Ciąża i pierwsze miesiące życia

Zdjęcie główne
CIĄŻA I PORÓD


Ciąża u psów trwa 63 dni, licząc od zapłodnienia.
Biorąc jednak pod uwagę czas między kryciem
a porodem, okres ten waha się między 56 a 72 dni.

JESTEŚ OPIEKUNEM CIĘŻARNEJ SUKI?

SKORZYSTAJ Z SZEROKIEJ WIEDZY ROYAL CANIN O ROZRODZIE I ODCHOWIE PSÓW
Istnieje wiele obiegowych opinii na temat rozrodu psów. Najbardziej mylnym, choć niestety często powtarzanym poglądem jest, że suka ze względów zdrowotnych powinna odchować przynajmniej jeden miot w życiu.

Decyzja o rozmnażaniu psów jest jednoznaczna z podjęciem pełnej odpowiedzialnością za los wszystkich szczeniąt, które przyjdą na świat. Nie zapominajmy, że schroniska są pełne szczeniąt oczekujących na dom…

Rozmnażanie psów wiąże się z dużymi nakładami czasu, pieniędzy i wysiłku aby stworzyć odpowiednie warunki dla suki oraz noworodków. Trzeba liczyć się z wysokimi kosztami opieki weterynaryjnej: badania, szczepienia, odrobaczanie, pomoc przy porodzie...  A to tylko niezbędne minimum. W razie komplikacji, np. konieczność wykonania cesarskiego cięcia czy choroba szczeniąt, koszty te znacznie wzrastają.

Rozmnażanie psów nie jest także pozbawione pewnej dozy ryzyka. Z tego powodu, jeśli jesteś właścicielem suki w ciąży, należy zdobyć podstawową wiedzę, aby umieć właściwie zareagować na ewentualne komplikacje.
Two text block image right - 1

Przebieg ciąży

Dzień 1 - Owulacja

Długość ciąży, a tym samym dzień przyjścia na świat szczeniąt, jest uzależniony od daty owulacji nazywanej DNIEM O. W rzeczywistości występuje zawsze niepewność co do ścisłego określenia dnia owulacji. Precyzyjne ustalenie tego dnia bez monitoringu rui przez lekarza weterynarii jest trudne.
 

Dzień 2 - Krycie

Akceptacja samca najczęściej oznacza, że poziom hormonów w organizmie suki osiągnął poziom konieczny do owulacji, a krycie w tym czasie może być skuteczne. Nie należy jednak polegać tylko na takim wskaźniku, ponieważ wiele suk przejawia odruch akceptacji samca zdecydowanie zbyt wcześnie, lub za późno, aby mogło dojść do zapłodnienia.

Akt krycia poprzedza faza poznawania się i obwąchiwania, ale niekiedy od razu dochodzi do kopulacji. Czasem samiec podejmuje kilka prób zanim dojdzie do wspięcia się na sukę, zwłaszcza jeśli partnerzy są niedoświadczeni. Po wprowadzeniu prącia następuje odruchowy skurcz zwieracza pochwy suki, powodujący „przytrzymywane” prącia samca , aż do zakończenia kopulacji (około 15 - 30 minut), co określa się mianem skleszczenia. Pies często obraca się wtedy o 180°, ustawiając się bokiem lub tyłem do suki, co może wyglądać dziwne.

Ważne jest, aby absolutnie nie próbować rozdzielać psów na tym etapie, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ciała i silny krwotok.

Krycie można powtórzyć dwa dni później

Odbycie kopulacji niekoniecznie oznacza, że doszło do zapłodnienia. Krycie mogło nastąpić zbyt wcześnie w stosunku do owulacji i komórka jajowa nie jest jeszcze dojrzała. Plemniki przeżywają około 7 dni w macicy, a więc do zapłodnienia może dojść nawet w kilka dni po kryciu. Często zaleca się powtórzenie krycia po dwóch dniach.

UWAGA: jeśli suka zostanie pokryta przez kilka psów może urodzić szczenięta po różnych ojcach.

Dzień 4 - Zapłodnienie

Ciąża rozpoczyna się kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona przez plemniki. W wyniku zapłodnienia powstaje zarodek, który połowę materiału genetycznego zawdzięcza ojcu, a połowę matce.

Komórki zarodka ulegają podziałom: do 35 dnia ciąży wykształcają się wszystkie organy i powstaje płód. Przez resztę ciąży płody rosną i dojrzewają, aby pod koniec ciąży stać się w pełni ukształtowanymi szczeniętami, gotowymi do przyjścia na świat.
 

Dzień 7 - Zarodki przemieszczają się w płynie macicy

Pod koniec pierwszego tygodnia po zapłodnieniu, zarodki migrują z trzonu do rogów macicy, swobodnie przemieszczając się w płynie macicy.

Dzień 16 - Zarodki zagnieżdżają się w macicy

Około 16 dnia ciąży zarodki zagnieżdżają się na stałe w błonie śluzowej macicy. Wtedy też każdy embrion zaczyna wytwarzać własne łożysko: narząd wymiany substancji chemicznych między zarodkiem a organizmem matki.

Dzień 22 - Rozwój zarodka

Zaczynają wykształcać się uszy
 

Dzień 25 - Potwierdzenie ciąży przez lekarza weterynarii

Potwierdzenie ciąży przez lekarza weterynarii. Po upływie około 3 tygodni od krycia należy umówić się na wizytę u lekarza weterynarii w celu potwierdzenia ciąży. Lekarz może wykonać np. badanie palpacyjne lub test poziomu hormonów we krwi. Wczesne zdiagnozowanie ciąży pozwala monitorować jej przebieg: rozwój płodów i stan suki. Po 25 dniu ciąży dobrze jest wykonać badanie USG, które pozwoli poznać liczebność miotu oraz ocenić przebieg rozwoju szczeniąt.
 
  • Podczas ciąży nie wolno suce podawać żadnych leków bez konsultacji z prowadzącym lekarzem weterynarii.
  • Na początku ciąży może u suki pojawić się lekki spadek apetytu, co jest zjawiskiem normalnym.
  • Zmiany towarzyszące ciąży pojawiają się stosunkowo późno i można je zaobserwować również u suk niebędących w ciąży, w związku ze zjawiskiem tzw. ciąży urojonej.

Dzień 32 - Rozwój zarodka

Zarodek nadal jest niewielki,rozwija się powoli, ale od 30 dnia zaczyna już coraz bardziej przypominać psa.
Wykształcają się powieki.
 

Dzień 35 - Rozdzielenie palców. Zarodek staje się płodem.

Embriogeneza, czyli etap wykształcania narządów organizmu trwa do 35 dnia ciąży, potem zarodek nazywany jest już płodem; ma uformowane powieki, uszy i rozdzielone palce, a większość organów znajduje się już na właściwym miejscu.
Po 40 dniu wzrost płodów staje się bardzo intensywny, to właśnie wtedy rozwija się aż do ¾ urodzeniowej masy ciała szczenięcia

Zmiana zapotrzebowania pokarmowego u ciężarnej suki
Począwszy od około 5-6 tygodnia u ciężarnych suk istotnie wrasta zapotrzebowanie na energię, składniki mineralne i białko, w związku z intensywnym rozwojem płodów oraz przygotowaniem organizmu do laktacji. Jednocześnie wydajność przewodu pokarmowego spada, głównie z powodu coraz większych rozmiarów macicy, która uciska jelita. W tym ważnym czasie suka potrzebuje właściwie zbilansowanej, wysoko skoncentrowanej karmy o podwyższonym poziomie składników pokarmowych i energii.

Konieczność zmiany diety suki
Opracowane specjalnie dla suk w ostatnim trymestrze ciąży oraz w laktacji, karmy STARTER i STARTER MOUSSE charakteryzuja się najwyższą smakowitością, zapewniają wysoki poziom energii i najwyższą strawność.
 

Dzień 40 - Rozwój płodu

Wykształcenie pazurów.

Dzień 45 - Powstaje sierść i kostnieje szkielet

Około 45 dnia powstaje sierść a chrzęstny szkielet ulega procesowi mineralizacji. Suka powinna zostać odrobaczona. Skontaktuj się z prowadzącym lekarzem weterynarii, aby ustalić program odrobaczania. Pozwoli to uniknąć zagrożenia dla nowonarodzonych szczeniąt. Lekarz dobierze odpowiedni preparat i ustali właściwą dawkę.

Przygotuj miejsce do porodu dla suki
Najważniejsze dla rodzącej suki jest bezpieczne, spokojne i dobrze jej znane miejsce. Dlatego należy sukę przenieść w miejsce przeznaczone do porodu najpóźniej 3 tygodnie przed terminem: pozwoli to suce poczuć się pewnie w nowym miejscu, a jej organizm przyzwyczai się do panującej tam flory bakteryjnej.

Dzień 50 - Płody są już widoczne na zdjęciu rentgenowskim

Wykonanie badania rentgenowskiego około 50 dnia ciąży (7 tydzień) pozwala ustalić liczebność miotu. Dzięki temu w czasie porodu będzie wiadomo czy już wszystkie szczenięta przyszły na świat a poród dobiegł końca. Badanie rtg nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla suki ani dla płodów.

Dzień 53 - Przygotowanie do porodu

Należy przygotować suche, czyste ręczniki lub prześcieradła potrzebne do wymiany posłania. Ponadto potrzebne będą gumowe rękawiczki, papierowe ręczniki oraz waga do ważenia szczeniąt.

Temperatura w porodówce musi wynosić 30°C, ponieważ noworodki nie mają jeszcze wykształconych mechanizmów termoregulacji. Temperatura otoczenia może być stopniowo podnoszona aż do 25°C w czwartym tygodniu ciąży. Dla noworodków można zainstalować specjalny promiennik ciepła w postaci lampy. Powietrze nie powinno być suche dlatego w pomieszczeniu dobrze jest umieścić duże naczynie z wodą.
 

Dzień 54 - Laktacja

U niektórych suk na tydzień przed porodem rozpoczyna się już produkcja mleka. Kryterium to nie jest jednoznacznym wskaźnikiem zbliżającego się porodu. Pojawienie się mleka nie daje także pewności, że suka będzie w stanie wykarmić wszystkie szczenięta. Z tego powodu należy zaopatrzyć się w preparat mlekozastępczy dla psów BABYDOG MILK. Produkt stosuje się w przypadku licznego miotu, małej mleczności suki, zatrzymania laktacji, choroby lub śmierci suki. Instrukcję stosowania należy przeczytać wcześniej, aby w razie potrzeby natychmiast przygotować mleko.
UWAGA: nie należy stosować mleka krowiego szczenięta nie potrafia go strawić!
 

Dzień 55 - Płody reagują już na dotyk

Wyczuwa się to podczas delikatnego głaskania brzucha suki.

Dzień 58 - Suka zaczyna szukać miejsca do porodu

Można zaobserwować zmiany sylwetki, „zapadnięcie się boków” suki, związane z przygotowaniem do porodu i rozluźnieniem więzadeł miednicy. Wiele suk zaczyna budować gniazdo poprzez gwałtowne drapanie podłoża. W tym czasie suce należy zapewnić spokój i możliwość odpoczynku w zacisznym miejscu. 

Najważniejsze dla rodzącej suki jest bezpieczne, spokojne i dobrze jej znane miejsce Porodówka powinna znajdować się z dala od hałasu, wyścielona izolującymi od podłogi warstwami gazet i przykryta czystymi ręcznikami lub prześcieradłem.
Do porodu należy przygotować zapas czystych ręczników, gumowe rękawiczki, papierowe ręczniki oraz wagę do zważenia szczeniąt.

Przygotowanie suki do porodu
U suk długowłosych należy ostrożnie wyciąć włosy wokół sromu, używając nożyczek o zaokrąglonych końcach.
U większości suk symptomem bliskiego rozpoczęcia porodu jest spadek temperatury rektalnej. Dlatego na tydzień przed porodem należy rozpocząć kontrolowanie temperatury mierzonej w odbycie. Pomiar wykonywany dwa razy dziennie, powinien być zapisany, aby łatwo było odnotować spadek o 1ºC, pojawiający się 12-48 godzin przed porodem.
Ważne
U psów wszystkich ras ciąża trwa zawsze 63 dni, tj. około 9 tygodni, licząc od dnia owulacji do porodu. Jednak biorąc za początek ciąży nie zapłodnienie ale krycie, okres ten waha się między 56 a 72 dni ponieważ zapłodnienie może nastąpić nawet kilka dni po kryciu.