Zabawy z psem – jak wspólnie spędzić wolny czas?

Jak bawić się z psem? Czy najlepsze będzie aportowanie, gonienie za piłką, pływanie a może wspólne bieganie z psem? Jak prawidłowo bawić się z pupilem, by jego organizm nie uległ przeciążeniu, a spędzony razem czas był dla niego wspaniałą nagrodą?

Wśród wielu potrzeb psa bardzo istotne miejsce zajmuje zabawa, przy czym nie należy postrzegać jej wyłącznie w kategoriach aktywności fizycznej. Wielu właścicieli czworonogów wciąż jest zdania, że pies musi się przede wszystkim wybiegać. Czy jednak długotrwałe gonienie za piłeczką, przynoszenie aportu lub bieganie przy rowerze zawsze służą zdrowiu i dobremu samopoczuciu psa? A jeśli nie, jakie są ich alternatywy i jak powinna wyglądać zabawa z psem?

Zabawa z psem, która wyzwala adrenalinę

Z obserwacji dzikich psów wynika, że ich głównym zajęciem wcale nie jest uganianie się za wciąż uciekającą zwierzyną. Wręcz przeciwnie, psy większość czasu poświęcają na sen, jedzenie, eksplorację terenu, pielęgnację i interakcje w grupie. Ściganie ofiary jest zajęciem niezwykle energochłonnym i stresującym. W jego trakcie pobudzony zostaje współczulny układ nerwowy, a we krwi rośnie poziom adrenaliny i kortyzolu, zwanego inaczej hormonem stresu. Serce czworonoga zaczyna bić znacznie szybciej, a do mięśni trafia więcej cukru, co przygotowuje zwierzę do walki lub ucieczki. Pies przestaje myśleć, a zaczyna działać, bazując wyłącznie na tym, co podpowiada mu instynkt.

Trening agility, aport i bieganie – tylko z umiarem!

Nie ma w opisanej sytuacji nic złego ani nadzwyczajnego. Oczywiście jeśli taki stan zdarza się sporadycznie i trwa przez kilka chwil, po których następuje czas wyciszenia i regeneracji, co w naturze przedkłada się zazwyczaj na spokojne delektowanie się upolowaną zdobyczą. Problem pojawia się wówczas, gdy większość naszych zabaw z psem zaczynamy opierać na pobudzaniu w nim instynktu pogoni, nie równoważąc tego odpowiednią dawką spokojniejszych zajęć. Rzucanie piłki, zabawa z frisbee, pokonywanie toru agility, bieganie przy rowerze czy wspólny jogging to dobre formy zabawy z psem, jednak pod warunkiem, że zachowamy w ich przypadku właściwy umiar. Jak zatem bawić się z psem, by nie narazić go na niepotrzebny stres?

Rozsądna zabawa z psem

Musimy pamiętać, by w żadnym wypadku nie dostarczać psom tak intensywnych wrażeń na co dzień. Wielu właścicieli dziwi fakt, że po powrocie z wyczerpującego spaceru pies jest nadal pełen energii i kręci się niespokojnie czy poszczekuje. Jest to zazwyczaj reakcja na zbyt częsty i przesadnie intensywny wysiłek. Bez możliwości odreagowania i zrelaksowania się, pies narażony jest na przedłużający i nawarstwiający się stres, co może odbić się na jego zdrowiu i zachowaniu. Przetrenowane psy bywają często nadpobudliwe, niespokojne i lękliwe. Organizm psa staje się także bardziej podatny na stany zapalne i alergie. Pamiętajmy zatem, że ruch to zdrowie, ale nadmiar stresu nie służy nikomu. Warto być także świadomym, że adrenalina bywa uzależniająca nie tylko dla ludzi, ale i psów.

zabawki dla psów

Czy wiesz, jakie zabawki dla psów są najlepsze dla domowych czworonogów? Sprawdź, jak dobrać akcesoria do rasy swojego psa.

Jak bawić się z psem?

Najlepsza zabawa to taka, która stymuluje do pracy nie tylko ciało, ale także umysł zwierzęcia. Psy bardzo lubią dostawać określone zadania do wykonania, zwłaszcza, jeśli może w nich uczestniczyć także ich opiekun. Utrwalanie komend czy uczenie psa nowych sztuczek mogą być świetną formą zabawy z psem. Z pewnością dostarczą mnóstwo radości zarówno nam, jak i czworonogowi. Do wyboru mamy wiele form aktywności, a jedną z ciekawszych propozycji jest Rally-O, czyli połączenie ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa z pokonywaniem toru przeszkód. Należy wiedzieć, że wysiłek umysłowy jest o wiele bardziej wyczerpujący niż fizyczny. Mimo to nie wywołuje skutków ubocznych w postaci chociażby niepotrzebnego stresu.

Zabawy i zabawki edukacyjne dla psów

Nie każdy wie, że kilkuminutowa sesja z użyciem klikera, w trakcie której pies musi trochę pomyśleć, aby zdobyć nagrodę, może zmęczyć go o wiele bardziej niż bieganie. Z tego powodu, poza klikerem, doskonale sprawdzi się także zakup innych zabawek edukacyjnych. Pamiętajmy jednak, że zabawa z psem nie powinna sprowadzać się do zasypania go zbyt dużą ilością akcesoriów. W zupełności wystarczą mu 2-3 sztuki. Najlepiej w tej roli sprawdzają się plecione sznury czy innego rodzaju szarpaki. Psy uwielbiają zabawę w przeciąganie, co jest spadkiem po dzikich przodkach. Istotą jest tu praca zespołowa nad rozszarpaniem ofiary, której odpowiednikiem w tym przypadku jest nasz szarpak.

Więcej o szarpakach dla psów przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Najlepsze zabawki dla zwierząt

Najbardziej rozwiniętym zmysłem psa jest jego węch. Z tego powodu warto go zaangażować do pracy również w formie zabawy. Zachęćmy psa do odszukania różnych przedmiotów, które uprzednio schowaliśmy w zakamarkach naszego domu. Mogą to być jego zabawki lub specjalnie przygotowana na ten cel niespodzianka,  z ukrytymi kawałkami karmy w środku. Dodatkową nagrodą dla czworonoga będzie wówczas możliwość znalezienia zabawki i wydobycia pysznej zawartości. Warto zauważyć, że sama zabawka może być dla psa potężnym motywatorem. Wykorzystajmy ją więc także do nagradzania psa za poprawnie wykonane ćwiczenie, na przykład na przemian z nagrodami w postaci kilku kawałków ulubionej karmy (pamiętając o dziennym zapotrzebowaniu pokarmowym psa).

Wspólna aktywność fizyczna

Nie zapominajmy także, że nasz podopieczny potrzebuje kontaktu z innymi przedstawicielami własnego gatunku. Zabawa z psami jest okazją do rozładowania nadmiaru energii w naturalny i niewymuszony sposób. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze zachęcić też psa do pływania, pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. W sklepach dostępne są specjalne kamizelki ratunkowe dla psów, z których w razie potrzeby możemy skorzystać, na przykład ćwicząc aportowanie w wodzie. Bez względu na rodzaj zabawy, ważne jest, by po każdej intensywniejszej aktywności dać psu moment na wyciszenie i uspokojenie emocji. Jeśli dziś biegał przy rowerze, jutro wystarczy mu spokojny spacer i swobodne węszenie. Czasem, na przykład w deszczowy dzień, dajmy się psu po prostu wyspać. Nazajutrz, gdy wyjdzie słońce, zabierzmy go na wycieczkę do lasu lub w jakieś inne, nieznane mu miejsce.

Co po zabawie?

Po długim spacerze, pełnej emocji zabawie z innymi psami lub trudnej sesji szkoleniowej dobrze jest dać psu swego rodzaju „uspokajacz”. Może nim być specjalny gryzak, żwacz lub kong, czyli zabawka napełniana przysmakami dla psów. Równie skuteczne są także zabawki dla psów, które samodzielnie wykonamy. Przykładem mogą być kartonowe pudełka, do których wystarczy włożyć coś pysznego. Następnie, dla utrudnienia i urozmaicenia zabawy, można owinąć pudełko w kilka warstw papieru. Jedyną wadą tego typu własnoręcznie wykonanych zabawek jest jednak to, że po takiej psiej uczcie mamy zazwyczaj więcej sprzątania. Warto pamiętać, że właśnie gryzienie i przeżuwanie sprawia, że do krwiobiegu psa uwalniane są endorfiny, które wprawiają go w dobry nastrój, który jest przecież celem wszystkich naszych zabiegów.

Zabawy z psem w domu dopasowane do wieku i potrzeb czworonoga

Co ważne, dawkę aktywności fizycznej należy dostosować do możliwości i upodobań psa związanych z jego rasą i wielkością. Równie istotny jest wiek zwierzęcia. Zbyt intensywnego wysiłku nie zaleca się psom starszym i szczeniętom w fazie wzrostu. Wiąże się z nim bowiem niebezpieczeństwo nadmiernego obciążenia mięśni, stawów i szkieletu psa. Nie zapominajmy jednak nigdy o wspólnej zabawie z psem. Zabawa z czworonogiem pomaga psu rozładować napięcie, uczy odpowiednich zachowań, zaspokaja instynkty, a także czyni nas bardziej atrakcyjnymi w jego oczach. Niezwykle ważne jest, by zmieniać rodzaj zabaw i równoważyć stopień ich intensywności. Zapobiegnie to zarówno znudzeniu, jak i przeciążeniu psa.

8929

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij