Z psem do sklepu – czy zabierać psa na zakupy?

Wielu opiekunów czworonogów wychodząc na zakupy, idzie z psem do sklepu. Z pozoru może się to wydawać dobrym pomysłem – „oszczędzasz” czas, robiąc dwie rzeczy równocześnie. Często jednak wiąże się to z pozostawieniem zwierzęcia przed sklepem. Zostawiając czworonoga samego, podejmujesz spore ryzyko. W artykule opowiemy, dlaczego nie należy postępować w ten sposób.

Kiedy musisz zrobić zakupy, wyjście z psem do sklepu wydaje się idealnym rozwiązaniem – to połączenie spaceru i załatwienia swoich spraw. Niestety większość marketów czy osiedlowych sklepików zabrania klientom wprowadzania zwierząt do środka. Dlatego, jeśli wybierzesz się do takiego miejsca, będziesz zmuszony zostawić swojego czworonożnego przyjaciela samego przed budynkiem.

Niby nic wielkiego – przypięty pies musi spędzić parę minut sam przed sklepem. Jednak czasami w ciągu tych „paru minut” może wydarzyć się wiele rzeczy mających nieodwracalne konsekwencje. W tekście podajemy przykłady niebezpiecznych sytuacji, na które narażasz swoje zwierzę, pozostawiając je samo przed sklepem. Podpowiadamy również, w jakich miejscach pies może Ci towarzyszyć. Przeczytaj, dlaczego wyprowadzanie psów jest tak ważne.

Pies w sklepie czy przed sklepem?

Pies pozostawiony przed sklepem, ze smyczą przywiązaną np. do stojaka na rowery, to niestety częsty widok przy wejściach do wielu miejsc. Pozostawienie zwierzęcia samego w takim miejscu świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności opiekuna. Dlaczego? Czworonóg nagle zostaje sam w nieznanym, głośnym miejscu, mijany przez obcych ludzi. W „najlepszym” wypadku jest on w takiej sytuacji narażony na ogromny stres.

Rozpatrując czarniejszy scenariusz możemy założyć, że zwierzę zostanie po prostu przez kogoś zabrane. Kradzieże psów zdarzają się często, a w tym wypadku opiekun sam stwarza idealne warunki do tego typu sytuacji. Czworonóg może też przestraszyć się czegoś, sam zerwać smycz i uciec. Prawdopodobne jest również to, że Twój pies zostanie zaatakowany przez inne zwierzę.

z psem do sklepu

Zagrożenie dla innych

Twój pies, przebywając sam przed sklepem, stwarza również zagrożenie dla innych. Niestety przechodnie czasem zaczepiają napotkane czworonogi, chcą je głaskać czy bawić się z nimi. Warto podkreślić, że jest to bardzo nieodpowiednie i nieodpowiedzialne zachowanie. Nigdy nie powinno się dotykać obcego czworonoga bez uprzedniej zgody ze strony jego opiekuna.

Mając na uwadze tego typu sytuacje, nietrudno sobie wyobrazić, co może się stać, kiedy zostawimy psa samego przed sklepem. Przestraszone, zdezorientowane zwierzę może zareagować agresją na nadmierną uwagę przechodniów. Będzie się to wiązać z nieprzyjemnościami zarówno dla zaatakowanej osoby, jak i dla Ciebie.

Rozwiązanie? Sklepy przyjazne psom

Na mapach większych polskich miast pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych zwierzętom. Nie są to jedynie kawiarnie czy restauracje. Przybywa również sklepów, zarówno małych „warzywniaków”, jak i dużych galerii handlowych, które otwierają swoje drzwi dla psich gości. Bez problemu możesz wejść do takiego budynku ze swoim czworonożnym przyjacielem.

W tego typu miejscach nie tylko zrobisz zakupy, ale niekiedy natrafisz też na udogodnienia dla właścicieli zwierząt. Tuż przy wyjściu znajdziesz woreczki na psie odchody, a Twój pies w sklepie  miski z wodą i/lub z karmą. Udając się do sklepu przyjaznego czworonogom pamiętaj, aby zapoznać się z zasadami w nim panującymi. Czasem warunkiem obecności psa jest założenie mu kagańca i prowadzenie go na smyczy.

Ostatnia deska ratunku: petsitter

Jeśli koniecznie musisz zrobić zakupy, a sklep do, którego się wybierasz, nie akceptuje obecności zwierząt, pomyśl o skorzystaniu z usług petsittera. Petsitter to osoba, która odpłatnie zaopiekuje się Twoim zwierzęciem przez określony czas. Dlatego, jeżeli wiesz, że w danym dniu będziesz musiał się wybrać do marketu budowlanego lub sklepu z meblami i spędzisz tam parę godzin, z wyprzedzeniem zaplanuj, co zrobić ze swoim czworonogiem.

Doświadczonego i zaufanego petsittera znajdziesz, opierając się na rekomendacjach znajomych. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisując  hasło „pestitter” oraz nazwę Twojego miasta, na pewno otrzymasz przynajmniej kilka wyników, odsyłających do stron internetowych lub profili na portalach społecznościowych. Poświęć chwilę na zapoznanie się z ofertą i opiniami na temat opiekunów dla zwierząt, aby powierzyć Twojego czworonoga odpowiedniej osobie.

W dzisiejszym świecie ciągle brakuje nam czasu. Godząc ze sobą wiele obowiązków, staramy się oszczędzać każdą cenną chwilę. Łączenie wyprowadzania psa z wizytą w sklepie może w tym pomóc, ale jedynie wtedy, kiedy czworonóg nie będzie musiał zostać sam przed drzwiami hipermarketu czy galerii handlowej.

Pamiętaj, że w takim miejscu zwierzęciu grozi wiele niebezpieczeństw. Jeśli koniecznie musisz iść z psem do sklepu, wybieraj miejsca przyjazne zwierzętom. Będziesz mógł tam wejść razem z Twoim czworonogiem, wspomagając równocześnie jego proces socjalizacji.

10458

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij