Pudel

Pudel

Pudel
Pudel

Pudel

PUDLE TO PSY AKTYWNE I ZAWSZE CZUJNE, HARMONIJNIE ZBUDOWANE, O ELEGANCKIEJ I DUMNEJ POSTAWIE. ZNANE SĄ ZE SWOJEGO PRZYWIĄZANIA DO WŁAŚCICIELA ORAZ ŁATWOŚCI W PROWADZENIU. POWYŻSZE CECHY W POŁĄCZENIU Z DŁUGOWIECZNOŚCIĄ SPRAWIAJĄ, ŻE PUDEL JEST CENIONYM PSEM TOWARZYSZĄCYM.
Nazwa oryginalna:
Caniche
Typ budowy:
brakoidalny

Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Francja

Pudel
Pudel
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Pudel to jedna z najstarszych ras. Jego wizerunek został umieszczony w katedrze Saint Sauveur, wybudowanej na przełomie XI i XII wieku. Średniowieczny artysta umieścił pudla w herbie świątyni. Pudle żyły na dworze Ludwika XV oraz Ludwika XVI. Biały pudel był ulubieńcem Zygmunta Starego. Ogromną popularnością cieszył się w okresie międzywojennym oraz w latach 60. i 70.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Z etymologicznego punktu widzenia francuskie słowo caniche (pudel) pochodzi od wyrazu cane o znaczeniu „kaczka”. W innych krajach nazwa ta ma związek z pluskaniem w wodzie, przykładowo niemiecka nazwa pudel pochodzi od słowa paddeln – pływać. Jak widać, pudle zawsze były nierozerwalnie związane z wodą. Pierwotnie psy te używane były do aportowania dzikiego ptactwa.

Krótko o rasie

Szlachetna, prostolinijna, proporcjonalna do korpusu. Głowa musi być dobrze wyrzeźbiona i nie może być ciężka ani przesadnie lekka.
Umiarkowanie rozwinięty kłąb, linia górna prosta i wyprężona. Wysokość kłębu odpowiada prawie wysokości zadu.
Umaszczenie czarne, białe, brązowe, szaro-srebrne, morelowe, płowe czerwone.
Uszy raczej długie, opadające wzdłuż policzków (nieodstające), zaokrąglone, pokryte falistym włosem. Osadzone płasko i szeroko na przedłużeniu linii łączącej wierzchołek nosa z zewnętrznym kącikiem oka.
Dość wysoko osadzony, na wysokości lędźwi. W spoczynku ogon zwisa, w ruchu noszony ukośnie do góry.
Sierść mocno kędzierzawa, gęsta i obfita, o delikatnej wełnistej strukturze, elastyczna, sprężysta pod naciskiem dłoni, o jednakowej długości i jednakowej fakturze na całym ciele.
Ważne
Ze względu na specyfikę włosa (podszerstek wyrasta ponad włos okrywowy, zwija się przez to spiralnie lub tworzy kędziory) pudle wymagają regularnej i starannej pielęgnacji – szczotkowanie konieczne jest przynajmniej raz w tygodniu, kąpiel zwykle raz na miesiąc.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd