Życie psiego emeryta – jak karmić psa seniora?

Wraz z wiekiem w organizmie psa zachodzą zmiany. Nie należy traktować ich jako zmian chorobowych, ale jako naturalny skutek procesów życiowych. Jaka powinna być dieta psa, by jak najdłużej cieszył się on dobrym zdrowiem? Czym karmić starszego psa?

Modyfikacja podejścia do kwestii diety psów z koncepcji zaspokojenia potrzeb bytowych na zdrowe żywienie, jaka dokonała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat, spowodowała wydłużenie życia naszych czworonożnych podopiecznych. W oparciu o wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone na zlecenie Royal Canin, szacuje się, że średnia długość życia psa wydłużyła się w ciągu ostatnich piętnastu lat o 3 lata. Spowodowane jest to między innymi doborem składników odżywczych idealnie dostosowanych do wieku i stanu fizjologicznego czworonoga. Na czym oprzeć więc dietę psa, by zagwarantować mu spokojną i długą starość?

Specyfika organizmu psa seniora

U starszych zwierząt zmniejsza się tempo przemiany materii, przez co spada dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Nie należy także zapominać o zmianie stylu życia. Starszy pies więcej śpi i mniej się rusza, co redukuje ilość wydatkowanej energii. Przemiany te powodują, że częstą konsekwencją zaniedbań w kwestii zmiany sposobu odżywiania jest nadwaga. Wynika ona z dodatniego bilansu kalorycznego. Musimy pamiętać, że starszy pies powinien otrzymywać średnio o 20% kalorii mniej niż zwierzę dorosłe.

Schorzenia psów starszych

U niektórych psów obserwuje się natomiast spadek apetytu. Wynika on przede wszystkim z osłabienia zmysłu smaku i węchu. Jeśli pies je mniej chętnie niż kiedyś, należy pilnować, aby jego masa ciała nadmiernie nie spadła. Wraz z wiekiem dochodzi także do pogorszenia czynności nerek psa, co może prowadzić nawet do ich niewydolności. Odpowiednie dawki kwasów tłuszczowych omega-3 oraz obniżony poziom fosforu w diecie korzystnie wpływają na ich pracę. Co ważne, prawidłowe funkcjonowanie nerek przejawia się także w poprawie wyglądu sierści oraz w zwiększeniu odporności organizmu psa.

Czy wiesz, jak powinieneś dbać o skórę i sierść psa seniora? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady pielęgnacji starszych psów.

Jak często karmić psiego emeryta?

Motoryka jelit u starszego psa zwalnia, co przedkłada się na obniżenie tempa wchłaniania składników odżywczych. Z tego powodu dzienną dawkę pokarmu warto podzielić na 3-4 porcje. Najlepiej jest podawać psu specjalistyczną karmę, która została opracowana specjalnie pod kątem zapotrzebowania i predyspozycji psa seniora. Konieczne jest bowiem dostarczenie psu właściwych składników. Pies w zaawansowanym wieku wykazuje chociażby zwiększone zapotrzebowanie na białko i aminokwasy, w tym:

  • lizynę,
  • leucynę,
  • walinę,
  • fenyloaninę.

Karmienie psa seniora

W procesie odżywiania psów starszych, oprócz składu karmy, równie ważne są warunki podawania posiłków. Pies powinien otrzymywać jedzenie o regularnych porach. Karmę mokrą przed podaniem zaleca się ogrzać do temperatury pokojowej. Jeśli pies jest bardzo stary, a przyjmuje karmę suchą, dobrze jest podawać mu ją uprzednio namoczoną w wodzie. Pamiętajmy, by unikać nagłych zmian w składzie podawanych posiłków oraz zapewnić stały dostęp do świeżej wody pitnej. Seniorowi trzeba również ograniczyć podawanie kości.

Prawidłowa dieta psa seniora

Karma dla psa w zaawansowanym wieku powinna zawierać około 25% wartościowego białka, którego źródłem jest między innymi drób i ryby. Aby zapobiegać występującej u starszych zwierząt chorobie zwyrodnieniowej stawów, można podawać psu substancje suplementujące chrząstki stawowe, w tym glukozaminę i siarczan chondroityny. Substancje te zawarte są także w preparatach weterynaryjnych i karmach opracowanych z myślą o psach starszych.

mini-ageingmedium-ageingmaxi-ageing

W przypadku pojawiających się u starszego psa zaburzeń zdrowotnych o charakterze przewlekłym, gotowa dieta weterynaryjna jest najlepszym rozwiązaniem na drodze poszukiwania odpowiednio zbilansowanego pokarmu. Pośród chorób wieku starszego pojawiają się takie same dolegliwości, jak u człowieka. Starsze psy dotykają choroby serca, wątroby, nerek, a nawet cukrzyca. W zależności od schorzenia, pies po konsultacji weterynaryjnej otrzyma zalecenie dotyczące odżywiania dobrane precyzyjnie do jego potrzeb.

Szukasz zaufanego weterynarza? Sprawdź lecznice weterynaryjne polecane przez Royal Canin.

14494

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij