Golden retriever

Golden retriever

Golden retriever
Golden retriever

Golden retriever

GOLDEN RETRIEVERY MAJĄ NIEMAL WSZYSTKIE CECHY CENIONE U PSA TOWARZYSZĄCEGO, CO NIEWĄTPLIWIE PRZYCZYNIŁO SIĘ DO ICH OGROMNEJ POPULARNOŚCI NA ŚWIECIE. TO PSY ŁAGODNE, POJĘTNE, PRZYJAZNE I ZRÓWNOWAŻONE, A ZARAZEM ENERGICZNE I ODDANE.
Nazwa oryginalna:
Golden Retriever
Inne nazwy:
Golden
Typ budowy:
brakoidalny

Masa ciała:
24–40 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania

Golden retriever
Golden retriever
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Golden retriever stał się jedną z najpopularniejszych ras dzięki swojej inteligencji, energii oraz zrównoważonemu usposobieniu. Jest wytrzymałym psem pracującym, wykorzystywanym w ratownictwie górskim, tropieniu oraz jako pies asystujący osobom niepełnosprawnym. Przy zaspokojeniu jego potrzeb psa myśliwskiego i zapewnieniu odpowiedniej ilości ruchu, będzie oddanym przyjacielem na co dzień.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Golden retrievery najcześciej są cenionymi psami do towarzystwa, ale nie można jednak zapominać,  że to również znakomite, wszechstronne psy użytkowe. Sprawdzają się doskonale jako psy myśliwskie, sportowe, tropiące, służbowe, ratownicze czy asystujące niepełnosprawnym.

Opis rasy


Legenda rosyjskich psów

Legenda głosi, że w 1858 roku szkocki arystokrata Dudley Marjoribanks (znany również jako baron Tweedmouth) zachwycił się pokazami psów rosyjskiego cyrku objazdowego, który rozbił swoje namioty w Brighton, na południowym wybrzeżu Anglii. Według tej legendy, kaukaskie psy były bardzo duże i miały gęstą, sfalowaną sierść, o ciekawym umaszczeniu: od jasnobrązowego do kremowego. Baron Tweedmouth, który był zapalonym myśliwym i zoologiem, zajmował się polowaniami z psami w swojej szkockiej posiadłości Guisachan. Arystokrata postanowił kupić rosyjskie psy i skrzyżować je z własnymi.

Czy golden retrievery są potomkami tej krzyżówki? Wielki wielbiciel rasy, pułkownik Le Poer Trench w celu rozpowszechnienia tej tezy wystawiał swoje psy pod nazwą Yellow and  Russian Retrievers and Trackers, czyli jako żółte rosyjskie psy aportujące i tropiące.
 

Piękna sierść i wrażliwa skóra

Harmonijnie zbudowany, proporcjonalny i aktywny zachwyca również miękką, falująca sierścią, lśniącą wszystkimi odcieniami koloru złotego lub kremowego.
Gęsty podszerstek chroniący przed wilgocią jest jednocześnie źródłem problemów skórnych rasy. Taki typ sierści łatwiej utrzymuje wilgoć i jest powodem namnażania się bakterii. Najczęściej spotykanymi problemami dermatologicznymi są podrażnienia i zaburzenia skórne oraz ropne urazowe zapalenie skóry (tzw. hot spot).
 

Tendencja do nadwagi

Naturalne predyspozycje rasy do nadwagi, w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej i źle zbilansowaną dietą, mogą prowadzić do otyłości. Ryzyko jej rozwoju jest większe u psów po sterylizacji oraz w wieku 6–10 lat. Nadwaga niekorzystnie wpływa nie tylko na stan skóry, sierści i układu krążeniowo-oddechowego psa, lecz także zaburza funkcjonowanie układu ruchu.

Wspomaganie pracy serca

U psów rasy golden retriever ryzyko rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej (schorzenie serca) jest szczególnie wysokie. Regularne podawanie wybranych składników pokarmowych pomaga spowolnić rozwój tej poważnej choroby.

Krótko o rasie

Proporcjonalna, szlachetna czaszka; szeroka szyja, dobrze osadzona; kufa mocna, szeroka i głęboka. Stop wyraźnie zaznaczony.
Grzbiet prosty, mocny; zad krótki; klatka piersiowa głęboka; żebra dobrze zaznaczone.
Wszystkie odcienie złotego i kremowego, nigdy czerwone lub mahoniowe, kilka białych włosków na piersi dopuszczalne.
Średniej wielkości, osadzone na poziomie oczu.
Osadzony i noszony na linii grzbietu, sięgający stawu skokowego, nigdy zakręcony.
Gładka lub lekko falista, tworząca obfite frędzle, gęsty, wodoodporny podszerstek.
Ważne
Mimo że w rodzinie retrieverów to labradory biją rekordy światowego powodzenia, to jednak w pewnych krajach golden retriever zdecydowanie wyprzedza w rankingach popularności swojego gładkowłosego kuzyna.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd