Zdjęcie główne
DOBRA FORMA


Po 7 roku życia koty są nadal aktywne i pełne witalności 
Po 12 roku życia widoczne są już wyraźne oznaki starzenia. 
Poniżej kilka porad na temat tego, jak dbać o dobre samopoczucie Twojego kota.

Po 7. roku życia


Utrzymanie prawidłowej wagi dzięki zabawie

Zabawa to dobry sposób na zapewnienie kotu odpowiedniej dawki aktywności, dzięki której jego waga pozostanie na właściwym poziomie. Kot powyżej 7 roku życia może być mniej skory do zabawy, jednak z chęcią pogoni za piłeczką czy zawieszoną na sznurku myszką.
Łatwiejsze poruszanie

Jeśli zauważysz, że Twój kot niechętnie wchodzi po schodach, a dobrze wiesz, że uwielbia towarzyszyć Ci na piętrze, wnieś go do góry na rękach. Jeśli Twój dom ma kilka pięter, na każdym z nich ustaw osobną kuwetę. Dobrze też by na każdym piętrze kot miał dostęp do misek z wodą i jedzeniem, pamiętaj jednak o ich codziennym myciu.

Po 12. roku życia


Nasłonecznione miejsca

Koty powyżej 12 roku życia potrzebują większej wygody, ponieważ ich stawy nie są już tak sprawne jak kiedyś. 

Upewnij się, że Twój kot ma ułatwiony dostęp do nasłonecznionych i ciepłych miejsc. Miękka poduszka lub kocyk to idealne miejsce dla Twojego kota.
Pamiętaj o potrzebach

Zachęcaj kota do spokojnej zabawy aby pobudzać jego aktywność. Baw się częściej lecz krócej i tylko wtedy, gdy Twój kot ma na to ochotę.

Poczucie bezpieczeństwa

Koty lubią rutynę. Do tego stopnia, że często przemieszczają się z miejsca na miejsce zawsze tą samą trasą. Koty powyżej 12 roku życia szczególnie źle znoszą wszelkie zmiany w swoim otoczeniu – nawet coś tak błahego jak przestawienie mebla czy wstawienie nowego elementu może zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli zmiana dotyczy przedmiotu szczególnie im znajomego.
Nowe zwierzę w domu

Pojawienie się nowego zwierzęcia może być dla Twojego kota równie stresujące. Stopniowo zapoznawaj go z nowym domownikiem zapewniając mu poczucie przewagi i możliwość wycofania się w spokojne i bezpieczne miejsce. Poświęcaj kotu więcej uwagi tak by nie poczuł się odrzucony z powodu przybycia nowego zwierzęcia.
Koty wychodzące na zewnątrz

Jeśli Twój kot wciąż wychodzi do ogrodu lub gdzieś dalej, pamiętaj by do obroży przyczepić mu adresówkę z Twoimi dokładnymi danymi. Koty powyżej 12 roku życia mogą tracić orientację w terenie. Dzięki adresówce zwiększasz szanse na odnalezienie kota w razie jego zaginięcia.
Przeprowadzka

Przeprowadzka do nowego domu to dla kota źródło dużego stresu. Adaptacja powinna przebiegać stopniowo – przez pierwszych kilka dni pozostaw kotu do dyspozycji tylko jeden pokój, w którym będzie miał wszystko czego mu potrzeba. Po tym czasie pozwól mu stopniowo zapoznawać się z resztą nowego domu.
Czystość

Wraz z wiekiem, w szczególności po ukończeniu 12 roku życia, mogą pojawić się problem z utrzymaniem czystości.
Po pierwsze sprawdź czy krawędź kuwety nie jest zbyt wysoka. Starsze koty mogą mieć problem z wchodzeniem i wychodzeniem z kuwety.
W gabinecie weterynaryjnym

Koty powyżej 12 roku życia należy szczepić i odrobaczać tak samo jak młodsze, według planu ustalonego z lekarzem weterynarii. Regularne wizyty kontrolne – co sześć lub dwanaście miesięcy – sprzyjają wczesnej wykrywalności ewentualnych problemów zdrowotnych i ich skuteczniejszemu leczeniu.
Stały dostęp do wody

Picie pomaga kotu regulować pracę jelit i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu nerek. Pamiętaj by codziennie podawać kotu świeżą wodę.

Pobierz E-book

PRZECZYTAJ, JAK OPIEKOWAĆ SIĘ DOJRZAŁYM KOTEM!

 Z NASZEGO PORADNIKA DOWIESZ SIĘ RÓWNIEŻ:
  • NA CZYM POLEGA PROCES STARZENIA SIĘ KOTA
  • JAKIE ZMIANY ZACHODZĄ W ORGANIZMIE DOJRZAŁEGO ZWIERZĘCIA
  • JAKIE BADANIA PROFILAKTYCZNE WARTO PRZEPROWADZIĆ 
  • U STARZEJĄCEGO SIĘ KOTA
Pobierz e-book
Obrazek sekcji