Jamnik

Jamnik

Jamnik
NIESPOTYKANA
RÓŻNORODNOŚĆ
Jamnik
NIESPOTYKANA
RÓŻNORODNOŚĆ

Jamnik

JAMNIK TO PIES ODPORNY, ŚMIAŁY, O DUŻEJ WYTRZYMAŁOŚCI I TWARDYM CHARAKTERZE. JAKO JEDYNA RASA MA SWOJĄ WŁASNĄ GRUPĘ FCI (IV GRUPA FCI). WYNIKAĆ TO MOŻE Z NIESPOTKANEJ RÓŻNORODNOŚCI WSRÓD JAMNIKÓW.
Nazwa oryginalna:
Dachshund
Inne nazwy:
Doxie, Wiener Dog
Typ budowy:
brakoidalny

Masa ciała:
9
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Niemcy

Jamnik
Jamnik
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Jamnik znany jest od Średniowiecza. Jego rodowód wywodzi się od psów gończych, które były wykorzystywane do pracy na i pod ziemią. Z tych krótkonożnych psów ukształtował się dzisiejszy jamnik, który jest wszechstronnym użytkowym psem myśliwskim. Znakomicie sprawdza się jako pies norujący, ale także jako pies gończy i tropiący.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
W przypadu jamników wysokość nie jest bardzo istotna. Prócz masy ciała, liczy się tylko obwód w klatce piersiowej. Dla standardowego jamnika powinien wynosić więcej niż 35 cm, u jamnika miniaturowego więcej niż 30 cm (pierwsze mierzenie powinno zostać wykonane w wieku 15 miesięcy), u jamnika karłowatego do 30 cm (pierwsze mierzenie w wieku 15 miesięcy).

Krótko o rasie

Wydłużona, widziana z góry i z boku równomiernie zwężająca się, jednak nie spiczasta.
Linia grzbietu harmonijnie przechodzi od wyraźnie zaznaczonego kłębu do lekko opadającego zadu. Grzbiet silnie i dobrze umięśniony. Silnie umięśnione lędźwie.
  • Jednokolorowe: rude, rudo-żółte, żółte, kolory czyste lub z czarnym nalotem. Preferowane są czyste, mocno wysycone kolory. Nos i pazury czarne, brązowe dopuszczalne, ale niepożądane.
  • Dwukolorowe: głęboki czarny lub brązowy (czekoladowy) z rdzawo-brązowymi lub żółtymi podpaleniami nad oczami, po obu stronach kufy, na żuchwie, wewnętrznych krawędziach uszu, przedpiersiu, kończynach, przy odbycie i około jednej trzeciej do połowy długości ogona. Nos i pazury u czarnych psów czarne, u czekoladowych brązowe lub czarne.
  • Marmurkowe (tygrysie, pręgowane): tło jest zawsze ciemniejsze (czarne, rude lub szare). Pożądane są nieregularne szare lub beżowe plamy (niepożądane są duże łaty). Nie może przeważać ani ciemny, ani jasny kolor. Jamniki pręgowane na rudym lub żółtym tle mają ciemniejsze pręgi. Nos i pazury jak u jedno- i dwukolorowych.
Osadzone wysoko, skierowane niezbyt mocno do przodu, wystarczająco, lecz nieprzesadnie długie, zaokrąglone na końcach.
Osadzony nie za wysoko, noszony na wysokości linii grzbietu, tak żeby stanowił jej przedłużenie. Koniec ogona (około jednej trzeciej długości) może być nieznacznie zakręcony.
Krótka, gęsta, błyszcząca, przylegająca, mocna i twarda, bez łysin.
Ważne
W obrębie rasy występują trzy rodzaje jamników: standard, miniaturka, karłowaty (króliczy). Ponadto pod względem szaty wyróżnia się jamniki długowłose, krótkowłose oraz szorstkowłose. Jamniki mają wydłużoną, ale zwartą sylwetkę. Są bardzo dobrze umięśnione. Głowa noszona jest wysoko. Pomimo stosunkowo długiego ciała i krótkich kończyn jamniki są bardzo ruchliwe i zwinne.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd