brytyjski krótkowłosy

brytyjski krótkowłosy

brytyjski krótkowłosy
ZRÓWNOWAŻONY I PRZYJAZNY
brytyjski krótkowłosy
ZRÓWNOWAŻONY I PRZYJAZNY

brytyjski krótkowłosy

KOTY BRYTYJSKIE TO PRZEWAŻNIE ŁAGODNE, RADOSNE, CIERPLIWE I ZRÓWNOWAŻONE OSOBNIKI. Z NATURY BARDZO OPANOWANE, POTRAFIĄ PRZYSTOSOWAĆ SIĘ DO RÓŻNYCH WARUNKÓW ŻYCIA. BĘDĄ DOBRZE CZUĆ SIĘ ZARÓWNO W MIEŚCIE, JAK I NA WSI.
Nazwa oryginalna:
Britisch Shorthair
Inne nazwy:
Brytyjski Krótkowłosy
Typ budowy:
mocna

Masa ciała:
4–8 kg
Pielegnacja włosa:
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania

brytyjski krótkowłosy
Koty brytyjskie krótkowłose nie mają specjalnych wymagań, jeżeli chodzi o utrzymanie, i nie potrzebują specjalnych czynności pielęgnacyjnych. Więcej uwagi należy im poświęcić w okresie linienia.
Kotom brytyjskim nie można odmówić inteligencji. Doskonale rozpoznają sygnały wysyłane przez człowieka. Obecnie koty brytyjskie należą do najpopularniejszych ras na świecie. Najwięcej hodowli kotów brytyjskich krótkowłosych jest w Niemczech. Najbardziej popularnym i rozpoznawalnym umaszczeniem nadal pozostaje niebieskie.

Karmy dedykowane rasie
Ciekawostka
Legenda głosi, że podczas jednej z wojen w starożytnym Egipcie, grecki generał Galsthelos uciekł przerażony wraz z żoną Scotą do Portugalii. Scota zabrała ze sobą również koty, które od lat hodowała. Po wielu latach potomek generała, Fergus I, wyruszył na podbój wielkiej wyspy na północy, zabierając na statek potomków kotów żony generała. Fergus I nazwał podbity kraj Scotaland, po wiekach zmieniono nazwę na Scotland, czyli Szkocja. Od tego czasu koty żony generała Galsthelosa, Scoty, żyły i rozmnażały się na wolności na Wyspach Brytyjskich.

Krótko o rasie

Masywna i okrągła z szeroką czaszką.
Krępy z szeroką klatką piersiową.
Małe i lekko zaokrąglone na czubkach.
Gruby i krótki, na końcu lekko zaokrąglony.
Włosy krótkie i gęste.
Średniej długości, gruby, lekko zwęża się ku zaokrąglonemu końcowi.
Krótka i delikatna. Gęsta, bujna i niezwykle miękka w dotyku.
Umaszczenie: pożądany jak największy kontrast między tłem a wzorem, krawędzie wzoru wyraźne. Ostateczny kolor ustala się po ukończeniu 6 miesiąca życia.
- spotted tabby, cętkowane: pożądane tło pomarańczowe, cętki w kolorze czarnym, czekoladowym lub cynamonowym. Cętki różnią się kształtem i rozmiarem, tworzą czarne poziome pasy na tułowiu oraz obręcze na ogonie; końcówka ogona czarna.
- marblet tabby, marmurkowe: rozległe plamiste wzory przypominające kształtem muszle ostryg (jaśniejsze w środku) czy skrzydła motyla.
Ważne
Koty brytyjskie, a zwłaszcza kocury, są stosunkowo duże, o mocnej budowie i silnej muskulaturze.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyglądu rasy jest głowa: okrągła, o pełnych policzkach (typowe dla dorosłych samców), nos lekko zadarty i niewielkie uszy. Duże oczy powinny mieć kolor harmonizujący z umaszczeniem.

Pytania i poradyPoprzedni slajd
Następny slajd
Poprzedni slajd
Następny slajd