Zachowanie kota: dlaczego koty kochają pudełka?

Chyba każdy użytkownik internetu przynajmniej raz oglądał wideo, w którym mógł zobaczyć kota… w pudełku. Opiekunowie tych czworonogów wiedzą, że mruczki kochają kartony i duże opakowania. Dlaczego tak jest? Co wyjątkowego oferują zwierzakom pudełka, że tak je uwielbiają? Tę zagadkę wyjaśniamy w tekście.

Kot wskakujący do pudełka, kot w pudełku, kot na pudełku, kocia łapka wystająca spod pudełka. Opcji jest wiele. Mruczące czworonogi kochają pudełka! Nieważny jest dla nich kolor ani rozmiar kartonu – kiedy go widzą, muszą do niego wskoczyć. Często rezygnują z wygodnych legowisk czy kocyków, wybierając papierowe pojemniki.

Dlaczego tak jest? Co sprawia, że koty tak chętnie wchodzą do kartonów i leżą w środku godzinami? Powodów jest klika, od oczywistych, takich jak upodobanie do ciasnych przestrzeni, po indywidualne preferencje danego zwierzęcia. W artykule staramy się wyjaśnić to nieoczywiste zachowanie kotów. Koty naprawdę kochają pudełka!

Poczucie bezpieczeństwa

Koty wybierają pudełka jako swoje miejsce odpoczynku nie tylko ze względu na chęć zabawy. Naukowcy odkryli, że koty wybierają małe i ciasne miejsca, ponieważ czują się w nich bezpiecznie. Ich przestrzeń jest ograniczona, pole widzenia zawężone, dzięki czemu wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa.

Dostępność pudełka, w którym kot może się schować sprawia, że czworonóg jest mniej zdenerwowany i bardziej wyciszony. Sama świadomość tego, że w każdej chwili może się ukryć, pozwala mu się zrelaksować. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zapewnić kotu bezpieczne środowisko? Zobacz nasz film!

Spokój i odpoczynek

Mruczące czworonogi często wybierają pudełka na swoje miejsce odpoczynku, ponieważ chowanie się na czas snu jest ich naturalnym zachowaniem. Wtedy mogą się zrelaksować i nie muszą cały czas być w „trybie czuwania”. Ograniczona przestrzeń pudełka zapewnia im, że nikt ani nic znienacka ich nie zaatakuje.

Co więcej, kot w pudełku często szuka… ucieczki od problemów. Eksperci dowiedli, że mruczki nie są zbyt dobre w rozwiązywaniu konfliktów. Z tego względu często szukają kryjówki, gdy „pokłócą” się z innym czworonogiem lub mają zatarg ze swoim opiekunem.

Dobre warunki do polowania

Pudełko może służyć kotu również jako dobry punkt do rozpoczęcia polowania. Zwierzęciu wydaje się, że jest niewidoczne dla otoczenia i może równocześnie obserwować wszystko wokół. Nawet kiedy nie musi polować, może próbować doskonalić swoje umiejętności łowieckie.

Koty, mimo bycia zwierzętami domowymi, które od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi, nadal próbują polować i sprawia im to sporą przyjemność. Nawet jeśli zdobyczą będzie pluszowa zabawka. Dowiedz się więcej o tym, jak bawić się z kotem. 

zachowanie kota, kot w pudełku

Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała

Aby nie musieć ogrzewać się własnym ciepłem, koty muszą przebywać w otoczeniu o temperaturze między 30 a 38 stopni. Większość czworonogów rzadko ma taką możliwość, dlatego ciągle szukają one okazji do ogrzania się.

Mały karton jest do tego świetnym miejscem. Kot może się do niego wcisnąć i zwinąć w kłębek. Pomoże mu to zachować odpowiednią temperaturę ciała.

Idealne legowisko dla kota

Jeśli Twój mruczek upodobał sobie pudełka jako miejsce do snu czy odpoczynku, możesz zrobić dwie rzeczy: pogodzić się z tym i zastawić swoje mieszkanie kartonami, albo… znaleźć mu legowisko dla kota, które spełni jego oczekiwania. Możesz wybierać z wielu modeli i rozmiarów. Aktualnie w ofercie sklepów zoologicznych jest naprawdę wszystko, co może sobie wymarzyć Twój kot.

Znajdziesz  wysokie słupki, na których szczycie może rozłożyć się Twój mruczek. Natrafisz też na materiałowe „pudełka”, w których czworonóg ukryje się przed światem – tak, jak lubi. Jeśli Twoje zwierzę śpi zwykle na łóżku albo kanapie, być może przypadnie mu do gustu otwarte posłanie. Jeśli z kolei należy właśnie do fanów kartonu, lepiej poszukać mu zabudowanego legowiska dla kota. Zobacz, jak wybrać odpowiednie legowisko dla kota.

Pudełko pod specjalnym nadzorem

Pamiętaj, aby przed umożliwieniem kotu zabawy w pudełku sprawdzić, czy w środku nie znajdują się żadne niebezpieczne przedmioty albo elementy, które kot może połknąć. Dobrze jest też co jakiś czas sprawdzać, co robi Twój pupil i czy przypadkiem nie trzeba mu pomóc opuścić kartonu.

Najbardziej psotne i ciekawskie zwierzęta mogą próbować „rozmontować” karton lub nawet zjeść jego fragmenty. Dlatego z uwagi na przewrotną naturę tych czworonogów (miłość do pudełek i ich niszczenie równocześnie), nie pozostawiaj ich sam na sam z papierowymi opakowaniami zbyt długo.

Koty to niezwykłe zwierzęta. Ich zwyczaje i zachowania zachwycają ich opiekunów oraz miliony internautów na całym świecie. Oglądanie filmików z bawiącymi się mruczkami to dla wielu z nas świetna rozrywka. Szalone gonitwy, odważne skoki czy spektakularne upadki to tylko niektóre z zachowań kotów, które wprawiają nas w dobry nastrój.

Równie często można zobaczyć koty bawiące się w pudełkach lub wskakujące do nich. Nie ma jednego wytłumaczenia dla tej miłości mruczków do kartonów. Jedno jest pewne – musi coś w nich być, skoro uwielbiają je wszystkie koty, niezależnie od rozmiaru.

Sucha karma dla kota Royal Canin Regular Appetite Control Sterilised 7+Sucha karma dla kota Royal Canin Second Age Kitten SterilisedSucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long HairSucha karma dla kota Royal Canin Urinary Care

816

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij