Żywienie szczeniąt, czyli jak i czym karmić szczeniaka

Szczenięta w fazie rozwoju mają wyjątkowo duże potrzeby pokarmowe. Jako nowy właściciel dorastającego czworonoga, musisz zapewnić mu odpowiedni start w przyszłość. Czy wiesz jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie szczeniąt? Co podawać i jak często karmić szczeniaka?

Potrzeby żywieniowe szczenięcia są bardzo wysokie. W stosunkowo krótkim czasie zwiększa ono swoją masę urodzeniową od 20 aż do 100 razy. Związane jest to z rozbudową szkieletu i masy mięśniowej. Ponadto w tym czasie następuje wymiana zębów, rozwija się układ odpornościowy oraz układ pokarmowy. Dla organizmu szczenięcia to ogromny wysiłek. Dlatego tak ważne jest, by wspierać go w tym procesie właściwie dobranym i zbilansowanym pożywieniem.

Karmienie szczeniaka – jak powinna wyglądać jego dieta?

Zdrowie i kondycja dorosłego psa zależą od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest prawidłowe żywienie w okresie wzrostu. Czy wiedziałeś, że szczenię potrzebuje dwa razy więcej kalorii na kilogram masy ciała niż pies dorosły? Jego dieta powinna więc cechować się przede wszystkim optymalnym poziomem strawności i kaloryczności. Musi być także źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są gwarancją harmonijnego rozwoju zwierzęcia.

Czym karmić szczenię?

Pies powinien otrzymywać karmę odpowiednią do swojego wieku, spodziewanej wagi docelowej oraz trybu życia. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z wysokiej jakości karm gotowych, które uwzględniają specyficzne potrzeby żywieniowe szczeniąt ras małych, średnich, dużych oraz olbrzymich. O tym, jaką karmę dla psa wybrać, dowiesz się z naszej strony internetowej.

Należy unikać nagłych zmian pokarmu, gdyż może wywołać to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, na przykład luźne stolce lub biegunki. Każda zmiana pokarmu powinna odbywać się stopniowo i trwać nawet tydzień. Gdy szczenię zamieszka już w naszym domu, przez pierwszych kilka dni powinno więc jeść to, do czego było przyzwyczajone. W miarę możliwości należy dowiedzieć się od poprzedniego właściciela i/lub hodowcy, w jaki sposób żywiono psa. Postarajmy się uzyskać informacje na temat liczby dziennych posiłków, wielkości porcji i rodzaju podawanej karmy.

Jak często karmić szczeniaka?

Do 6. miesiąca życia psa dzienną dawkę karmy dzielimy na co najmniej 3 posiłki. Starsze szczenięta można karmić już dwukrotnie w ciągu dnia. Nasz podopieczny powinien jadać o tych samych porach, z tej samej miski i w tym samym miejscu. Przestrzeganie określonej rutyny daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. Podawanie zbyt dużych porcji na raz lub karmienie o różnych porach rozregulowuje działanie przewodu pokarmowego, co osłabia przyswajalność karmy, prowadzi do zaburzeń trawiennych, a w konsekwencji schorzeń metabolicznych i rozwoju otyłości. Otyłość u psa jest poważnym problemem, dlatego lepiej jej zapobiegać niż leczyć.

Należy pamiętać też o przestrzeganiu zalecanego dawkowania pokarmu. Szczenię nie powinno mieć niekontrolowanego dostępu do stale uzupełnianej miski. Na spożycie jednego posiłku zwierzę powinno mieć około 20-30 minut. Po tym czasie zabieramy i myjemy miskę, nawet jeśli nie wszystko zostało zjedzone.

Żywienie szczeniąt – najpopularniejsze błędy

Większość właścicieli młodych psów przekarmia swoich podopiecznych i dodatkowo urozmaica ich diety smakołykami dla ludzi. Tego typu postępowanie jest najczęściej przejawem błędnie rozumianej troski o dobre samopoczucie czworonoga. Poza ryzykiem związanym z zaburzeniami trawiennymi, nadmiernym przyrostem masy ciała prowadzącym do rozwoju nadwagi i otyłości u psa, może to przyczynić się także do bezpośredniego zagrożenia zdrowia, a nawet i życia zwierzęcia. Produkty używane w naszej kuchni są dla czworonogów zbyt ciężkostrawne, szkodliwe lub wręcz trujące. Ponadto szczenię dokarmiane resztkami ze stołu nabiera złego nawyku żebrania, którego ciężko oduczyć psa dorosłego.

Czym nie karmić psa, czyli produkty zakazane

Najlepszym przykładem powszechnie występującego w ludzkiej diecie artykułu, który równocześnie stanowi zagrożenie dla psa, jest czekolada. Czworonóg nie potrafi strawić zawartej w czekoladzie teobrominy, która może spowodować krwotok wewnętrzny, drgawki, a nawet zawał serca. Innym produktem jest cebula – zawarte w niej związki niszczą czerwone krwinki u psa, co może prowadzić do anemii. Niebezpieczne są także winogrona, które mogą prowadzić do zaburzenia czynności nerek i jelit oraz awokado, w którego składzie znajduje się grzybobójczy persin. Ten nieszkodliwy dla człowieka składnik, u psa może prowadzić do gromadzenia się wody w jamie brzusznej, klatce piersiowej i okolicy serca.

Chcesz poznać wszystkie potrzeby twojego szczenięcia? Pobierz darmowy poradnik o psach.

Czym karmić szczenięta?

77154

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij