Zatwardzenie u kota – jak zaradzić problemom z wypróżnianiem?

Zaparcia u kota to dość częsta przypadłość. Jakie są przyczyny problemów z wypróżnianiem naszego pupila i jak możemy mu w tym pomóc? W tekście podłoże, objawy i porady odnośnie zatwardzenia u kotów.

Problem z wypróżnianiem wynika najczęściej z niedostatecznej aktywności fizycznej, niewłaściwej pielęgnacji okrywy włosowej, dziedzicznej skłonności do zaparć, błędów dietetycznych lub kocich chorób. Zaparcie u kota może się także pojawić na skutek wieku. Równie często dotyka jednak koty długowłose i otyłe. Pamiętajmy, by nie lekceważyć zaparć u kotów. Nieleczone zatwardzenie wymaga niekiedy postępowania operacyjnego, a zlekceważone – może spowodować martwicę i perforację jelita, i w konsekwencji śmierć na skutek zakażenia organizmu. Jak zatem zapobiegać tej dolegliwości i co robić, gdy się pojawia?

Zaparcia u kota – objawy

Zatwardzenie u kota najłatwiej wykryć na podstawie obserwacji jego kuwety. Zaalarmować powinien nas brak odchodów w kuwecie w okresie dłuższym niż 2, 3 dni. Kot w tym czasie próbuje się załatwić, jednak bezskutecznie. Kolejnym sygnałem jest poruszanie się zwierzęcia w pozycji skulonej bądź przykurczonej, a także popiskiwanie lub miauczenie. Z powodu zaparcia kot może odmawiać jedzenia i picia, wyraźnie spada też jego aktywność. W tej sytuacji mogą się również pojawić wymioty.

Jak pomóc czworonogowi?

Aby umożliwić kotu wypróżnienie się, można podać mu do pyszczka łyżkę (5 ml) oleju parafinowego. Olej parafinowy dla kota powleka jego układ pokarmowy, często ułatwiając usunięcie kul włosowych lub masy kałowej. Gdyby jednak ten sposób nie przyniósł zamierzonych rezultatów, a w okolicy odbytu kota nie byłoby widać śladów parafiny, konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie lekarza weterynarii.

Szukasz sprawdzonego weterynarza? Sprawdź lecznice weterynaryjne polecane przez Royal Canin.

Przyczyny zaparcia u kotów

Zatwardzenie u kotów może być spowodowane różnymi czynnikami. Wśród przyczyn zaparć znajdują się zarówno prozaiczne powody, jak i rozmaite choroby kotów. Wymienić należy zwłaszcza:

  • brak ruchu,
  • zjedzenie elementów niestrawnych (kociego żwirku, kości czy włosów – te ostatnie dotyczą zwłaszcza kotów długowłosych),
  • niewystarczającą ilość wypijanej wody w przypadku żywienia jedynie suchą karmą,
  • wrodzone wady układu wydalniczego,
  • zmiany (guzy) w obrębie odbytnicy i odbytu,
  • zapalenie gruczołów okołoodbytowych,
  • zespół okrężnicy olbrzymiej,
  • deformacja odcinka krzyżowego kręgosłupa (występuje u niektórych ras kotów).

Terapia kociego zaparcia

Leczenie zatwardzenia u kota polega przede wszystkim na podawaniu środków przeczyszczających i rozkurczowych. Zaleca się także kroplówki i usuwanie zalegających mas kałowych za pomocą lewatywy. W szczególnych sytuacjach wymagany może być zabieg chirurgiczny przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Dobrze pamiętać, że każdy przypadek zatwardzenia warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Tylko lekarz będzie w stanie dokładnie wskazać przyczynę dolegliwości. W zależności od opinii, zaleci obserwację lub wdroży właściwe leczenie.

Jak zapobiegać kocim problemom z wypróżnianiem?

Musimy być świadomi, że włosy zjadane przez kota w trakcie pielęgnacji futra mają tendencję do zbijania się w kule. Zwierzę w większości przypadków pozbywa się ich w odruchu wymiotnym. Niekiedy kule włosowe zalegają w przewodzie pokarmowym, zatykając go. Istotnym elementem przeciwdziałania powstawaniu zaparć jest zatem podawanie odpowiedniej karmy, która zminimalizuje ryzyko tworzenia się, a tym samym odkładania kul włosowych w kocim przewodzie pokarmowym.

Przeczytaj więcej na temat kul włosowych u kotów.

Sucha karma dla kotów z tendencją do zaparć

Specjalnym rozwiązaniem żywieniowym ułatwiającym usuwanie kul włosowych jest karma Royal Canin Hairball Care z linii Feline Care Nutrition. Dzięki specjalnej kompozycji mikronizowanego włókna i psyllium, które charakteryzuje się właściwościami śluzotwórczymi, karma stymuluje pobudzenie pasażu jelitowego i sprzyja naturalnej eliminacji połkniętej sierści. Unikalny skład oparty na włóknach pokarmowych zawierają także karmy dla kotów przebywających wyłącznie w domu, w tym Home Life Indoor 27 i Home Life Indoor Long Hair dla kotów ras długowłosych.

Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor 27 Sucha karma dla kota Royal Canin Hairball Care Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long Hair

Inne sposoby walki z zatwardzeniem u kotów

Stosowanie karmy zapobiegającej powstawaniu kul włosowych jest zwykle wystarczające. Na zlecenie lekarza weterynarii można także dodatkowo stosować specjalne pasty odkłaczające. Pasta odkłaczająca reguluje działanie układu pokarmowego kota, zapobiegając zaleganiu kul włosowych. Ważnym elementem profilaktyki jest również dbałość o aktywność fizyczną kota i stały dostęp do świeżej wody (szczególnie w przypadku, gdy podstawą diety jest sucha karma).

72127

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij