Gończy polski

Gończy polski

Gończy polski
Gończy polski

Gończy polski

ZRÓWNOWAŻONY I ŁAGODNY GOŃCZY POLSKI JEST PSEM BRAWUROWO ODWAŻNYM, ALE ROZTROPNYM, INTELIGENTNYM I PODATNYM NA SZKOLENIE. NIEAGRESYWNY, ALE NIEUFNY WOBEC OBCYCH, JEST DOSKONAŁYM STRÓŻEM.
Nazwa oryginalna:
Gończy polski
Typ budowy:
brakoidalny

Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Polska

Gończy polski
Gończy polski
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Gończy polski, mimo średniego rozmiaru, jest mocnym i śmiałym psem, wyspecjalizowanym w polowaniu na dużą zwierzynę płową i czarną (jelenie, sarny, dziki). W niektórych regionach, zwłaszcza w górzystych obszarach Polski południowej, gdzie wytrzymałość i wytrwałość są szczególnie pożądane, gończy polski był wykorzystywany również podczas polowań na drobniejszą zwierzynę, jak lisy i zające.

Szczegółowe opisy rasy można znaleźć w XIX-wiecznej literaturze łowieckiej. Tradycję hodowli polskich psów myśliwskich kontynuowano po II wojnie światowej. Szczególny wkład w tworzenie rasy wniósł płk. Józef Pawłusiewicz (1903–1979), który z oddaniem zajmował się hodowlą polskich psów gończych nazywanych wtedy ogarami z Karpat.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Wzmianki o użytkowaniu psów gończych można znaleźć już w XII-wiecznej literaturze polskiej. Jako kraj gęsto zalesiony Polska była przez długi czas bogatym siedliskiem dużej zwierzyny łownej: płowej i czarnej, a polowanie z psami stanowiło element silnie zakorzenionej tradycji.

Krótko o rasie

Szlachetna, proporcjonalna do reszty ciała. Mózgoczaszka tak długa jak kufa.
Linia grzbietu prosta z wyraźnie wzniesionym kłębem, grzbiet długi, szeroki, dobrze umięśniony, zad szeroki, muskularny, dość długi, klatka piersiowa głęboka.
Czarne z wyraźnie odgraniczonym podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowe podpalane oraz rude w różnych odcieniach. Białe znaczenia dopuszczalne.
Nisko osadzone, dość długie, luźnie wiszące, u dołu lekko zaokrąglone.
Gruby, nisko osadzony; w bezruchu opuszczony, lekko wygięty w szablę; w akcji, podczas pogoni trzymany poniżej linii grzbietu z lekkim odchyleniem na bok.
Włos krótki, na głowie i uszach jedwabisty, na tułowiu twardy, sztywny i przylegający, podszerstek gęsty, zimą bardziej obfity.
Ważne
Gończe polskie są smukłymi i zwartymi psami o mocnym, lecz nieciężkim kośćcu. Ze względu na swoją budowę doskonale sprawdzają się w górzystym terenie: zwrotne, szybkie i zdolne do pracy w trudnych warunkach klimatycznych.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd