Ragdoll

Ragdoll

Ragdoll
ZRÓWNOWAŻONY
TEMPERAMENT
Ragdoll
ZRÓWNOWAŻONY
TEMPERAMENT

Ragdoll

KOTY RASY RAGDOLL SĄ WYJĄTKOWO SPOKOJNE ORAZ TOLERANCYJNE WOBEC INNYCH ZWIERZĄT. MAJĄ ZRÓWNOWAŻONY TEMPERAMENT. SĄ PRZYJAŹNIE NASTAWIONE DO CZŁOWIEKA I SZUKAJĄ Z NIM KONTAKTU, ALE NIGDY NIE SĄ NATRĘTNE. MIAUCZĄ BARDZO DYSKRETNIE.
Nazwa oryginalna:
Ragdoll
Typ budowy:
długi jednolity wygląd

Masa ciała:
samce: 6–8 kg, samice: 4–5 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Kalifornia

Ragdoll

Koty rasy ragdoll są bardzo ufne. Należy mieć to na uwadze, decydując się na wypuszczanie kota na zewnątrz bez opieki. Uwielbiają zabawy i chętnie się uczą. Trzeba pamiętać, że jeśli decydujemy się na jednego kota tej rasy, dobrze jest zapewnić mu rozrywkę i ciekawe zajęcia, ponieważ zwierzęta te źle znoszą samotność.Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Nazwa tych kotów związana jest z ich wyjątkową cechą. Gdy bierze się ragdolla na ręce, jego mięśnie wiotczeją i zwierzę zwisa jak szmaciana lalka (ang. rag doll). Pobudliwość nerwowa kotów rasy ragdoll jest niewielka. Nie opublikowano jednak żadnej pracy naukowej, która wyjaśniałaby mechanizm fizjologiczny tego fenomenu. Z powodu braku obiektywnego kryterium, które pozwoliłoby ocenić tę cechę, nie jest ona brana pod uwagę we wzorcu. Stanowi to paradoks, ponieważ niska pobudliwość nerwowa jest wizytówką tych kotów, niezwykle cenioną przez hodowców i właścicieli.

Opis rasy


Historia

Koty rasy ragdoll zostały wyhodowane w latach 60. ubiegłego wieku w Kalifornii przez amerykańską hodowczynię Ann Baker. Za protoplastę rasy uważa się długowłosą, białą kotkę o imieniu Josephine, która wyglądem przypominała angorę. Dziś powszechnie uznaje się, że ragdolle są rasą wywodzącą się ze skrzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich. W Stanach Zjednoczonych rasa ragdoll została zarejestrowana w 1965 roku. Od 1987 roku rasa jest uznana w Wielkiej Brytanii przez GCCF. Na kontynencie europejskim FIFe uznała rasę w 1992 roku. We Francji klub rasy powstał w roku 1993. W roku 1971 Ann Baker zastrzegła nazwę rasy oraz założyła organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA).

Wzorzec rasy

Ragdoll jest kotem dużym, co wyraźnie odróżnia go od kota birmańskiego. Samce mogą ważyć od 6 do 8 kg, samice od 4 do 5 kg. Kościec mocny. Kończyny tylne nieco dłuższe niż przednie. Głowa ragdolla jest średniej wielkości, w kształcie szerokiego klinu (widziana z przodu tworzy nieco wydłużony trójkąt). Kufa średniej długości z dobrze rozwiniętą i mocną brodą. Policzki dobrze rozwinięte i lekko zaokrąglone. Uszy są średniej wielkości, szerokie u nasady i spiczaste. Oczy duże, nieco owalne, zawsze intensywnie ciemnoniebieskie. Włos półdługi, gęsty, miękki i jedwabisty. Na części twarzowej, na górnej stronie tułowia i na przedniej stronie kończyn jest krótszy. Wyraźnie dłuższy jest na bokach klatki piersiowej, brzuchu i ogonie. Ogon dość długi.

Umaszczenie

Wzorzec uznaje trzy odmiany, w zależności od umaszczenia:

  • Colorpoint 
Koty tej odmiany mają umaszczenie w typie kota syjamskiego, to znaczy jasne z intensywną pigmentacją tylko na „końcówkach” – na części twarzowej, na uszach, łapach i ogonie. Nos i opuszki są koloru zgodnego ze strefami pigmentowanymi.
 
  • „W rękawiczkach”
U kota tej odmiany mamy do czynienia z białymi zakończeniami wszystkich kończyn, czyli z „rękawiczkami”. Nos jest koloru zgodnego ze strefami pigmentowanymi. Opuszki są marmurkowe (różowe i w kolorze nosa). Odmiana może być mylona z kotami birmańskimi, ale ragdoll ma mniej „idealne” rękawiczki, bez „ostróg” na tylnych kończynach. Często ma też białą gwiazdkę na czole.
 
  • Bicolor
U tej odmiany występuje białe umaszczenie na czterech kończynach oraz części twarzowej, na której tworzy charakterystyczny wzór odwróconej litery V, tak że pigment widoczny jest tylko powyżej i z boków oczu oraz na policzkach. Nos i opuszki są różowe.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd