Chart polski

Chart polski

Chart polski
Chart polski

Chart polski

CHART POLSKI TO PIES PEWNY SIEBIE, ODWAŻNY ORAZ POWŚCIĄGLIWY. W POŚCIGU JEST NIEZWYKLE SZYBKI, ZRĘCZNY I WYTRZYMAŁY. W AKCJI DZIAŁA JAK BŁYSKAWICA.
Nazwa oryginalna:
Chart polski
Inne nazwy:
Polish Greyhound
Typ budowy:
graidoidalny

Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Polska

Chart polski
Chart polski
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Pierwsze wzmianki o charcie polskim pochodzą z XIII wieku. Rasa prawdopodobnie wywodzi się od chartów azjatyckich w typie saluki. Nieprawdziwa jest hipoteza głosząca, że rasa ta powstała w wyniku krzyżówek greyhoundów i borzojów (znanych dopiero od XVI wieku). W literaturze, zwłaszcza łowieckiej, często pojawiają się wzmianki o charcie polskim, dużo jest także dokumentacji ikonograficznej.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Chart polski jest psem dużym, muskularnym, silnym i wyraźnie mocniejszym od innych chartów krótkowłosych. Przy pierwszym spotkaniu psa tej rasy ogromne wrażenie robią jego wyraziste oczy o czujnym, przenikliwym spojrzeniu, odgrywające niezwykle ważną rolę w ogólnym wyglądzie charta polskiego.

Krótko o rasie

Mocna, sucha i długa. Czaszka powinna być płaska, bruzda czołowa słabo zaznaczona. Linia boczna czaszki powinna płynnie przechodzić w linię boczną kufy.
Kłąb słabo zaznaczony. Linia górna prosta w części piersiowej, lekko wysklepiona w części lędźwiowej, lędźwie szerokie i muskularne. Zad łagodnie spadzisty, długi, muskularny i szeroki.
Wszystkie umaszczenia dopuszczalne.
Średniej wielkości, dość wąskie. Noszone na różne sposoby: załamane ku tyłowi i przylegające do szyi lub w postawie dachowej. W stanie podniecenia mogą być całkowicie podniesione albo z końcami lekko załamanymi do przodu.
Ozdobiony piórem, długi, mocny u nasady. Koniec ogona powinien być sierpowato zakręcony ku górze lub tworzyć pierścień.
Włos w dotyku sprężysty, dość twardy, ale nie drutowaty, ani nie jedwabisty. Sierść ma zróżnicowaną długość w zależności od części ciała.
Ważne
Mocny kościec, zwarta budowa ciała, wyraźna muskulatura i mocne szczęki świadczą o tym, że pies ten był używany do polowania w trudnych warunkach polskiego klimatu. Rasa jest oficjalnie uznawana przez FCI od 1989 roku.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd