Buldog francuski

Buldog francuski

Buldog francuski
MAŁY PIES
O WIELKIM SERCU
Buldog francuski
MAŁY PIES
O WIELKIM SERCU

Buldog francuski

BULDOG FRANCUSKI SILNIE PRZYWIĄZUJE SIĘ DO OPIEKUNA, KTÓREMU POZOSTAJE NIEZWYKLE ODDANY. OSŁAWIONE WESOŁE USPOSOBIENIE I OGROMNA RADOŚĆ ŻYCIA SPRAWIAJĄ, ŻE BULDOG JEST CENIONYM PSEM RODZINNYM.
Nazwa oryginalna:
bouledogue français

Masa ciała:
8–14kg
Kraj pochodzenia:
Francja

Buldog francuski
Buldog francuski
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Bardzo towarzyski, wesoły i łagodny, jest  doskonałym psem do towarzystwa, wymagającym dużo uwagi i uczuć ze strony opiekuna. Szczególnie przywiązany do swoich właścicieli, dobrze toleruje dzieci, wobec obcych psów często nieufny. Szybko się uczy, wymaga łagodnego i konsekwentnego szkolenia, rozpoczętego możliwie jak najwcześniej. Bywa również śmiały i uparty, dlatego buldog francuski jest dobrym stróżem.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Pierwszy wzorzec rasy został ustanowiony około 1898 roku. Po II wojnie światowej rasa niemal całkiem zanikła. Zaangażowanie i praca hodowców pozwoliły odbudować populację. Obecnie popularność buldoga francuskiego jest duża i nadal rośnie.

Opis rasy


Historia


Buldog francuski pochodzi prawdopodobnie od mastifów tybetańskich i azjatyckich. Mastif azjatycki dał też początek mastifom macedońskim. Do Anglii sprowadzony został przez Fenicjan. W wyniku wielokrotnego krzyżowania z miejscowymi terierami ulegał stopniowej miniaturyzacji. Psy tej rasy pojawiły się we Francji około 1850 roku, w znacznym stopniu przypominając dzisiejsze buldogi. Późniejsze krzyżowanie z wybranymi rasami, w tym  z mopsami, pozwoliło utrwalić typowe, znane nam współcześnie cechy buldogów francuskich. Jako doskonałe tępiciele gryzoni psy te szybko zyskały popularność wśród paryskich rzeźników oraz mieszkańców przedmieść stolicy Francji. Niedługo później stały się ulubieńcami burżuazji i paryskiej bohemy.
 

Szczególny wygląd


W wyglądzie buldoga francuskiego największą uwagę przykuwa charakterystyczna głowa: dość ciężka i kwadratowa czaszka, płaski pysk, wyraziste, okrągłe oczy oraz duże stojące uszy. W efekcie buldog sprawia wrażenie psa energicznego, inteligentnego i ciekawskiego.
 

Brachycefaliczna budowa czaszki i przodozgryz


Krótka czaszka (długość odpowiada szerokości) i przodozgryz (żuchwa dłuższa od szczęki i nieco uniesiona) są znamiennymi cechami budowy buldogów francuskich. Właściwości te są jednak przyczyną problemów z uchwyceniem krokieta oraz zbyt szybkiego tempa jedzenia ze skłonnością do połykania karmy bez rozgryzania.

U buldogów francuskich często obserwuje się sapanie, chrapanie, skłonność do utraty tchu i słabą wytrzymałość fizyczną. Wszystkie te cechy wynikają ze szczególnej budowy górnych dróg oddechowych i mogą się nasilać w przypadku wysokich temperatur, stresu oraz z wiekiem. Mimo że są typowe dla rasy, mogą w pewnym stopniu wpływać na pogorszenie się samopoczucia psa, więc w przypadku ich nasilenia należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Pielęgnacja sierści i skóry


Fałdy skórne na pysku buldoga francuskiego narażone są na ryzyko wystąpienia infekcji skórnych. Dzieje się tak dlatego, że fałdy nie pozwalają na swobodne odparowywanie ciepła i wilgoci, tworząc w ten sposób doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Codzienna profilaktyka polega na starannej pielęgnacji tych wrażliwych okolic. Ponadto buldogi francuskie mają skłonność do podrażnień skóry, często związanych z alergią kontaktową, czyli nadwrażliwością układu odpornościowego gwałtownie reagującego na nieszkodliwe czynniki (np. pyłki, roztocza).

Dbanie o krótką sierść buldoga francuskiego nie jest trudne. Regularne szczotkowanie przy użyciu rękawicy masującej lub gumowej pozwoli usunąć wypadające włosy, poprawi też ukrwienie skóry. Wiele psów bardzo lubi takie zabiegi. Należy pamiętać o oczyszczaniu okolic odbytu (zabrudzenie sierści kałem) oraz fałdów skórnych. 

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpanie psa. Do kąpieli należy psa przyzwyczaić. Częstotliwość kąpieli zależy od pory roku oraz warunków, w jakich pies przebywa. Do pielęgnacji sierści należy używać wyłącznie szamponu dla psów, odpowiedniego do wieku i typu sierści. Po kąpieli psa trzeba dokładnie wytrzeć oraz zabezpieczyć przed chłodem i przeciągami. Konieczne jest zachowanie właściwej higieny skóry, oczu, uszu oraz zębów.
 

Umiarkowana aktywność fizyczna


Zachowanie pięknie umięśnionej sylwetki buldoga francuskiego wymaga regularnych ćwiczeń. Zalecane są raczej energiczne spacery niż intensywne biegi i skoki mogące nadmiernie obciążać stawy psa. Mimo że pływanie jest jedną ze wskazanych form aktywności dla psów, to jednak buldogi francuskie nie należą do grona dobrych pływaków.

Buldogi bardzo źle znoszą wysoką temperaturę, dlatego w upały nie należy ich forsować, tylko zapewnić chłodne, spokojne miejsce do odpoczynku oraz świeżą, chłodną wodę do picia.
 

Opieka


Doskonały pies miejski, łatwo przyzwyczaja się do życia w mieszkaniu. Nie lubi pozostawać w samotności, chętnie natomiast towarzyszy opiekunowi. Bardzo źle znosi upały z powodu charakterystycznego krótkiego nosa, który utrudnia oddychanie. Pielęgnacja sierści obejmuje regularne szczotkowanie i kąpiele w razie potrzeby. Fałdy na skórze buldoga wymagają codziennej uwagi, aby nie doszło do ich zawilgocenia i odparzenia.

Krótko o rasie

Duża, szeroka i graniasta, skóra  powinna tworzyć fałdy i zmarszczki. Część twarzowa krótka, szeroka, płaska, kufa pokryta symetrycznymi fałdami.

Szczegółowa charakterystyka:
 • czaszka: szeroka, prawie płaska, czoło bardzo wypukłe,
 • stop: wyraźnie zaznaczony,
 • nos: szeroki, zadarty,
 • szczęki: wargi grube, czarne, szczęki szerokie, kwadratowe, potężne, lekki przodozgryz,
 • oczy: okrągłe, dość duże, nieco wypukłe, ciemne; brzegi powiek zawsze czarne,
 • uszy: noszone prosto, średniej wielkości, szerokie u nasady i zaokrąglone na końcu.
Krępy i muskularny.

Szczegółowa charakterystyka:
 • szyja: krótka, bez wiszącego podgardla,
 • grzbiet: szeroki, o linii wznoszącej się łagodnie aż do okolicy lędźwi,
 • klatka piersiowa: cylindryczna i głęboka, żebra beczkowate,
 • lędźwie, linia dolna i brzuch: lędźwie krótkie i szerokie; brzuch i boki podciągnięte, ale nie podkasane,
 • zad: wyraźnie opadający.
Kończyny przednie: krótkie i muskularne. Kończyny tylne nieco dłuższe od przednich. Łapy okrągłe, zwane „kocimi”, lekko skręcone na zewnątrz.
Naturalnie krótki, gruby u nasady, prosty lub skręcony, zwężający się ku końcowi.
Włos: gładki, przylegający, lśniący i miękki, bez podszerstka.
Umaszczenie: jednolicie płowe lub płowe pręgowane, ewentualnie z białymi znaczeniami.​ Wszystkie odcienie koloru płowego są dopuszczalne, od czerwieni do kawy z mlekiem. Psy całkowicie białe są klasyfikowane jako „płowy pręgowany z dominującą ilością znaczeń”.
Ważne
Buldog francuski ma charakterystyczną, brachycefaliczną budowę: szeroka głowa, spłaszczony pysk, lekki przodozgryz. Utrudnia to psu pobieranie i rozgryzanie pokarmu, dlatego buldogi potrzebują karmy o specjalnym kształcie krokietów.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd