Zdjęcie główne
PRZYCZYNY NADWAGI


Właściciele często uważają smakołyki za najlepszy sposób okazania psu uczuć.
Tymczasem psy równie silnie potrzebują kontaktu z człowiekiem:
wspólnych spacerów, zabawy i pieszczot.

CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ NADWAGI?

Nadmiar pokarmu: dokarmianie przy stole, przekąski, przekraczanie zalecanych dawek, stały dostęp do karmy, wzbogacanie olejem itp.,
Niska aktywność fizyczna: krótkie spacery, brak zabawy, długiegodziny w samotności itp.
Jest zabiegiem wynikającym z troski i odpowiedzialności wobec psa, chroniącym jego zdrowie i przedłużającym mu życie. Sterylizacja może jednak zwiększać ryzyko nadwagi: spadają potrzeby energetyczne zwierzęcia, a apetyt wzrasta. Konieczne jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu oraz precyzyjne dawkowanie jedzenia.
Niektóre rasy mają predyspozycje do rozwoju nadwagi, co nie oznacza jednak, że na pewno staną się otyłe. Odpowiednio dobrana dieta pozwoli utrzymać zwierzę we właściwej kondycji. Przykładowo, w porównaniu do psów innych ras o podobnej masie ciała, budowę ciała labradora cechuje zwiększony udział tkanki tłuszczowej w stosunku do tkanki mięśniowej. Także niektóre psy ras małych mają tendencję do rozwoju nadwagi.
Niektóre osobniki są bardziej podatne na rozwój nadwagi z powodu np. predyspozycji genetycznych, tempa przemian metabolicznych itp.
Niektóre schorzenia mogą powodować nadmierny przyrost masy (np. schorzenia tarczycy). Aby wykluczyć zdrowotne przyczyny nadwagi należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Psy starsze ze względu na utratę masy mięśniowej i spadek aktywności fizycznej są narażone na nadwagę. 
Szczenięta z nadwagą są bardziej narażone na otyłość w późniejszym wieku. Ponadto, nadwaga w okresie wzrostu może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w stawach, zwłaszcza u psów ras dużych.
Ważne
UWAGA szczeniąt nigdy nie wolno odchudzać bez stałego dozoru lekarza weterynarii.
Niewłaściwe ograniczenie podaży energii grozi nieodwracalnymi zaburzeniami rozwoju!

Czy mój pies ma nadwagę?

Kondycję psa można też ocenić poprzez dotyk


  • Idealna masa ciała: żebra, kręgosłup i kości miednicy są niewidoczne, ale łatwo wyczuwalne pod palcami.
  • Nadwaga: żebra, kręgosłup i kości miednicy są trudno wyczuwalne pod palcami.
  • Otyłość: nadmierna tkanka tłuszczowa na tułowiu, grzbiecie i przy nasadzie ogona, żebra, kręgosłup i kości miednicy nie są wyczuwalne

Duża niedowaga


uploads/imported/pliki/MiniSites/nadwaga/images/dniedowaga.jpg
Zalecana niezwłoczna wizyta u lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny niedowagi (np.: niewłaściwa dieta, choroba, pasożyty jelitowe).

Niedowaga


uploads/imported/pliki/MiniSites/nadwaga/images/niedowaga.jpg
Należy sprawdzić, czy dieta i dzienne dawki są właściwe dla zwierzęcia i uwzględniają jego tryb życia. Przyczyny niedowagi mogą być bardzo różne. Lekarz weterynarii zbada dokładnie zwierzę, aby ustalić stan jego zdrowia.

20% nadwagi


uploads/imported/pliki/MiniSites/nadwaga/images/nadwaga.jpg
Uwaga! Zdecydowanie zalecana dieta odchudzająca. Na tym etapie, nadwaga może mieć już wpływ na stan zdrowia zwierzęcia. Dla porównania, ten stopień nadwagi odpowiada 15 kg nadwagi u człowieka.

40% nadwagi


uploads/imported/pliki/MiniSites/nadwaga/images/dnadwaga.jpg
Taka sylwetka zwierzęcia wskazuje na otyłość i odpowiada 30 kg nadwagi u człowieka! Wzrasta znacznie ryzyko rozwoju pewnych schorzeń, a długość życia zwierzęcia ulega skróceniu. Niezbędne jest wprowadzenie diety odchudzającej. O poradę należy poprosić lekarza weterynarii, który ustali właściwe tempo utraty masy ciała.