Zdjęcie główne
PREFERENCJE


W zależności od dostępności do pożywienia oraz jego znajomości,
pies decyduje się na wybór określonej strategii:
  • chętnie zjada nowe pożywienie (neofilia),
  • odmawia zjedzenia nowej karmy (neofobia),
  • odczuwa niechęć (awersja).

Problemy żywieniowe wśród psów

Dlaczego czasem je chętnie a czasem nie?

Neofilia

Neofilia to chęć przyjmowania pożywienia, z którym zwierzę nie miało wcześniej kontaktu lub, z którym nie miało kontaktu od dłuższego czasu. Takie zachowanie jest dość typowe dla zwierząt mięsożernych.

Nasilenie tego zjawiska zależy od względnej smakowitości karmy. Jeżeli nowa karma jest mniej smakowita od dotychczasowej, efekt jest krótkotrwały. Jeśli jest ona bardziej smakowita, efekty będą wyraźniejsze i długotrwałe (Ferrel, 1984).
Neofobia

Neofobia to zjawisko przeciwstawne do neofilii, polegające na unikaniu nowej karmy. Zjawisko to stanowi jeden z mechanizmów selekcji pokarmu. Pies wybiera pokarm dostarczający mu niezbędnych składników odżywczych, unikając ryzyka zjedzenia nowej, nieznanej karmy.

Wprowadzając nową dietę w nietypowych warunkach, lub gdy pies znajduje się pod wpływem czynników stresowych (ból, choroba, nieobecność właściciela, hospitalizacja, etc.), istnieje większe ryzyko wystąpienia zjawiska neofobii, niż w przypadku, gdy nowa karma wprowadzana jest w znanych i przyjaznych mu warunkach. Nową karmę powinno wprowadzać się w jak najmniej stresującym otoczeniu. Stopniowe wprowadzenie nowej diety jest jedną z metod pomagających uniknąć zjawiska neofobii.
Awersja

Jeżeli zapach lub sama karma kojarzone są z pozytywnymi doznaniami, pies zjada ją ponownie.

Natomiast jeśli zapach czy sama karma kojarzone są z jakimkolwiek nieprzyjemnymi okolicznościami lub zaburzeniami pokarmowymi (zatrucie), pies będzie takiej karmy unikał w przyszłości. Zjawisko to określa się mianem awersji (Cheney i Miller, 1997).