choroby skóry
Profilaktyka
przeciwpasożytnicza

W przypadku zwierząt z problemami dermatologicznymi pasożyty takie jak pchły, wszy, wszoły, kleszcze żerując na ich skórze wydzielają szereg substancji działających drażniąco, co potęguje uczucie świądu i zmusza zwierzę do drapania. W konsekwencji drapanie się, ocieranie, lizanie uszkadza naskórek, powoduje wypadanie włosa i jest przyczyną stanów zapalnych skóry. Dodatkowo powtarzający się kontakt z antygenami pasożytów może wyzwolić nieprawidłową reakcję układu immunologicznego zwierzęcia, doprowadzając do rozwoju nadwrażliwości na ukąszenia owadów lub pasożyty wewnętrzne. Dlatego też zwierzęta z chorobami skóry wymagają specjalnie przygotowanego programu profilaktycznego we współpracy z lekarzem weterynarii.

Zwierzęta z chorobami skóry wymagają specjalnie przygotowanego programu profilaktycznego we współpracy z lekarzem weterynarii.

Choroby skóry - profilaktyka przeciwpasożytnicza

Zwalczanie pasożytów obecnych na skórze lub w przewodzie pokarmowym jest gwarancją zdrowia zwierzęcia i domowników;

Profilaktyka przeciwpasożytnicza chroni zwierzę i właścicieli przed potencjalnym zarażeniem oraz zapobiega rozwojowi nadwrażliwości u zwierząt alergicznych;

Odpowiednia
dieta

Odpowiednia dieta jest zawsze ważnym aspektem rozwoju i zdrowia zwierzęcia. W przypadku zwierząt z chorobami skóry jej wybór ma szczególne znaczenie, ponieważ zawarte w niej niektóre składniki (zwłaszcza pochodzenia białkowego) mogą wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i skóry. Dodatkowo, co jest szczególnie ważne u pacjentów dermatologicznych, prawidłowo dobrana dieta pozwala kontrolować objawy kliniczne takie jak świąd, rumień czy obrzęk skóry.

Krokiety

Wielostronna efektywność przemysłowej diety hipoalergicznej (eliminacyjnej i/lub leczniczej) wzbogaconej o wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rybnym czy oleju z ogórecznika lub opartej na hydrolizowanym źródle białka pozwala łagodzić podrażnienia skóry i zapobiegać objawom klinicznym nadwrażliwości skóry. Wyboru najkorzystniejszej diety hipoalergicznej należy dokonać podczas konsultacji z lekarzem weterynarii.

Właściciel zwierzęcia, u którego stwierdzono nadwrażliwość pokarmową lub atopowe zapalenie skóry, może decydować się na jedną z dwóch diet:

Dieta eliminacyjna (monodieta)

Przygotowywana w domu na bazie „bezpiecznych źródeł białka”. Poszukiwanie takiej diety jest uciążliwe, pracochłonne, a co najważniejsze - dieta taka jako monodieta oparta na jednym źródle białka, węglowodanów i tłuszczów, jest dietą ubogą w inne składniki konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dieta eliminacyjna (monodieta)

Jej skład zapewnia pełne zapotrzebowanie bytowe zwierzęcia,
a dodatkowo zawiera składniki podnoszące zdolności obronne
i ochronne skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry diety hipoalergiczne mają za zadanie zapobiegać infekcjom skóry. Funkcje te spełniają poprzez zawartość wyselekcjonowanych źródeł białka i dodatek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych - eikozanoidów - zawartych w oleju z ogórecznika i oleju rybnym. Kwasy te podawane regularnie w diecie budują błony komórkowe keratynocytów skóry, działając przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Poza tym, jak pokazują badania u zwierząt z atopowym zapalenie skóry, dodatkowa absorpcja wielonienansyconych kwasów tłuszczowych prowadzi do zmniejszenia dawek efektywnych sterydów podczas ich leczenia. Dodatek w diecie kurkumy, aloesu, tauryny i witaminy C pomaga znacząco zmniejszyć objawy kliniczne atopii. Zawarcie w diecie kurkumy, aloesu, tauryny i witaminy C pomaga znacząco zmniejszyć objawy kliniczne atopii. Ponieważ często u zwierząt z atopowym zapaleniem skóry stwierdza się jednocześnie nadwrażliwość pokarmową dieta hipoalergiczna oparta na wyselekcjonowanym źródle białka (jagnięcina z ryżem, ryba, królik z ziemniakami, itp.) może okazać się nieskuteczna. Dla takich pacjentów zalecana jest dieta hipoalergiczna oparta na hydrolizowanym białku
i węglowodanach (hydrolizowane białko sojowe, mięso kurczaka, kukurydza). Diety oparte na proteinach hydrolizowanych np. soi są obecnie najbardziej skutecznymi dietami hipoalergicznymi w przypadku pacjentów z nadwrażliwością pokarmową i atopowym zapaleniem skóry.
W takiej diecie enzymatyczna hydroliza wszystkich protein tj. rozszczepienie białek na mniejsze fragmenty peptydowe, uniemożliwia identyfikację alergenów pokarmowych przez układ immunologiczny chorego zwierzęcia, a tym samym nie wywołuje fazy efektorowej nadwrażliwości. Jak pokazują badania, u psów z nadwrażliwością na proteiny sojowe, którym podawano nienaruszone proteiny sojowe, występował świąd skóry; jednak reakcja taka nie wystąpiła, gdy żywiono je hydrolizatem soi. Należy zatem sądzić, że diety oparte na proteinach hydrolizowanych np. soi są obecnie najbardziej skutecznymi dietami hipoalergicznymi w przypadku pacjentów z nadwrażliwością pokarmową i atopowym zapaleniem skóry. Zawarcie w diecie kurkumy, aloesu, tauryny i witaminy C pomaga znacząco zmniejszyć objawy kliniczne atopii.

zwierzę powinno otrzymywać wyłącznie zaleconą przez lekarza dietę (żadnych przysmaków czy resztek ze stołu). W przeciwnym razie nie przyniesie ona żadnych efektów;

należy poinformować wszystkich w rodzinie oraz znajomych, iż zwierzę ma alergię i otrzymuje wyłącznie specjalną dietę, zaleconą przez lekarza weterynarii;

Pielęgnacja
skóry, sierści,
pazurów i uszu

Pielęgnacja skóry, sierści, pazurów i uszu powinna być wykonywana regularnie z użyciem odpowiednio dobranych preparatów zależnie od potrzeb zwierzęcia. W przypadku zwierząt z problemami derm­atologicznymi powinno się stosować środki pielęgnacyjne specjalnie dla nich atestowane i zalecane po konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ skóra tych zwierząt ma specjalne wymagania. Preparaty przeznaczone dla zwierząt zdrowych nie zawsze mogą okazać się przydatne dla zwierząt z problemami dermatologicznymi.

W przypadku zwierząt wykazujących tendencję do podrażnień powłoki skórnej należy pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne mają na celu jej oczyszczenie i regenerację poprzez nawilżenie i odżywienie.Zabiegi pielęgnacyjne mają więc chronić skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz utrzymywać ją w stanie zdrowia zapewniającym zdolności ochronne i obronne, tak jak ma to miejsce u zwierząt zdrowych, które zazwyczaj wymagają tylko zabiegów oczyszczających. Stąd też stosowane środki pielęgnacyjne u zwierząt z tendencją do chorób skóry powinny być efektywne, ale niedrażniące.

Pielęgnacja skóry, sierści, pazurów i uszu

W przypadkach, gdy standardowe zabiegi profilaktyczne nie przynoszą rezultatu i mimo ich stosowania nasz pupil ma problemy dermatologiczne, konieczna jest wizyta u dermatologa weterynaryjnego, który przeprowadzi odpowiednie badania i ustali indywidualny program terapeutyczny.

KONTAKT

Email: info.pol@royalcanin.com

Telefon: 12 2559028

Infolinia 801 368 868
Opłata jak za połączenie lokalne.

DANE ADRESOWE

Royal Canin Polska sp. z o.o.

ul. Grabska 10

32-005 Niepołomice, Polska

SOCIAL MEDIA

Royal Canin na Facebook Royal Canin na Youtube