Zachowania kotów: jak porozumiewają się koty?

Koty dzięki obserwacji naszych reakcji i gestów nie tylko są w stanie nas zrozumieć, ale nawet przewidzieć nasze przyszłe zachowanie. Co więcej, koty nieustannie komunikują się z otoczeniem poprzez swoją wyraźną i różnorodną mowę ciała. Poniżej prezentujemy mały „słownik” kocich zachowań i gestów.

Zachowanie kotów od zawsze było przedmiotem wielu spekulacji. Niektórzy lekceważąco postrzegali koty jako istoty niezdolne do komunikowania się z człowiekiem i innymi zwierzętami czy okazywania jakichkolwiek uczuć. Lata doświadczeń i obserwacji tych wyjątkowych stworzeń przyczyniły się do obalenia tych poglądów. Dziś, właściwie interpretując zachowanie kota, jesteśmy w stanie określić jego nastrój, a nawet myśli.

Kocia mimika

Kształt oczu i pozycja uszu dokładnie wskazują to, co kot chce wyrazić. W zależności od ich wyglądu, możemy skutecznie określić uczucia, jakie w danej chwili kierują kotem.

 • Neutralność: uszy wyprostowane i otwarte, oczy okrągłe
 • Gniew: uszy wyprostowane, skręcone lekko na boki, oczy zmrużone
 • Agresja: uszy położone, źrenice okrągłe i rozszerzone
 • Szczęście: uszy wyprostowane, skierowane do przodu, otwarte, oczy przymknięte, źrenice zwężone

mimika kotów

Ważna rola wibrysów, czyli kocich wąsów

Pamiętaj, by nigdy nie obcinać wąsów kota! Zwierzę wykorzystuje je do dotykowego poznawania swojego otoczenia. To właśnie dzięki wibrysom komunikuje się również z innymi zwierzętami.

Zachowania kotów – jak interpretować ich mowę ciała?

 • Lekkie dotykanie i ocieranie się o właściciela

Kiedy twój pupil to robi, zostawia na twoich nogach wydzieliny hormonalne z gruczołów znajdujących się pod uszami. Takie zachowanie kota oznacza, że dobrze się czuje i zalicza cię do swojego terytorium.

 • Ugniatanie

Kiedy kot długotrwale udeptuje twoje kolana, wyraża w ten sposób swoje duże zadowolenie. Zwierzę odczuwa wtedy radość podobną do tej, która towarzyszyła mu w dzieciństwie w czasie karmienia przez matkę.

 • Turlanie się

Ta pozycja możliwa jest tylko wtedy, gdy kocię czuje się zupełnie odprężone i darzy otaczające je osoby zaufaniem. Jest to akt całkowitego poddania się związany z wcześniejszą chwilą relaksu.

 • Poruszanie ogonem

Kot, który porusza ogonem wyraża swoje poirytowanie. Jeśli w trakcie głaskania pupila zaczyna on poruszać ogonem, natychmiast zaprzestań pieszczot. Kot informuje cię, że nie podoba mu się to, co robisz.

mowa ciała kotów

Odgłosy kota, czyli co tak naprawdę „mówi” twój pupil

 • Mruczenie kota

Kiedy twój kotek mruczy, zwykle pokazuje swoje oddanie i zadowolenie. Jednak zwróć uwagę, że kot może również mruczeć, kiedy jest niespokojny i czuje się nieswojo.

 • Warczenie i syczenie

Jest techniką zastraszania i może być wykorzystane przy ataku.

 • Miauczenie

Istnieje bardzo wiele rodzajów miauczenia, przy czym każdy ma swoje znaczenie. Nauczysz się je rozpoznawać obserwując swojego pupila.

Znakowanie terytorium

Nawyk kota do znakowania swojego terenu jest zachowaniem instynktownym i jest to rodzaj komunikowania się z innymi zwierzętami. Kot znacząc teren, pozostawia swoje zapachy, wydzieliny z hormonów bądź ślady drapania. Każda z tych metod jest ostrzeżeniem dla innych zwierząt, aby nie wkraczały na terytorium kota. Znaczenie terenu może być oznaką niepokoju bądź – wręcz przeciwnie – oznaką akceptacji jego granic.

Oczywiście są to tylko niektóre sygnały, za pomocą których może komunikować się kot. Warto więc obserwować koci język, jego interakcje z otoczeniem i reakcje na określone bodźce. Wspólnie spędzony czas z pewnością dostarczy obu stronom wiele radości.

Jeśli niepokoi cię zachowanie twojego kota lub masz jakieś pytania zadaj je specjaliście od zachować zwierząt.

 

9473

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij