Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua
MAŁY PIES 
WIELKA OSOBOWOŚĆ
Chihuahua
MAŁY PIES 
WIELKA OSOBOWOŚĆ

Chihuahua

CHIHUAHUA TO PIES ŻYWIOŁOWY, CZUJNY, RUCHLIWY I ODWAŻNY. BARDZO CENIONY PIES TOWARZYSZĄCY, ZWŁASZCZA W DUŻYCH MIASTACH, ZE WZGLĘDU NA NIEWIELKIE ROZMIARY.
Nazwa oryginalna:
Chihuahua
Typ budowy:
brakoidalny

Masa ciała:
1,5–3 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Meksyk

Chihuahua
Chihuahua
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Wydaje się, że chihuahua zupełnie nie zdają sobie sprawy ze swego niewielkiego rozmiaru. Te odważne, energiczne i pewne siebie psy lubią znajdować się w centrum uwagi i bardzo chętnie towarzyszą opiekunowi. Chihuahua, jak wszystkie psy, potrzebują konsekwentnego i łagodnego szkolenia. Trening prowadzony już u najmłodszych szczeniąt, oprócz oczywistej korzyści, jaką jest posłuszny pies, również doskonale wzmacnia wieź między pupilem a opiekunem. 
Chociaż psy rasy chihuahua dobrze czują się nawet w niedużym mieszkaniu, to oczywiście potrzebują codziennej porcji ruchu i ciekawych spacerów.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Rasa powstała prawdopodobnie na północy Meksyku w regionie Chihuahua, jednak jej pochodzenie nie zostało wyjaśnione. Korzenie najmniejszych psów świata sięgają aż starożytności. Jedna z hipotez mówi, że psy te mogły zostać przywiezione przez Chińczyków i podarowane azteckim władcom Techich.

Opis rasy


Opieka nad najmniejszym psem świata

Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest miniaturowy rozmiar: zaledwie 16–20 cm w kłębie i tylko 1–2 kg wagi. Specyficzne cechy budowy sprawiają, że te wyjątkowe psy wymagają równie unikalnego podejścia i opieki.

Pies salonowy

Chihuahua dobrze tolerują typowo domowy tryb życia, często też, podobnie jak koty, uczą się korzystać z kuwety (oczywiście nie zwalnia to opiekuna z obowiązku codziennego spaceru, ważnego dla dobrego samopoczucia i zdrowia psa). Chociaż odchody psów tej rasy nie mają dużej objętości, to dzięki specjalnie opracowanej diecie można dodatkowo znacznie ograniczyć intensywność zapachu kału.

Chociaż chihuahua nie nadaje się do mieszkania na zewnątrz, to oczywiście, jak każdy pies, potrzebuje częstych, aktywnych spacerów. Brak ruchu, zbyt krótkie, nieregularnie spacery, niewłaściwa dieta… To czynniki niekorzystnie wpływające na przebieg trawienia u psa. Do objawów zaburzeń pracy układu pokarmowego należą wzdęcia i intensywny, nieprzyjemny zapach odchodów. 
 

Problemy z sercem

Średnia długości życia u chihuahua wynosi 13 lat, ale faktem jest, że wiele psów tej rasy żyje nawet ponad 15 lat. Z wiekiem pojawiają się u nich typowe problemy z układem sercowo-oddechowym objawiające się szmerami w sercu oraz nietolerancją wysiłku.
 

Wybredny apetyt 

Pies rasy chihuahua powinien być żywiony zgodnie z faktycznymi potrzebami, typowymi dla swojego gatunku i rasy. Nadrzędną zasadą jest podawanie wysokiej jakości karmy o wysokiej smakowitości oraz zaprzestanie urozmaicania i „dosmaczania” takiej diety. Smakowitość karmy dla psów ras małych musi być wysoka ze względu na nieco słabiej rozwinięty zmysł węchu: niewielka powierzchnia śluzówki nosa przekłada się na zmniejszoną ilość komórek węchowych. 

Towarzyskie chihuahua, silnie związane z opiekunem, nierzadko cieszą się wyjątkowymi przywilejami. Właściciele chętnie je rozpieszczają, manifestując swoje uczucia podawaniem niezliczonych smakołyków i rarytasów. Niestety, takie postępowanie szybko czyni psy wybrednymi.
 

Higiena jamy ustnej

Z analizy danych zbieranych przez 30 lat w Purdue University wynika, że psy rasy chihuahua są szczególnie narażone na powstawanie kamienia nazębnego. W latach 1981–2001 spośród 7309 konsultacji weterynaryjnych psów rasy chihuahua w wieku 4–10 lat najczęstszą przyczyną były schorzenia stomatologiczne

Sprawność serca u starszych psów

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na próbie 3000 psów wykazały, że średnia długość życia u psów rasy chihuahua wynosi 13 lat. Inne źródła podają, że chihuahua mogą żyć nawet ponad 15 lat. Psy ras małych po ukończeniu 10 lat często zapadają na typowe schorzenia zwyrodnieniowe: schorzenia przyzębia, serca, przewlekłą niewydolność nerek, zaćmę i inne. Schorzenia układu sercowo-naczyniowego oraz układu oddechowego występują u chihuahua znacznie częściej niż u psów innych ras. 
 

Wrażliwe stawy, delikatny kościec

Niewielki rozmiar psów rasy chihuahua czyni je wyjątkowo podatnymi na urazy powstałe w wyniku uderzeń lub niedelikatnego traktowania. Schorzenia stawów dotykające psy rasy chihuahua są często typowe dla psów ras małych. Do najczęstszych należy zwichnięcie rzepki stawu kolanowego. Ryzyko wystąpienia przetrwałego ciemiączka jest u chihuahua 7,9 razy wyższe niż średnie ryzyko u psów. U suk zachorowalność jest półtora raza wyższa niż u samców. Stosunkowo kruche kości czaszki i częsta obecność różnej wielkości ciemiączka sprawiają, że psy rasy chihuahua są niezwykle delikatne, a wiele urazów –nawet lekkich – może skończyć się śmiercią.

Optymalna masa ciała 

U psów rasy chihuahua konieczne jest regularne kontrolowanie masy ciała, ponieważ nadwaga może prowadzić do poważnych problemów z układem ruchu. Ryzyko schorzeń kostno-stawowych wzrasta wraz z wiekiem psa. Chociaż psy rasy chihuahua nie mają szczególnej predyspozycji do nadwagi, to ich specyficzny tryb życia stanowi ważny czynnik ryzyka: brak ruchu, dokarmianie smakołykami… Może to prowadzić to zaburzeń trawienia, błędów żywieniowych i w efekcie nadmiernego przyrostu masy ciała.  

Chihuahua jedzą stosunkowo niewiele (około 40–55 g karmy na dzień, czyli 1,5–1,8 kg miesięcznie). Im mniejszy pies, tym większy wpływ ma dokarmianie między posiłkami. Z badań przeprowadzonych w USA w 1987 roku wynika, że dokarmianie może stanowić nawet 50% energii pobieranej przez psy ras małych.


Krótko o rasie

Wyraźnie zaokrąglona głowa w kształcie jabłka, co jest cechą charakterystyczną rasy.
Zwarty i mocnej budowy, linia grzbietu prosta, kłąb lekko zaznaczony, grzbiet krótki i mocny, lędzwie mocno umięśnione, zad szeroki i mocny.
Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, we wszystkich możliwych odcieniach i kombinacjach.
Duże, stojące, rozwarte, szerokie u nasady, zwężające się stopniowo ku zaokrąglonym nieco końcom.
Sposób noszenia ogona jest ważną cechą charakterystyczną rasy: w ruchu jest noszony wysoko, nieco zagięty lub w postaci półkola, z końcówką skierowaną ku lędzwiom, co przydaje tułowiowi równowagi.
Dwie odmiany szaty:  krótkowłosa i długowłosa.
Ważne
Szczątki psów wielkością przypominające dzisiejsze chihuahua zostały odnalezione w mesykańskiej piramidzie w Choluli. Istnieje hipoteza, że rasa pochodzi od miejscowych psów, które skrzyżowały się z chińskimi psami przywiezionymi przez konkwistadorów. Jedno jest pewne: chihuahua to najmniejsze psy, które zyskały popularność na całym świecie.

Pytania i porady