Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier
Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

JACK RUSSELL TERRIER JEST NIE TYLKO AKTYWNY I CZUJNY, ALE RÓWNIEŻ BARDZO INTELIGENTNY. KIEDY PRACUJE, JEST ODWAŻNY I PEWNY SIEBIE. MA BARDZO PRZYJAZNY CHARAKTER, CO CZYNI GO DOSKONAŁYM TOWARZYSZEM.
Nazwa oryginalna:
Jack Russell Terrier
Typ budowy:
lupoidalny

Masa ciała:
Na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała.
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania

Jack Russell Terrier
Jack Russell Terrier
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Jack Russell Terrier znany jest z żywego usposobienia. To energiczny i zwinny pies o silnej osobowości, ale i dużej inteligencji. Ma skłonność do nagłej ekscytacji i wykazywania uporu. Ma silny instynkt łowiecki, dlatego atrakcją jest dla niego pościg za szybko poruszającym się przedmiotem. Jack Russell Terrier należy do grupy psów, których głównym zadaniem podczas polowania nie było zabicie zwierzyny, a jedynie wypłoszenie jej z kryjówki. W związku z tym psy te wymagają sporo ruchu oraz uwagi ze strony opiekuna. Łatwo dostosowują się do nowych sytuacji i odmiennych warunków życia. Obecnie Jack Russell Terrier stał się popularnym psem do towarzystwa.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Powstały dwie odmiany psów o zasadniczo podobnym wzorcu, z wyjątkiem pewnych różnic dotyczących wzrostu i proporcji ogólnych. Wyższy pies, o obrysie zbliżonym do kwadratu, znany jest obecnie jako Parson Russell Terrier, zaś mniejszy, o nieco wydłużonej sylwetce został nazwany Jack Russell Terrier.

Opis rasy


Historia

Jack Russell Terriery wywodzą się z Anglii. Rasa powstała dzięki zabiegom czcigodnego Johna Russella. W XIX wieku hodował on i udoskonalał linię foksterierów, które na polowaniach biegły obok foxhoundów, wchodziły pod ziemię, wypędzały lisy i inną zwierzynę z ich nor lub kryjówek. Powstały dwie odmiany psów o zasadniczo podobnym wzorcu, z wyjątkiem pewnych różnic dotyczących wzrostu i proporcji ogólnych. Wyższy pies, o obrysie zbliżonym do kwadratu, znany jest obecnie jako Parson Russell Terrier, zaś mniejszy, o nieco wydłużonej sylwetce został nazwany Jack Russell Terrier.
 

Wysokie potrzeby energetyczne

Wrodzona energia i chęć zabawy powoduje, że psy rasy Jack Russell Terrier potrzebują karmy, która pokrywa wysokie zapotrzebowanie na energię. Psy tej rasy żyją nawet 16 lat, dlatego ważne jest zachowanie witalności psa.
 

Trzy rodzaje szaty

Jack Russell Terrier występuje w trzech rodzajach szaty – krótkiej, szorstkiej i drutowatej (złamanej). Bez względu na odmianę szata zawsze jest odporna na warunki atmosferyczne i nie wymaga pielęgnacji. Ważne jest jednak, aby wzmacniać barierę skórną.
 

Higiena jamy ustnej

Jack Russell Terrier, tak jak wszystkie psy ras małych, podatny jest na schorzenia jamy ustnej. Ich przyczyną może być powstająca płytka nazębna, która z czasem ulega przekształceniu w kamień nazębny. Odpowiednia dieta może ograniczyć odkładanie się kamienia nazębnego.

Krótko o rasie

Czaszka powinna być płaska, umiarkowanej szerokości, stopniowo zwężająca się ku oczom, a następnie ku kufie o dobrej objętości.
Tułów mieści się w prostokącie. Grzbiet prosty. Odległość od kłębu do nasady ogona jest nieco większa niż wysokość psa w kłębie.
Białe umaszczenie musi dominować, ze znaczeniami czarno-podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Te ostatnie mogą być w odcieniach od jasnopłowych, po bardziej intensywne, kasztanowe.
Uszy bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające.
W spoczynku może opadać, natomiast gdy pies jest w ruchu, powinien się unosić.
Sierść może być gładka, szorstka lub drutowata. Odporna na wpływy atmosferyczne. Nie może być korygowana (skubana), aby nadać psu wygląd gładkowłosego lub o włosie drutowatym.
Ważne
Rasa ukształtowała się dzieki zapalonemu myśliwemu – pastorowi Johnowi Russellowi, zwanemu Jackiem. Pastor Russell chciał stworzyć psa, który mógłby biegać razem z psami gończymi, a zarazem być wykorzystywany w charkterze norowca pracującego w norach lisów (wypłaszając zwierzę z kryjówki). Dlatego właśnie Jack Russell Terrier jest solidny, aktywny i zwinny, o średniej długości ciała.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd