Maine coon

Maine coon

Maine coon
Maine coon

Maine coon

KOTY MAINE COON BYWAJĄ ŻARTOBLIWIE NAZYWANE „KOTAMI-PSAMI”. TO KOT BARDZO LUBIĄCY OBECNOŚĆ CZŁOWIEKA, SILNIE PRZYWIĄZUJĄCY SIĘ DO SWOICH OPIEKUNÓW. W PRZESZŁOŚCI MAINE COON ROZWINĄŁ UMIEJĘTNOŚĆ ŁAPANIA RYB. DZISIEJSZE MAINE COONY UWIELBIAJĄ BAWIĆ SIĘ WODĄ I Z TEGO POWODU CZĘSTO PRZEBYWAJĄ W ŁAZIENCE, WCHODZĄC DO WANNY CZY UMYWALKI.
Nazwa oryginalna:
Maine coon
Typ budowy:
mocna

Masa ciała:
4–10 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Stany Zjednoczone

Maine coon
Maine coon pochodzi z terenów, gdzie surowy klimat wymagał rozwinięcia szeregu cech chroniących organizm przed wychłodzeniem, takich jak silna i zwarta sylwetka, potężne łapy oraz długa sierść z gęstym podszerstkiem. Obficie porośnięty ogon służy kotu jako etola osłaniająca głowę w czasie snu, a gęsta sierść na łapach pozwala komfortowo i bezpiecznie chodzić po zamarzniętej ziemi. Maine coon jest kotem bardzo ciekawskim, a jednocześnie opanowanym i spokojnym. Cechami charakterystycznymi są spora aktywność i umiłowanie do zabaw, wynikające z silnego instynktu łowieckiego. Kot tej rasy potrzebuje przestrzeni – idealny dla niego jest odpowiednio ogrodzony wybieg.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Pochodzenie kotów maine coon stało się inspiracją do powstania wielu legend. Najpopularniejsza z nich, choć absolutnie nieprawdopodobna, głosi, że powstanie rasy zawdzięcza się krzyżówce dzikiego kota z szopem praczem – zapewne z powodu charakterystycznego „szopowatego” umaszczenia puszystego ogona maine coonów. Efektem tej legendy jest wyraz coon w nazwie rasy – od racoon, czyli amerykańskiego określenia szopa pracza.

Krótko o rasie

Kształt kwardatowy.
Masywny i zwarty.
Duże, szerokie u nasady, często zakończone pędzelkami.
Długi i obficie owłosiony.
Silne, średniej długości.
Włos półdługi, gęsty i jedwabisty.
Ważne
Nie ma dużej przesady w stwierdzeniu, że maine coon jest kotem, który olśniewa naturalnym pięknem. Pokaźne rozmiary, bogata szata i łagodny charakter przyczyniły się do dużej popularności tej rasy. Obecnie maine coony lokują się w ścisłej czołówce najliczniej reprezentowanych ras kotów na świecie.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd