Zdjęcie główne
PRAKTYCZNA WIEDZA


Podczas pierwszego etapu ciąży, czyli do 42 dnia, przyrost wagi suki
Nie powinien przekroczyć 10% jej optymalnej masy ciała.

Co warto wiedzieć o ciąży?

CIĄŻA U SUKI

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Spadek apetytu na początku ciąży jest zjawiskiem normalnym w czasie ciąży. Absolutnie nie wolno suce podawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii zmiany towarzyszące ciąży pojawiają się stosunkowo późno i można je zaobserwować również u suk nieciężarnych (ciąży urojona).

Potrzeby pokarmowe w tym czasie zależą od liczebności miotu, wieku szczeniąt oraz wielkości i mleczności suki.
 • Sukę w czasie karmienia należy chronić przed stresem i niepokojem
 • Jeśli szczenię nie potrafi odnaleźć sutka, należy mu w tym pomóc
 • W przypadku licznych miotów lub słabej mleczności konieczne jest dokarmianie szczeniąt preparatem mlekozastępczym.

Laktacja w liczbach
Karmiąca suka produkuje w czasie całego okresu laktacji nawet 2- 3 krotnie więcej mleka niż sama waży. Przykładowo suka rasy dużej, odchowująca 7 szczeniąt produkuje około 70 litrów mleka. Szczyt laktacji przypada na 3 tydzień po porodzie; wtedy suka rasy średniej dla 8 szczeniąt produkuje aż 2 litry mleka dziennie.
Po około 3 tygodniach od krycia należy umówić się na wizytę u lekarza weterynarii w celu potwierdzenia ciąży. Lekarz może wykonać np. badanie palpacyjne lub test poziomu hormonów we krwi. Wczesne zdiagnozowanie ciąży pozwala monitorować jej przebieg: rozwój płodów i stan suki. Po 25 dniu ciąży dobrze jest wykonać badanie USG, które pozwoli poznać liczebność miotu oraz ocenić rozwój szczeniąt.
W początkowym okresie ciąży, licząc od krycia do 42 dnia, bardzo ważne jest utrzymanie optymalnej masy ciała suki. Zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie pozostaje bez zmian, ponieważ zarodki nie rosną jeszcze intensywnie. Suka powinna zatem otrzymywać dotychczasową karmę bytową wysokiej jakości w niezmienionych dawkach. Przeciwwskazane jednak jest podawanie karm o obniżonym poziomie energii, np. „light”.

Ciężarna suka powinna być regularnie ważona. Zbyt wczesne przybieranie na wadze może mieć niebezpieczne konsekwencje dla jej zdrowia. Odkładająca się nadmiernie tkanka tłuszczowa może utrudniać skurcze mięśni tłoczni brzusznej podczas porodu i prowadzić do poważnych komplikacji.
Żadne dodatki mineralno - witaminowe nie są potrzebne suce w ciąży. Najważniejszy jest wysokiej jakości, właściwie zbilansowany pokarm. Podawanie w tym okresie dodatkowo wapnia może spowodować poważne zaburzenia ze strony układu nerwowego. Wszelkie suplementy żywieniowe może zalecić tylko lekarz weterynarii: wybiera wtedy odpowiedni preparat i ustala indywidualne dawki, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Od 35 dnia rozpoczyna się już ostatni trymestr ciąży i wszystko nabiera tempa. Płody intensywnie się rozwijają, ich chrzęstne szkielety zaczynają ulegać procesowi mineralizacji i zamieniają się w kości. Szczenięta szybko zwiększają swoją masę ciała, z każdym dniem coraz bardziej dojrzałe do pojawienia się na świecie.
Wykonanie badania rentgenowskiego około 50 dnia ciąży (7 tydzień) pozwala ustalić liczebność miotu. Dzięki temu w czasie porodu będzie wiadomo czy już wszystkie szczenięta przyszły na świat a poród dobiegł końca. Badanie takie nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla suki ani dla płodów.
Lekarz weterynarii może zdiagnozować ciążę, przy pomocy rożnych metod:
 • Badanie palpacyjne: od trzeciego tygodnia ciąży
 • Osłuchiwanie: od drugiego miesiąca
 • Oznaczenie poziomu relaksyny: testy krwi od 25-tego dnia ciąży
 • Badanie ultrasonograficzne: od 25-tego dnia ciąży
W razie potrzeby można po porodzie delikatnie przetrzeć brzuch i sutki suki, używając wilgotnej gąbki a następnie osuszyć skórę. W pomieszczeniu gdzie przebywa suka ze szczeniętami trzeba utrzymywać czystość. Legowisko trzeba regularnie wymieniać na czyste, podłogę wokół legowiska należy przemywać wodą z detergentem a następnie wycierać do sucha.
Ważne
Ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórka jajowej przez plemnik. W efekcie powstaje zarodek, który połowę materiału genetycznego odziedzicza po ojcu, a połowę po matce. Komórki zarodka ulegają podziałom: do 35 dnia ciąży wykształcają się wszystkie organy i powstaje płód. Przez resztę ciąży płody rosną i dojrzewają, i pod koniec ciąży stają się w pełni ukształtowanymi szczeniętami, gotowymi do przyjścia na świat.

Co warto wiedzieć o szczeniętach?

PIERWSZE DNI ŻYCIA SZCZENIĄT

ROZWIEJ SWOJE WĄTPLIWOŚCI
Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Zaraz po porodzie gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin wydziela siarę, która różni się składem od później produkowanego mleka. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, które chronią szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.
Do karmienia szczeniąt NIE należy używać mleka krowiego, ponieważ szczenięta nie potrafią go trawić. Mleko krowie w porównaniu z mlekiem suki jest zdecydowanie zbyt ubogie w energię, tłuszcze i białka, natomiast zawiera za dużo cukru - laktozy (ryzyko biegunek u szczeniąt !).

Mleko suki w porównaniu z mlekiem krowim zwiera:
 • 2 razy więcej energii
 • 2 razy więcej białka
 • znacznie mniej laktozy

W razie konieczności zastąpienia mleka matki (choroba, brak mleka, liczny miot) hodowca potrzebuje odpowiedniego preparatu mlekozastępczego dla psów. Preparaty mlekozastępcze jak BABYDOG MILK są opracowane w sposób najbardziej zbliżony do mleka suki tak, aby pokryć potrzeby pokarmowe szczeniąt.
Miedzy 7 a 8 tygodniem życia szczenięta przechodzą okres wzmożonych reakcji lękowych. Dotychczas ufne, zaczynają zachowywać się z dużą rezerwą wobec nieznanych rzeczy. Taka zmiana zachowania jest normalnym etapem rozwoju szczenięcia, jednak należy ograniczyć w tym czasie kontakt psa z nowymi sytuacjami i osobami. Oczywiście umiarkowana socjalizacja powinna nadal trwać (nowe podłoża, przedmioty), jednak ze szczególną ostrożnością, by nie przestraszyć psa.

Zanim szczenię przybędzie do nowego domu, powinno przejść określone etapy rozwoju. Dlatego konieczny jest odpowiednio długi czas spędzony z matką i rodzeństwem, niepozbawiony jednak stałego kontaktu z ludźmi. Najlepszym momentem do zmiany domu jest dla szczenięcia wiek 10 tygodni (dopuszczalne minimum to 8 tygodni czasem warto poczekać do 12 tygodnia życia).
Długość okresu wzrostu zależy od wielkości psa i wynosi:
 • 8 -10 miesięcy (psy ras małych, które osiągają wagę 1-10 kg jako dorosłe)
 • 12 miesięcy (psy ras średnich, które osiągają wagę 11-25 kg jako dorosłe)
 • 15-18 miesięcy (psy ras dużych, które osiągają wagę 26-44 kg jako dorosłe)
 • 18-24 miesięcy (psy ras olbrzymich, które osiągają wagę 46-100 kg jako dorosłe)
Szczepienia ochronne stosowane są zapobiegawczo i mają na celu wytworzenie odporności, chroniącej organizm psa przed chorobami zakaźnymi, które mogą grozić nawet śmiercią. Aby szczepienia były skuteczne powinny być przeprowadzone zgodnie ze szczegółowym kalendarzem szczepień, który zawsze ustala prowadzący lekarz weterynarii.

W Polsce wszystkie szczenięta rasowe, a więc posiadające metrykę wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce podlegają obowiązkowemu tatuowaniu, którego dopilnować musi hodowca. Tatuować szczenięta mogą wyłącznie osoby wyznaczone przez Związek Kynologiczny w Polsce. Psy można dodatkowo oznakować elektronicznym mikroczipem. Mikroczip wraz z paszportem są obowiązkowe dla wszystkich psów przekraczających granicę Polski.
Każde szczenię musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do nowego domu. Można jednak ułatwić psu przejście przez ten niezwykle stresujący dla niego okres.Oto kilka wskazówek, których można udzielić nowemu opiekunowi szczenięcia:
 • Dieta. W nowym domu, pies powinien przynajmniej przez dwa tygodnie otrzymywać taką samą karmę jak w hodowli, aby zapobiec zaburzeniom pokarmowym wywołanym stresem. Jeśli po tym czasie właściciel chce zmienić karmę, powinien przestrzegać okresu przejściowego, tj. przez okres 7-10 dni mieszać nową karmę z dotychczasową, ze stopniowym zwiększaniem udziału nowej. Dobrze jest poinformować nowego opiekuna jak długo pies powinien otrzymywać karmę dla szczeniąt (okres wzrostu trwa 10 -24 miesięcy zależnie od rasy).
 • Posiłki. Szczenię do 6 miesiąca życia powinno dzienną dawkę karmy otrzymywać podzieloną na minimum 3 posiłki.
 • Poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest dać opiekunowi kawałek tkaniny z gniazda, aby znajomy zapach dawał psu większe poczucie bezpieczeństwa w nowym legowisku.
 • Rozkład dnia. Trzeba poinformować także o dotychczasowym rozkładzie dnia psa, porach posiłków, dużej potrzebie snu i nie dopuszczaniu do forsowania szczenięcia na spacerach. 
 • Nauka. Zaznaczyć potrzebę dalszej socjalizacji psa, najlepiej polecić dobre przedszkole dla psów, gdzie później można kontynuować szkolenie. Trzeba upewnić się czy dana szkoła nie stosuje przemocy (kolczatki, łańcuszki, obroże elektryczne) ponieważ ból może to prowadzić do pojawienia się agresywnych zachowań u psów, lęku i niszczenia więzi człowieka z psem.
 • Lekarz weterynarii. Kilka dni po przybyciu do nowego domu należy psa zaprowadzić do lekarza weterynarii, który najlepiej aby już stale zajmował się ich psem. Należy zachęcić opiekuna do zadawania pytań lekarzowi w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących opieki nad szczenięciem.
 • Literatura. Warto polecić do przeczytania kilka ciekawych pozycji z literatury kynologicznej dostępnej na rynku.
Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Zaraz po porodzie gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin wydziela siarę, która różni się składem od później produkowanego mleka. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, które chronią szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.

Do 6 - 7 tygodnia po porodzie suka produkuje wysoko odżywcze mleko, które przez pierwsze 3 tygodnie stanowi wyłączny pokarm szczeniąt. Mleko krowie w porównaniu z mlekiem suki jest zdecydowanie zbyt ubogie w energię, tłuszcze i białka, natomiast zawiera za dużo cukru - laktozy (ryzyko biegunek).

Wyrzynanie zębów mlecznych

Zęby sieczne wyrzynają się u szczeniąt pod koniec pierwszego miesiąca, powodując u suki ból podczas ssania. Suka coraz częściej opuszcza gniazdo i coraz mniej chętnie karmi swoje potomstwo. W tym samym czasie produkcja mleka zaczyna spadać, podczas gdy potrzeby pokarmowe szczeniąt ciągle rosną.

To najwyższy czas, aby rozpocząć podawanie szczeniętom innego pokarmu, na razie w postaci papki. To ważne, ponieważ u szczeniąt zaczyna zanikać odruch ssania, zastępowany powoli przez próby lizania, a potem dopiero gryzienia pokarmu stałego. Dowiedz się więcej o karmach STARTER i STARTER MOUSSE opracowanych specjalnie na czas odsadzania i pierwsze dwa miesiące życia.
 

Bardziej dojrzały układ pokarmowy

Dojrzewanie układu pokarmowego coraz bardziej zwiększa zdolności trawienne szczeniąt. W okresie odsadzania organizm szczenięcia rozwija dodatkowo zdolność trawienia skrobi, jednocześnie tracąc umiejętność trawienia cukru mlecznego - laktozy.

Pierwsze posiłki

Zdolności pobierania pokarmu u szczeniąt są bardzo ograniczone, dlatego konieczne jest podawanie im kilku niewielkich posiłków w ciągu dnia. Sposoby jedzenia szczeniąt ewoluują od ssania, poprzez lizanie aż do gryzienia pokarmu. Dlatego ich dieta powinna mieć odpowiednią konsystencję. Najpierw jest to płyn, czyli mleko (lub preparat mlekozastępczy), potem sucha karma namoczona w formie papki (STARTER) lub karma mokra w formie musu (STARTER MOUSSE), a ostatecznie dopiero karma sucha. W wieku około 7 tygodni szczenięta muszą już umieć jeść pokarm stały (np. karma STARTER sucha).
 
Preparat mleko zastępczy

 Karma w postaci musu

 Rozmoczona karma sucha

 Sucha karma namoczona w niewielkim stopniu

Wprowadzanie diety dla starszych szczeniąt

Zanim szczenięta trafią do nowych właścicieli, powinny już przejść 7 - 10 dniowy okres przejściowy podczas którego, przywykną do nowej karmy, odpowiedniej dla swojej wielkości czy rasy.

Zmiana domu, oddzielenie od matki i rodzeństwa, nowe osoby - to wszystko jest silnym źródłem stresu powodującego zaburzenia trawienia u szczenięcia. Dlatego nie należy do tego dokładać jeszcze nagłej zmiany diety. Jeśli nowy właściciel chce zmienić psu karmę, powinien odczekać przynajmniej dwa tygodnie i stopniowo wprowadzać nową dietę, zachowując 7- 10 dniowy okres przejściowy.

Wskazówki praktyczne

 • Jeśli podawano szczenięciu preparat mlekozastępczy, to można go również użyć do namoczenia suchej karmy. Jeśli szczenię korzystało tylko z mleka matki, suchą karmę należy namoczyć letnią, źródlaną wodą.
 • Szczenię musi mieć stały dostęp do świeżej wody do picia.
 • Posiłki powinny być podzielone na mniejsze porcje, ponieważ szczenię nie potrafi jeszcze trawić dużych ilości jedzenia na raz.
Ważne
Ciało nowonarodzonych szczeniąt składa się aż w 84% z wody. W momencie porodu szczenięta nie mają praktycznie żadnych zapasów energii i pozostają całkowicie zależne od matki przez kilka pierwszych tygodni życia.