Zdjęcie główne
ETAPY ROZWOJU PSA


Potrzeby psa zmieniają się wraz z wiekiem. Aby właściwie się nim opiekować,
warto poznać podstawowe informacje na ten temat.

Zdrowie i jakość życia

JAK ZAPEWNIĆ PSU DŁUGIE ŻYCIE?

POZNAJ ZMIANY JAKIE ZACHODZĄ W ZWIERZĘCIU NA KAŻDYM ETAPIE JEGO ŻYCIA
Między 2, a 8 miesiącem życia szczenię rasy olbrzymiej rośnie 2 cm co 15 dni! Tak intensywny wzrost, w połączeniu z imponującą sylwetką i aktywnością fizyczną obciąża układ kostny i stawy zwierzęcia. Dlatego tak należy szczególnie uważać, aby nie przeforsować szczenięcia zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. 
Niełatwo jest porównać wiek psa do wieku człowieka. Jednak nasza tabela pomoże Ci określić na jakim etapie życia jest Twój pies.


Ważne
Starość to nieuchronny i naturalny etap w życiu każdego psa. Proces starzenia postępuje szybciej lub wolniej, w zależności od rasy i wielkości zwierzęcia. Umiejętność rozpoznania pierwszych oznak starzenia pozwala właściwie zadbać o zdrowie i jak najlepsze samopoczucie psa już na samym początku tego etapu jego życia.

Poznaj etapy dorastania szczeniąt

Wczesne objawy starzenia

  • Długość życia psów ras olbrzymich wynosi od 7 do 9 lat, co oznacza, że efekty procesu starzenia pojawiają się u nich stosunkowo wcześnie.
 
  • U psów ras olbrzymich zaobserwowano większą niż u innych ras skłonność do schorzeń układu krążenia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej karmy, uwzględniającej charakterystyczne cechy tej grupy psów.
Wczesne objawy starzenia

Narażone stawy

Rozszerzenie i skręt żołądka

WRAŻLIWY PRZEWÓD POKARMOWY

Wskazówki dotyczące karmienia
Długość okrężnicy u psów ras olbrzymich jest jedną z przyczyn ich wrażliwości pokarmowej. Pasaż jelitowy trwa znacznie dłużej, co sprzyja fermentacji.  Masa przewodu pokarmowego u psów ras olbrzymich stanowi zaledwie 2,7% masy ciała.

​Rezultatem powyższych cech jest niższa wydajność trawienna u psów ras olbrzymich, dlatego aby uniknąć ryzyka przeładowania przewodu pokarmowego należy podawać im karmę o wysokiej koncentracji energii. Kolejną charakterystyczną cechą psów ras olbrzymich jest głęboka klatka piersiowa, co zwiększa ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka.
Two text block image right - 1

Pobierz E-book

POZNAJ POTRZEBY TWOJEGO SZCZENIĘCIA!

Z NASZEGO PORADNIKA DOWIESZ SIĘ RÓWNIEŻ:
  • NA CZYM POLEGAJĄ RÓŻNICE W ROZWOJU SZCZENIĄT
  • JAK NAUCZYĆ PSA CZYSTOŚCI
  • JAK UDZIELIĆ MU PIERWSZEJ POMOCY W NAGŁYCH WYPADKACH
Pobierz e-book
Obrazek sekcji