Zdjęcie główne
POZNAJ ODPOWIEDŹ


Zapoznając się z poniższym działem poznasz odpowiedź na 
najczęściej zadawane pytania. Dowiesz się m.in.:
  • Dlaczego koty stroszą sierść?
  • Jaki jest cykl odnowy włosa?
  • Ile trwa całkowita odnowa naskórka?
Stroszenie włosa wywołane jest skurczem niewielkiego mięśnia — stroszyciela włosa — przytwierdzonego do torebki włosowej.
Dzięki stroszeniu sierści kot przybiera postawę grożącą, mającą na celu odstraszenie ewentualnego przeciwnika (kota, człowieka, psa) wkraczającego na jego rewir. Nastroszona sierść i wygięty grzbiet sprawiają, że kot wygląda na znacznie większego niż jest w rzeczywistości.
Koty przebywające wyłącznie w domu, spędzają około 30% czasu (z wyłączeniem okresu snu) na pielęgnacji sierści. Szorstki język kota działa jak szczotka, co sprzyja usuwaniu z sierści zanieczyszczeń i luźnych włosów. Wylizywanie sierści pełni jeszcze jedną rolę: pozwala zredukować poziom stresu; kot czyszcząc sierść uspokaja się.
Włos rośnie w tempie od 0,25 do 0,30 mm na dobę.
Charakterystyczne umaszczenie, tzw. colourpoint, jest związane ze specyficznym działaniem tyrozynazy odpowiedzialnej za przemiany melaniny. Aktywność tego enzymu jest wyższa w niskich temperaturach. W peryferyjnych częściach ciała, takich jak nos, uszy, ogon i kończyny, które mają nieco niższą temperaturę, niż reszta ciała, tyrozynaza działa sprawniej i produkowane jest więcej pigmentu. Cieplejsze części ciała, jak grzbiet i brzuch są o wiele jaśniejsze, niemal białe.
21 dni. Dopiero po tym okresie (całkowitej wymiany naskórka) można ocenić wpływ zmiany diety na kondycje skóry i sierści zwierzęcia.
  • Białka,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • cynk i miedź,
  • witaminy (A, E, H, PP, C).
Ważne
Sierść kota, oprócz walorów estetycznych zapewnia kotu izolacje termiczną, stanowi barierę chroniącą skórę (przed przesuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi) oraz jest elementem komunikacji z innymi osobnikami.