Wywiad z Zofią Siejak, właścicielką hodowli border collie Stajnia Sadyba

Czym charakteryzują się psy border collie? Jaki jest charakter border collie, jak powinno przebiegać jego wychowanie? To wszystko zdradzi nam Zofia Siejak, właścicielka hodowli Stajnia Sadyba.

Jak zaczęła się Państwa przygoda z własną hodowlą border collie?

Posiadamy także hodowlę koni huculskich. Podczas wizyty na Słowacji widzieliśmy, jak psy border collie pracują razem z końmi. Pomyśleliśmy wtedy, że jest to rasa, która może sprostać naszym potrzebom. Border coli wybraliśmy ze względu na ich chęć do pracy i umiejętność szybkiego uczenia się. Jak się okazało, był to trafny wybór. Tak jak się spodziewaliśmy, nasz pierwszy pies był nieocenioną pomocą w zaganianiu koni.

Ile psów liczy aktualnie Państwa hodowla border collie?

Mamy dwa reproduktory i sześć suk. Wśród nich znajduje się jedna roczna, druga w wieku czterech miesięcy, a także dwie psie emerytki.

border collie

Jakie są Państwa dotychczasowe osiągnięcia wystawowe?

Nasze reproduktory border colie osiągnęły tytuły Młodzieżowych Championów Polski oraz Championów Polski. Pies Agapito dwa razy uzyskał nominację na Cruft’s. Sunie natomiast zdobyły tytuły Młodzieżowych Championów Polski oraz Championów Polski.

Dla kogo najlepsze będą psy rasy border collie?

Border coli świetnie odnajdą się wśród ludzi, którzy szukają kompana zarówno do pracy, jak i wspólnego spędzania czasu. Psy te na każdym kroku chcą towarzyszyć swojemu opiekunowi.  Jeśli ktoś lubi wolny czas spędzać na kanapie, powinien jednak pomyśleć o innej rasie.

Jakie są wymagania border collie? Ile ruchu potrzebuje ta rasa?

Border coli to psy, które  wymagają dużej ilości ruchu. Z pewnością nie zadowoli ich przysłowiowy 10-minutowy spacer dookoła bloku. Psy tej rasy muszą codziennie się wybiegać, aby rozładować drzemiącą w nich energię. Border collie sprawdzają się w wielu psich sportach takich jak agility czy frisbee. Dodatkowo należy także pamiętać o ich chęci do pracy umysłowej. Border collie świetnie więc poradzą sobie w obiedience.

Czy wychowanie border collie może sprawiać kłopot? O czym warto pamiętać?

Wychowując border collie, trzeba mieć na uwadze, że są to bardzo mądre i inteligentne psy. Są nastawione na nieustanną pracę z człowiekiem. Robią wszystko, by zadowolić swojego właściciela. Border coli nie potrzebują „twardej ręki”. Wystarczy poświęcić im odpowiednią ilość czasu i miłości, a psy te bardzo szybko zwrócą z nawiązką włożoną przez nas pracę.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja sierści psów border collie?

Pielęgnacja sierści border colie nie wymaga bardzo dużej ilości czasu. Wystarczy raz w tygodniu dobrze wyczesać psa. Kąpiel wskazana jest jedynie w miarę potrzeby lub przed wystawami.

Jakie macie Państwo rady dla przyszłych właścicieli border collie?

Opiekunowie psów border collie powinni pamiętać, by zapewnić im dużo ruchu, no i oczywiście dużo miłości. Jeśli spełnimy te dwa warunki, z pewnością zyskamy wspaniałego przyjaciela, z którym każdy dzień będzie nową przygodą.

właścicieli border collie

Więcej informacji na temat hodowli border collie Stajnia Sadyba znaleźć można na stronie internetowej: http://www.stajniasadyba.com

5065

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij