Zasada 3xC – jakich warunków potrzebuje chory pies lub kot?

Choroba kota czy psa to niezwykle ciężki czas zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego opiekuna. Warto wiedzieć, jakie warunki zapewnić czworonogowi, aby czuł się komfortowo i jak najszybciej wrócił do zdrowia. Pomoże w tym przyswojenie zasady 3xC: cicho, ciepło i ciemno. Wyjaśniamy, jak interpretować tę zasadę i w jaki sposób najprościej wprowadzić ją w życie.

Kiedy stan zdrowia Twojego psa lub kota się pogorszy, najważniejsza jest szybka reakcja i niezwłoczne udanie się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Kiedy czworonóg otrzyma już konieczną pomoc i zostaną przeprowadzone niezbędne badania, musi wrócić do miejsca, w którym czuje się najbezpieczniej, czyli do domu.

Chory pies i chory kot – jak się nimi opiekować?

Aby rekonwalescencja przebiegała pomyślnie, a zwierzę szybko doszło do siebie, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Planując opiekę nad psem albo kotem należy zadbać o to, aby miejsce, w którym będzie przebywać, było zgodne z zasadą 3xC: ciche, ciepłe i ciemne.

1. Cicho

Cisza i spokój są bardzo ważne, aby chory pies lub kot mógł odpoczywać i regenerować siły. W okresie osłabienia sen jest niezwykle istotny. Brak nadmiernego ruchu i hałasu pozwoli zwierzęciu wypoczywać i spać tyle, ile jego organizm w danej chwili potrzebuje. W okresie, kiedy Twój czworonożny przyjaciel jest chory, zrezygnuj ze słuchania głośnej muzyki czy oglądania filmów akcji.

Psy czy koty często boją się nieznanych hałasów, denerwują się i szukają bezpiecznego miejsca. Wywołuje to stres i gwałtowną reakcję w postaci ucieczki. Jak wiadomo, stres i negatywne emocje źle wpływają na zdrowie – zarówno nasze, jak i naszych zwierząt. Właśnie dlatego ograniczenie czynników stresogennych stanowi jeden z podstawowych warunków opieki nad kotem albo psem.

Zasada 3xC, czyli jakich warunków potrzebuje chory pies lub kot w domu

2. Ciepło

Aby chory pies czy kot czuły się komfortowo, muszą się znajdować w ciepłym miejscu. Ciepło sprawia, że zwierzę czuje się bezpieczniej, a jego organizm nie musi pożytkować energii na ogrzanie i kieruje ją na procesy naprawcze w organizmie.

Dlatego, podczas opieki nad kotem czy psem, zapewnij mu ciepłe, wygodne posłanie, a dodatkowo połóż w nim koc i ulubione zabawki czworonoga. Łóżko Twojego zwierzęcia umieść blisko kaloryfera czy kominka, zapewniając stałą temperaturę otoczenia. Uważaj jednak, aby zwierzę się nie przegrzało. Dotyczy to szczególnie psów lub kotów, które z powodu choroby mają problemy z poruszaniem.

3. Ciemno

Kolejną ważną sprawą jest zadbanie o to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa chory pies czy kot nie było mocnego światła. W zasadzie może być w nim praktycznie ciemno albo może się tam znajdować jedynie słabe źródło światła. Ma to znaczenie, ponieważ w ciemności zwierzę znacznie lepiej wypoczywa. Będzie mu łatwiej zasypiać, a jego oczy się zrelaksują.

Kiedy opiekujesz się chorym czworonogiem, jego posłanie umieść więc w pokoju o najmniej intensywnym świetle. Możesz okryć lampę czy żyrandol, aby przytłumić blask żarówki. Nie sytuuj zwierzęcia blisko okna, aby poranny blask go nie budził. Zadbaj o to, aby w pokoju panował mrok lub półmrok, w zależności od preferencji Twojego zwierzęcia. Pamiętaj też, aby nie włączać nagle światła, kiedy wchodzisz do pomieszczenia, w którym znajduje się Twój czworonóg.

Chory pies a dieta

Obok realizacji zasady 3xC, należy pamiętać o odpowiedniej diecie dla chorego psa albo kota. Decyzje żywieniowe warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i zapytać, jak powinno się karmić czworonoga aż do odzyskania przez niego pełni zdrowia.

Na pewno musi on dostawać lekkostrawne posiłki, szczególnie na początku w mniejszych porcjach. Dobrze sprawdzi się podawanie zwierzęciu jego ulubionej karmy, ponieważ z powodu złego samopoczucia może nie mieć apetytu i jeść niechętnie lub specjalnej karmy dla zwierząt w okresie rekonwalescencji.

Mokra karma dla psa Royal Canin Convalescence Support VeterinaryMokra karma dla psa i kota Royal Canin Recovery Veterinary

Ograniczenie aktywności chorego pupila

Jeśli tylko chory kot czy pies może chodzić, należy zachęcać go do niewielkiej aktywności fizycznej. Leżenie w jednym miejscu przez parę dni na pewno nie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia czworonoga. W przypadku kotów można zachęcać je do kilkuminutowej zabawy albo rzucać smaczki, po które będą musiały podejść.

W większości przypadków choroby psów nie zmuszają do rezygnacji ze spacerów. Planując spacer, miej na uwadze zasadę 3xC. Na wyjście z psem warto wybrać poranek lub wieczór (kiedy słońce nie świeci zbyt mocno). Nie można mu fundować długich spacerów, więc najlepiej wybrać spokojne miejsce blisko domu, które czworonóg zna i w którym czuje się bezpiecznie. W zimie należy rozważyć ubranie zwierzęciu okrycia, które zabezpieczy go przed wyziębieniem.

Opieka nad kotem czy psem, które zachorowały, to spore wyzwanie. Warto dołożyć wszelkich starań, aby zwierzę szybko wróciło do formy. Pomoże w tym zapewnienie czworonogowi odpowiednich warunków podczas choroby. Najważniejsze jest zadbanie o 3xC: ciepło, ciszę i ciemność. Dzięki temu opieka nad psem czy kotem przyczyni się do ich szybszego powrotu do zdrowia.

787

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij