pielęgnację sierści, o ile będą do tego przyzwyczajane od pierwszego dnia pobytu w domu.  Mimo niewielkich rozmiarów potrzebują, jak każdy pies, ciekawych codziennych spacerów, ruchu i kontaktów z innymi psami.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Najbardziej charakterystyczną cechą psów rasy shih tzu jest ich imponująca, królewska szata, zwłaszcza na głowie. Długi i delikatny włos opada nad oczami, obfitcie pokrywa brodę i bokobrody, natomiast na kufie włos rośnie w górę, dając charakterystyczny efekt kwiatu chryzantemy.

Opis rasy


Okazała szata wymagająca pielęgnacji

Miłośników shih tzu urzeka imponująca sierść tych psów, będąca zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą rasy: długi i gęsty włos, oraz bardzo obfity podszerstek.

Podkreślenie naturalnego piękna szaty

Obficie owłosiona jest również głowa shih tzu, nadając psu chakterystyczny wygląd:

  • włosy opadają na oczy, o ile nie zostaną upięte,
  • włos na długich, zwisających uszach zlewa się optycznie z gęstą kryzą na szyi,
  • bogaty włos na brodzie tworzy charakterystyczne wąsy,
  • kierunek wzrostu włosa (w górę) nadaje głowie charakterystyczny kształt kwiatu chryzantemy.


Tułów psa pokrywa równie bujny włos. Puszysty ogon przypomina pióropusz, a gęsta sierść na łapach sprawia, że wydają się masywniejsze niż w rzeczywistości. 

Tak imponująca szata wymaga starannego szczotkowania przynajmniej raz dziennie. Włosy w uszach należy wyskubywać. Na utrzymanie sierści we właściwym stanie (zapobieganie splątywaniu się włosów) trzeba poświęcić minimum pół godziny każdego dnia.  Zaniedbania w tej kwestii prowadzą do uszkodzenia włosa i powstawania podrażnień skórnych. 

Zaleca się związywanie włosów na czubku głowy tak, by nie zasłaniały oczu psa i nie drażniły rogówki. Shih tzu są szczególnie podatne na tego rodzaju podrażnienia. Ułożenie rzęs sprawia, że często ocierają rogówkę. Dodatkowo shih tzu wydzielają niewiele łez. W niektórych przypadkach może to prowadzić do postępującego obustronnego zapalenia rogówki i spojówki. Można zapobiec temu problemowi przemywając codziennie oczy psa specjalnym preparatem.

Wrażliwa skóra psów shih tzu

Reakcje alergiczne są najczęstszym powodem wizyt shih tzu u lekarza weterynarii. Wrażliwość na toksyny pcheł, pyłki oraz roztocza może wywoływać całą gamę objawów (począwszy od niewielkiego świądu, na poważnym podrażnieniu skóry skończywszy).


Pielęgnacja gęstej sierści

Długa, gęsta sierść wraz z obfitym podszerstkiem, delikatna w dotyku, jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy. Codzienne szczotkowanie zapobiega splątywaniu się włosów, usuwa zanieczyszczenia i nadaje sierści połysk.

Rekordowa długowieczność shih tzu

Średnia długość życia psów rasy shih tzu wynosi 13 lat, ale psy tej rasy nierzadko żyją nawet 15–17 lat. U starszych psów znacznie częściej mogą wystąpić problemy zdrowotne związane z zaburzeniami pracy nerek, serca, schorzeniami stawów i oczu.
 

Typowy przedstawiciel ras krótkogłowych

Duża, okrągła głowa, spłaszczona pomiędzy uszami czaszka, mocna żuchwa oraz krótka kufa to typowe cechy psów o budowie brachycefalicznej. Ze względu na charakterystyczny układ zębów psy krótkogłowe miewają trudności z rozgryzaniem karmy, zdarzają sie też problemy stomatologiczne, takie jak schorzenia przyzębia, mogące skutkować utratą zębów.
 

Delikatne zęby i szczęki

U 80% psów powyżej 6 roku życia występują mniej lub bardziej nasilone objawy zapalenia ozębnej, tkanki łącznej wypełniającej przestrzeń pomiędzy ścianą kostną zębodołu a korzeniem zęba. Choroby przyzębia rozwijają się w wyniku działania bakterii gromadzącymi się na zębach (w postaci płytki bakteryjnej).
 

Wyjątkowo wrażliwa skóra

Badania wykazały, że psy rasy shih tzu z przedziału wiekowego od 2 miesięcy do 7 lat najczęściej trafiają do lekarza weterynarii z powodu problemów skórnych. Ryzyko wystąpienia schorzeń dermatologicznych jest u tej rasy 6–7 razy wyższe niż w ogólnej populacji psów.
 

Idealna kondycja

Shih tzu, w porównaniu do wielu innych psów ras małych, nie wykazują raczej skłonności do nadmiernego przybierania na wadze. Obfita szata może jednak maskować kształty psa, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie masy ciała i dostosowanie dawki karmy do realnego zapotrzebowania organizmu. Zgodnie z wzorcem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI, idealna masa ciała shih tzu wynosi 4,5–7,3 kg w zależności od płci i linii.
 

Tybetańskie korzenie 

Według dużego prawdopodobieństwa shih tzu powstały w wyniku skrzyżowania pochodzącego z Tybetu lhasa apso i chińskiego pekińczyka.  
 
Jak wskazuje ich nazwa, lhasa apso zamieszkiwały świątynie Lhasy, gdzie towarzyszyły mnichom buddyjskim przy odprawianiu religijnych rytuałów. Psy były własnością dalajlamy. W 1643 roku trzy z nich trafiły jako podarunek na dwór cesarza Chin z dynastii Manchu. To od nich wywodzi się obecny shih tzu.
 

Charakter

Cechy psychiczne są w hodowli psów rasy shih tzu równie ważne jak wygląd. Inteligentne, żywiołowe i radosne – są cenionymi psami do towarzystwa. Mimo łagodnego usposobienia energiczne shih tzu lubią wykazać się czasem odrobiną niezależności, co nadaje rasie dodatkowego uroku.

Krótko o rasie

Głowa szeroka, okrągła, szeroka między oczami. Stop wyraźnie zaznaczony.
Długość większa niż wysokość, grzbiet prosty, dobrze związany i mocny. Klatka piersiowa szeroka i mocna.
Dopuszczalne wszystkie kolory, biała strzałka na czole i biały koniec ogona bardzo pożądane u okazów łaciatych.
Duże, z dużym płatem usznym, zwisające. Osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, owłosione tak obficie, że wydają się zlewać z owłosieniem szyi.
Mocno owłosiony, wesoło noszony powyżej linii grzbietu. Osadzony wysoko.
Sierść długa, gęsta, nie lokowata, obfite podszycie. Dopuszczalne lekkie sfalowanie. Zdecydowanie zaleca się wiązać włosy na głowie.
Ważne
Wśród tybetańskich ras psów shih tzu jest najmłodsza, ale zarazem najbardziej znana na świecie. American Kennel Club klasyfikował shih tzu łącznie z lhasa apso jeszcze do 1969 roku. Shih tzu to krzepki, krótkonożny pies, obficie owłosiony, o mocnym charakterze. Bogata szata na głowie tworzy typowy dla rasy kształt przypominający chryzantemę.

Pytania i porady