Zdjęcie główne
PIELĘGNACJA


Głównym zabiegiem, który powinno wykonywać się, 
aby sierść kota błyszczała i wyglądała świeżo, jest 
szczotkowanie. Przeczytaj, jak robić to odpowiednio.

Pielęgnacja sierści

Czas poświęcony na szczotkowanie i czesanie sierści stanowi chwile zacieśniające więź łączącą kota i człowieka. Lśniąca i miękka sierść jest pierwszą oznaką doskonałego stanu zdrowia i odpowiedniej opieki właściciela.

Szczotkowanie

Szczotkowanie sierści jest koniecznością, szczególnie w przypadku kotów długowłosych i półdługowłosych. Zabieg ten ma na celu usunięcie martwych włosów, które kot może połykać podczas codziennej toalety. Jeśli w żołądku zgromadzi się zbyt duża ilość sierści, dochodzi do tworzenia się kul włosowych. Powodują one wymioty i biegunkę, co wpływa niekorzystnie na prawidłowy rozwój kota, może tez być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.

Właściciel powinien przyzwyczajać swojego kota do czesania i zabiegów pielęgnacyjnych już od najmłodszego wieku. Rytuał ten szybko stanie się dla kota przyjemnością. Dobrym sposobem na przyzwyczajenie kota do pielęgnacji jest kończenie każdej sesji szczotkowania pieszczotami lub zabawą.

ODPOWIEDNI GRZEBIEŃ
Posługując się grzebieniem można dokładniej rozczesać włos niż szczotką, ale istnieje ryzyko zadrapania skóry. Należy uważnie dobierać grzebień. 

LINIENIE
Nasilenie procesu wymiany włosa przypada na wiosnę i lato. W tym okresie wskazane jest zwiększenie częstotliwości i intensywności szczotkowania.

RASY KRÓTKOWŁOSE

U ras krótkowłosych wystarcza szczotkowanie raz w tygodniu. Przed właściwym czesaniem można wykonać masaż całego ciała przy użyciu specjalnej rękawicy z gumowymi wypustkami, która usuwa wypustkami, która usuwa martwe włosy i pobudza ukrwienie skóry. Do czesania powinno się używać miękkiej szczotki, najlepiej wykonanej z naturalnego włosia.
Koty krótkowłose

KOTY ŚREDNIO I DŁUGOWŁOSE

Codziennie, kilkuminutowe szczotkowanie jest niezbędne. Zapobiega powstawaniu spilśnień sierści i usuwa zanieczyszczenia. Najbardziej odpowiedni do czesania tego rodzaju włosa jest grzebień o długich metalowych zębach. Należy delikatnie usunąć luźne włosy i splatania sierści. Rozplatanie spilśnionej sierści może być trudne, należy postępować delikatnie i cierpliwie, unikając szarpania i wyrywania włosów. 

Sierść za uszami i pod szyją, trudno dostępna dla kota podczas toalety, jest najbardziej narażona na splatanie, dlatego wymaga szczególnej uwagi podczas czesania.
Koty średnio i długowłose

Kule włosowe

OD CZEGO ZALEŻY ICH POWSTAWANIE?

Koty wychodzące

U kotów poddanych działaniu naturalnego światła, linienie występuje cyklicznie: w naszym klimacie okres największej utraty włosa przypada na początek lata, a najmniejszej na początku zimy. Dzięki temu, w czasie niskich temperatur okrywa włosowa kota jest odpowiednio gęsta, latem natomiast znacznie lżejsza. W ciągu całego roku krótkowłosy kot o masie 4 kg traci co najmniej 100g sierści.  
 

Koty przebywające wyłącznie w domu

Koty przebywające wyłącznie w domu poddane są działaniu sztucznego światła oraz stałej temperatury przez cały rok. Dlatego proces linienia jest jednostajny i trwa cały rok. Aż 30% czasu czuwania zwierzęta te spędzają na wylizywaniu sierści. 
 

Konsekwencje wylizywania sierści

Połknięte włosy mogą kumulować się w przełyku i żołądku tworząc zwarte kule włosowe, co powoduje zaburzenia pracy układu pokarmowego. Ryzyko to jest zróżnicowane osobniczo: niektóre koty są bardziej narażone na powstawanie kul włosowych niż inne w związku z obecnością zachyłków w przewodzie pokarmowym zatrzymujących włosy.

W pewnych przypadkach zdarza się, że kule włosowe nagromadzone w masie kałowej w okrężnicy poważnie utrudniają wypróżnienie, doprowadzając nawet do całkowitego zatrzymania pasażu jelitowego czyli tzw. niedrożności jelit.

Powstałe kule włosowe mogą być usuwane w dwojaki sposób:
  • poprzez wymioty, jako tzw. trichobezoary
  • wraz z kałem, czyli przemieszczane przez cały przewód pokarmowy, co często powoduje zaparcia lub biegunki.

Czynniki sprzyjające powstawaniu kul włosowych
  • długa sierść (zwłaszcza w okresie linienia tj.wiosną i jesienią).
  • inwazje pasożytów skórnych (np. pchły)
Kule włosowe