Złamania u kotów i kociąt: co robić, jak leczyć i zapobiegać?

Utarte powiedzenia nie muszą być zgodne z prawdą. Dlatego od razu zdementujmy twierdzenie, że kot zawsze spada na cztery łapy. Złamanie u kota jest tak samo możliwe, jak w przypadku człowieka. Jak rozpoznać złamania u kotów i jak się nimi zająć?

Jak wygląda koci szkielet? Ile kości ma kot? Złamania u kotów mogą być bardzo niebezpieczne. Z tego powodu wyjątkowo istotne jest jak najszybsze rozpoznanie problemu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jak pomóc kotu, jeśli doznał złamania kości?

Szkielet kota – ile kości ma kot domowy?

Prawie 300 kości kota w tak małym ciele sprawia, że czworonóg jest bardzo gibki, zwinny i dynamiczny. Cechy te uwypuklają się w ciągu kilku pierwszych tygodni życia zwierzęcia. Kręgosłup kota jest elastyczny, a ogon kota może poruszać się we wszystkich kierunkach. W przeciwieństwie do ludzkich, łopatki kotów są ruchome. Mimo że tylne kończyny kotów w dorosłym wieku są bardzo mocne i elastyczne, wciąż pozostają kruche. Gdy dojdzie do uderzenia bądź upadku może więc nastąpić pęknięcie kości bądź złamanie miednicy lub kończyn u kota.

Jak poznać, że doszło do złamania u kota?

Twój kot miauczy przy głaskaniu, izoluje się, ma przyśpieszony oddech bądź zaniedbuje codzienną toaletę? Jeśli zaobserwujesz podobne objawy u swojego pupila, może to oznaczać,

że cierpi on z powodu dolegliwości związanych z narządami wewnętrznymi. Zwykle są one konsekwencją pęknięcia lub złamania kości u kota. Należy oczywiście pamiętać, że jedynie diagnoza weterynarza może ze 100-procentową pewnością potwierdzić twoje podejrzenia.

Złamanie u kota – pierwsza pomoc

Co zrobić, jeśli podejrzewamy złamanie u kota? Należy wiedzieć, że nie ma potrzeby bandażowania uszkodzonej kończyny. Musimy po prostu zabrać zwierzę do weterynarza. Oczywiście należy zrobić to najszybciej, jak to tylko możliwe. Równie ważne, jest by transportować czworonoga w pozycji, która uniemożliwi mu poruszanie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak dbać o kości kota?

Musisz wiedzieć że kot, kiedy tylko przestanie rosnąć i zyska dostateczną pewność siebie, zacznie się wspinać na wszelkie dostępne powierzchnie. Nie zwlekaj z zabezpieczeniem okien i balkonów za pomocą barierek lub siatki. W razie upadku kot w celu złagodzenia lądowania może zastosować tzw. technikę spadochronu, to jest rozszerzanie pazurów i poduszek. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy ma na to wystarczającą ilość czasu. Należy wiedzieć, że potrzeba co najmniej siedmiu metrów, by kot mógł obrócić się w powietrzu i wylądować prawidłowo.

Co robić gdy pojawią się inne urazy? Jak zachować się gdy u kota wystąpi zatrucie bądź alergia? Sprawdź, co musisz wiedzieć o pierwszej pomocy dla kota.

35737

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij