Beagle

Beagle

Beagle
Beagle

Beagle

BEAGLE TO WYTRZYMAŁY PIES GOŃCZY, KTÓRY STAŁ SIĘ OBECNIE POPULARNYM PSEM DO TOWARZYSTWA. BRAK ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI RUCHU, W POŁĄCZENIU Z OGROMNYM APETYTEM TYCH PSÓW, ZWIĘKSZA RYZYKO ROZWOJU NADWAGI.
Nazwa oryginalna:
English Beagle
Typ budowy:
brakoidalny

Masa ciała:
10 kg - 18 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania

Beagle
Beagle
GIANT (powyżej 45 kg)
MAXI (od 26 do 45 kg)
MEDIUM (od 11 do 25 kg)
MINI (do 10 kg)
Psy rasy beagle są energiczne, wesołe i chętne do zabawy. Charakteryzują się wytrwałością i determinacją. Najlepiej nadają się dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia. Beagle są bardzo inteligentne, a ich silny instynkt łowiecki może być nie lada problemem. Najlepiej od samego początku postępować z psem konsekwentnie i jak najwcześniej rozpocząć podstawowe szkolenie przy pomocy łagodnych, pozbawionych przemocy metod.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Lata 60. to szczyt popularności beagle'a w Wielkiej Brytanii. W latach 1954-1969 liczba zarejestrowanych psów tej rasy w Kennel Club wzrosła z 15 do 4000.

Opis rasy


Historia

Sądzi się, że rasa ta powstała w drodze selekcjonowania najmniejszych foxhoundów do polowania z pieszym myśliwym, najczęściej na zająca. Do dzisiaj beagle wykorzystywany jest do polowań w sforach, często organizowanych przez rozmaite stowarzyszenia i instytucje. Jest to mały pies pełen energii, entuzjazmu i wigoru, zawsze gotów do każdego zajęcia. Wszystkie cechy beagle'a składają się na obraz sportowca. Nie ma piękniejszego widoku niż sfora psów rasy beagle tropiąca z głowami przy ziemi i ogonami postawionymi sztywno do góry. W czasie panowania Henryka VIII, a później Elżbiety I istniały także osobniki szorstkowłose, niektóre tak małe, że mieściły się w kieszeni kurty myśliwskiej. Z czasem psy rasy beagle stały się większe, ale do dzisiaj zdarzają się w miotach osobniki małe, nazywane „kieszonkowymi”.
 

Muskularna i zwarta budowa

Beagle jest mocnym, zwartym i dobrze umięśnionym psem, o krótkiej i lśniącej sierści. Psy tej rasy wymagają specjalnej diety, która pokrywa ich wysokie potrzeby energetyczne.
 

Skłonność do nadwagi

Beagle to wytrzymały pies gończy, który stał się obecnie popularnym psem do towarzystwa. Brak odpowiedniej ilości ruchu, w połączeniu z ogromnym apetytem tych psów, zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi.
 

Ochrona stawów

Beagle to pies energiczny, wesoły i chętny do zabawy, co skutkuje obciążeniem struktur stawowych. Nie bez znaczenia jest też tendencja do nadwagi. W związku z tym psy te wymagają diety, która dostarczy składników pokarmowych chroniących stawy.


Krótko o rasie

Głowa średniej długości, mocna, dobrze wysklepiona, kufa mocna, nie może być spiczasta, niepożądane są zmarszczki i luźne fałdy skóry.
Grzbiet prosty, lędźwie mocne i dobrze związane, brzuch niezbyt podciągnięty, głęboka klatka piersiowa.
Dopuszczalne każde znane wśród psów gończych, z wyjątkiem wątrobianego: trójkolorowe (białe z czarnym i rudym w różnych odcieniach), dwukolorowe (biało-rude, biało-złote, biało-cytrynowe lub, rzadsze, biało-czarne). Występują także psy białe nakrapiane z cętkami cytrynowymi, brązowymi, szarymi, czarnymi.
Uszy długie, opadające, o zaokrąglonych końcach, nisko osadzone.
Ogon mocny, średniej długości, wysoko osadzony, noszony wesoło, ale niezakręcony nad grzbietem, mocno obrośnięty, koniec ogona zawsze biały.
Szata krótka i gęsta, dobrze chroni psa przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Ważne
Psy rasy beagle były hodowane w Europie przez wieki, ale dopiero Brytyjczycy stworzyli wzorzec tej rasy. The Beagle Club został założony w 1890 roku, a wzorzec rasy odłoszono niewiele później. Beagle to wytrzymały pies gończy, ale również popularny pies do towarzystwa, który wymaga jednak konsekwentnego właściciela.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd