Zdjęcie główne
OPIS ZABIEGU


Sterylizacja to rutynowo wykonywany, prosty zabieg chirurgiczny, który 
w prawidłowych warunkach stanowi minimalne ryzyko dla zdrowia zwierzęcia.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Na czym polega sterylizacja?

PODSTAWOWE INFORMACJE O ZABIEGU STERYLIZACJI

Zabieg sterylizacji może być wykonany praktycznie w każdym wieku. Wielu lekarzy (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) decyduje się na wczesną kastrację, przed osiągnięciem dojrzałości płciowej zwierzęcia. W Polsce zabieg najczęściej wykonywany jest po osiągnięciu dojrzałości płciowej- u samic - po pierwszej cieczce.

Zabieg  wykonywany u zwierząt dorosłych/ starszych może być obarczony większym ryzkiem wystąpienia powikłań, ze względu na współistnienie innych problemów wpływających negatywnie na ogólny stan zdrowia zwierzęcia.

W każdym przypadku, optymalny moment wykonania zabiegu ustala lekarz weterynarii.
Przed zabiegiem warto porozmawiać z lekarzem weterynarii, który wyjaśni szczegóły dotyczące samego zabiegu a także udzieli informacji, w jaki sposób przygotować i jak opiekować się zwierzęciem po zabiegu.

Zwykle na 12-18 godzin przed zabiegiem u zwierzęcia należy zastosować głodówkę. Poza tym, nie ma praktycznie żadnych dodatkowych, specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania zwierzęcia. Na 2- 3 godziny przed operacją warto także odstawić wodę.
Bezpośrednio po zabiegu zwierzę poddawane jest hospitalizacji. Jest to czas, w którym stopniowo wybudza się po znieczuleniu. W tym czasie należy zapewnić mu spokój. W wyznaczonym przez lekarza weterynarii terminie, właściciel może odebrać zwierzę. Lekarz przekazuje wówczas wszystkie informacje dotyczące przebiegu zabiegu, podanych leków, kontynuacji leczenia oraz wyznacza termin wizyty kontrolnej (ściągnięcie szwów). 

Zwróci także Państwa uwagę na objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej konsultacji/ wizyty w lecznicy:
  • brak apetytu utrzymujący się powyżej 48 godzin,
  • podwyższona temperatura,
  • utrzymująca się apatia,
  • zaczerwienienie/ wyciek z rany,
  • rozlizanie szwów.

Po powrocie do domu zwierzęciu należy zapewnić spokój oraz dostęp do świeżej wody. Należy także pamiętać, że po zabiegu u zwierzęcia może pojawić się przejściowy brak apetytu. Jest to zjawisko normalne związane ze znieczuleniem oraz stresem.
U samic zabieg polega na chirurgicznym usunięciu jajników (ovariektomia) lub jajników wraz z macicą (ovariohisterektomia), co trwale pozbawia sukę zdolności do rozmnażania. Lekarz wykonuje nacięcie powłok brzusznych, usuwa narządy rozrodcze a na ranę zakłada szwy.
U samców zabieg polega na usunięciu jąder poprzez nacięcie wykonane na worku mosznowym. Do powikłań po zabiegu dochodzi rzadko; istnieje ryzyko zerwania szwów i rozliczania rany, dlatego po zabiegu warto zaopatrzyć się w kołnierz lub fartuszek ochronny.
Ważne
Sterylizacja to rutynowo wykonywany, prosty zabieg chirurgiczny, który  w prawidłowych warunkach stanowi minimalne ryzyko dla zdrowia zwierzęcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Po zabiegu sterylizacji

Zmieniająca się gospodarka hormonalna w wyniku zabiegu sterylizacji wpływa na poprawę jakości życia zwierzęcia. Taka zmiana może nieść również za sobą negatywne skutki, z kórymi warto się zaznajomić przed zabiegiem. Poniżej omówione zostały dwa główne zagrożenia.

NADWAGA

Przyrost masy ciała, który spowodowany jest przede wszystkim zwiększonym pobraniem pokarmu. U psów ryzyko rozwoju otyłości po zabiegu kastracji wzrasta dwukrotnie w porównaniu do osobników nie poddanych temu zabiegowi. 
 
Nadmiar zjadanej karmy odkłada się głównie w postaci tkanki tłuszczowej, co przy braku kontroli ilości spożywanej karmy, szybko prowadzi do rozwoju nadwagi i w konsekwencji do otyłości.

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych schorzeń takich, jak:
•    przedwczesne zmiany degeneracyjne w stawach
•    cukrzyca
•    choroby wątroby
•    problemy sercowo-naczyniowe
•    problemy skórne 
•    zwiększone ryzyko powikłań podczas narkozy

Wprowadzając odpowiednie środki zaradcze, można skutecznie zapobiegać negatywnym skutkom zabiegu sterylizacji. Najważniejszą rolę odgrywa tu właściwa dieta, która dopasowana jest do potrzeb psa, zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i pozwala na utrzymanie prawidłowej kondycji.

Sprawdź jaką karmę stosować po zabiegu sterylizacji>>

Nadwaga

CHOROBY WIEKU PODESZŁEGO

Ponieważ zwierzęta kastrowane żyją zwykle dłużej niż osobniki nie poddane temu zabiegowi, w sposób naturalny zwiększa się ryzyko rozwoju schorzeń związanych z wiekiem.

Dotyczy to głównie:
  • postępującego pogorszenia w funkcjonowaniu nerek,
  • pogorszenia wyglądu skóry i sierści,
  • zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego
  • nasilonego uszkodzenia komórek przez wolne rodniki, których ilość zwiększa się wraz z wiekiem. 

Wprowadzając odpowiednie środki zaradcze, można skutecznie zapobiegać negatywnym skutkom zabiegu sterylizacji. Najważniejszą rolę odgrywa tu właściwa dieta, która dopasowana jest do potrzeb psa, zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i pozwala na utrzymanie prawidłowej kondycji i odpowedniej masy ciała nawet w wieku dojrzałym.

Sprawdź jaką karmę stosować po zabiegu sterylizacji>>

Choroby wieku podeszłego