Zaburzenia słuchu u psa – diagnoza i leczenie

Słuch psa to niezwykle istotny zmysł. Jego zaburzenia mogą wynikać z przyczyn wrodzonych albo stanowić skutek urazu. Czynnikiem mogą być także choroby uszu psa, w tym popularne zapalenie ucha u psa. Jak właściwie zdiagnozować tego typu schorzenie i jak je leczyć?

Przede wszystkim należy wyróżnić różne rodzaje i stadia zaburzeń słuchu u psów. Część z nich można skutecznie leczyć. W przypadku nieodwracalnej głuchoty można natomiast z powodzeniem stosować techniki komunikacji ze zwierzęciem i dbać o jego bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wynikające z niedosłuchu.

Głuchota u psa

Nabyta głuchota pojawia się u czworonoga najczęściej w zaawansowanym wieku lub na skutek przebytych chorób. Nie należy jednak zapominać, że istnieją rasy psów (ponad kilkadziesiąt), które charakteryzują się zwiększoną predyspozycją do występowania głuchoty wrodzonej. Tego typu wrodzona głuchota może obejmować jedno lub dwoje uszu psa. Do ras największego ryzyka należą między innymi bulterier, dalmatyńczyk, border collie i cocker spaniel.

Głuchy pies

Niedosłyszący lub głuchy pies ma widoczne problemy ze zlokalizowaniem dźwięku. Wołany przez właściciela rozgląda się, zamiast od razu podążać w kierunku głosu. Taki pies często nie zwraca uwagi na ruch uliczny, dlatego też może mu się zdarzyć wtargnąć na jezdnię, nawet gdy dotychczas nie miał najmniejszych problemów z poruszaniem się w warunkach miejskich.

O częściowym niedosłuchu może także świadczyć odwracanie się w niewłaściwym kierunku po usłyszeniu głośnego dźwięku. Pies obustronnie głuchy nie reaguje nawet na głośny hałas, trudniej go także wybudzić ze snu. Pies niekiedy może być agresywny, a wydawane przez niego dźwięki są wyższe. Całkowitą głuchotę wykazuje natomiast brak drgania uszu i obrócenia głowy w odpowiedzi na odgłosy.

Słuch psa i przyczyny jego zaburzeń

Zmysł słuchu ulega osłabieniu oczywiście wraz z upływem czasu. Najczęściej jednak nadwątlenie słyszenia pojawia się na skutek czynników chorobowych. Do częstych przyczyn zaburzeń słuchu należą:

  • stany zapalne ucha wewnętrznego, środkowego i nerwów słuchowych;
  • przebyte choroby zakaźne (na przykład nosówka);
  • urazy mechaniczne;
  • zatrucie związkami chemicznymi;
  • narażenie na zbyt głośne dźwięki (częste u psów myśliwskich, które aktywnie uczestniczą w polowaniach).

Jak ocenić sprawność słuchu psa?

Umożliwia to test BAER, który bada reakcję psiego mózgu na dźwięk, a tym samym sprawność zmysłu słuchu psa. Niestety aparatura do wykonania tego badania nie jest powszechnie dostępna w Polsce. Lekarz weterynarii zwykle więc ocenia psi słuch w oparciu o badanie behawioralne i wziernikowe przy pomocy otoskopu. Pomocne w diagnozowaniu może być także poddanie zwierzęcia rezonansowi magnetycznemu.

Znajdź najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Leczenie zaburzeń słuchu u psa

W przypadku stwierdzenia u starszego psa głuchoty nabytej, w zależności od przyczyny, istnieje możliwość leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi pogorszenie słuchu na skutek wystąpienia stanu zapalnego, w pierwszej kolejności wdroży leczenie farmakologiczne. Dalsza kuracja przebiega w sposób uzależniony od stopnia zaawansowania choroby.

Terapia może obejmować na przykład zabieg naprawy błony bębenkowej lub usunięcie guzów z ucha. Elementem profilaktyki są regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym w celu kontroli stanu małżowin usznych, a także odpowiedni sposób żywienia. Oznakom starzenia się układu słuchu, przeciwdziałają zwłaszcza witaminy C i E. Znaleźć je można w pełnowartościowej, dobrze zbilansowanej karmie.

Sprawdź, jak i czym powinieneś karmić psa seniora, by jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem.

Komunikacja z psem niesłyszącym

Przede wszystkim bazuj na innych zmysłach psa. Jeśli twój pupil niedosłyszy, wyjście na spacer sygnalizuj poklepaniem go po grzbiecie. Wykonuj także wyraźne gesty, wskazując miskę przed posiłkiem, drzwi czy smycz. Unikaj jednak gwałtownych, niespodziewanych ruchów, które mogą przestraszyć zwierzę.

Pamiętaj również, by zabezpieczyć otoczenie, w którym przebywa pies. Sprawdź, czy ogrodzenie wokół domu nie wymaga załatania. Twój pies może nie usłyszeć cię, gdy go wołasz i przez nieuwagę odejść zbyt daleko. Na spacerze bezwzględnie korzystaj ze smyczy, dzięki której nie tylko zapewnisz psu ochronę przed nadjeżdżającym samochodem, ale także wzmocnisz jego poczucie bezpieczeństwa.

13399

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij