Wywiad z właścicielami hodowli labradorów Kociokwik

Labrador retriever to jedna z popularniejszych ras psów. Czym wyróżniają się te psy rasowe, jaki jest ich charakter i wymagania? O tym wszystkim opowiedzą hodowcy i właściciele hodowli psów Kociokwik – Małgorzata i Przemysław Osuch.

Hodowcy przedstawią początki swojej przygody z labradorami, a także specyfikę tej rasy. Labrador to często pies przewodnik i pies terapeuta. Jak przebiega rekrutacja na to „psie stanowisko”? Czym karmić labradora? Na wszystkie pytania odpowiedzą nam właściciele hodowli Kociokwik.

Państwa hodowla psów w ubiegłym roku obchodziła 20-lecie, czego oczywiście gratulujemy. Jak zapadła decyzja o założeniu hodowli?

Dziękujemy za gratulacje, niestety początki nie były łatwe, ale „ co nas nie zabije to nas wzmocni” i tak 20 lat przeleciało. Psy lubiliśmy od dziecka i zawsze jakieś były: najpierw kundelki, później „rasowe bez rodowodu”. Pierwszy rodowodowy pies całkiem z przypadku, drugi kupiony dosłownie „na piękne oczy” z miłości od pierwszego wejrzenia, następne już przemyślane.

Hodowla psów Kociokwik – skąd wzięła się ta „nie psia” nazwa?

Dosyć banalnie, otóż mieliśmy wymyślone inne propozycje przydomka hodowlanego, ale Związek Kynologiczny nie chciał ich zaakceptować. W pewien poniedziałkowy wieczór w Teatrze Telewizji emitowano spektakl pod tytułem „KOCIOKWIK” i tak nam się ta nazwa spodobała, że następnego dnia zadzwoniliśmy do Zarządu ZKwP z propozycją, która została bez problemu zatwierdzona.

Od jakiej rasy psów zaczęła się Państwa hodowla?

Pierwsze szczenięta, które urodziły się w naszej hodowli to bullmastiffy.

Labrador retriver – dlaczego akurat te psy?

Kiedy zaczęliśmy interesować się labradorami, rasa ta nie była jeszcze zbyt popularna w Polsce. Na wystawach można było zobaczyć zaledwie kilka psów , publikacji niewiele, internetu jeszcze nie było. Spodobało nam się to, że labrador to taki „zwykły” pies, wesoły, pozbawiony agresji, przyjacielski.

Pamiętam jak pojechaliśmy do hodowli tylko zobaczyć jak ma wyglądać i porozmawiać z hodowcą o rasie… a wróciliśmy do domu z czteromiesięczną suczką Fetą. Aktualnie wychowujemy czwarte pokolenie labradorów z przydomkiem Kociokwik.

Wywiad z Małgorzatą i Przemysławem Osuch: Kociokwik, czyli hodowla labradorów

Sprawdź najlepszą karmę Royal Canin dla szczenięcia labradora i psa dojrzałego.

Czy rasa labrador retriever nadal jest tak popularna w Polsce?

Tak, na całym świecie jak i w Polsce labradory ze względu na swoje przyjacielskie usposobienie cieszą się nadal dużą popularnością. Obecnie hodowanie ich pozostawiono profesjonalnym hodowlom. Nie ma już tak dużo tzw. blokowych hodowli jednego miotu.

Gdzie najdalej „zawędrował” pies z Państwa hodowli labradorów?

Psy z naszej hodowli można „spotkać” w wielu krajach , ale te które musiały pokonać najdalszą podróż mieszkają w Chinach, Indonezji czy 1000 km za Moskwą.

Kolejnym tematem jest dogoterapia. Niektóre Państwa szczenięta w dorosłym życiu pracują jako psy przewodnicy, psy tropiące i dogoterapeuci. Czy trudno jest wybrać szczenię, które będzie miało predyspozycje do wykonywania takiej pracy?

Wybór szczenięcia po wielu latach hodowli i obserwacji nie jest trudny, trzeba wiedzieć jakie predyspozycje musi posiadać szczenię, żeby mogło być szkolone w danym kierunku. Aczkolwiek nie ma stu procentowej pewności, że wybrany szczeniak zda później wymagane egzaminy. Na to ma wpływ wiele czynników, między innymi sposób wychowania czy szkolenia. Jesteśmy bardzo dumni, że wyhodowane przez nas psy są tak pomocne wielu ludziom.

Jak się odbywa taka rekrutacja?

Pierwszą selekcję wykonujemy my hodowcy – obserwując szczenięta jak dorastają i jak się zachowują, czy są odważne, uległe czy dominujące. Następnie przechodzą „przez ręce” doświadczonych instruktorów, którzy dokonują ostatecznego wyboru.

Prowadzą też Państwo zajęcia z wychowania psów. Czy rasa labrador przejawia jakieś szczególne cechy, na które przyszły właściciel musi zwrócić uwagę? Jak przebiega wychowanie psów rasy labrador retriever?

Labradory to psy bardzo inteligentne i pojętne, chętne do nauki i pracy, bardzo szybko się uczą. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na początku procesu wychowania, zarówno w przypadku labradorów jak i szczeniąt innych ras. Trzeba być konsekwentnym i nie można ulegać jego urokowi, ponieważ właśnie wtedy zaczyna przejmować inicjatywę i rządzić. Najlepszym tego przykładem może być filmowy Marley, którego właściciele popełnili wszelkie możliwe błędy wychowawcze.

Jako specjaliści, powiedzcie Państwo, w jakim stopniu odpowiednie karmienie szczeniaka wpływa na jego kondycję. Czym karmić labradora?

Ma ogromne znaczenie. Począwszy od suczek hodowlanych, poprzez psy reproduktory. Dobrze zbilansowana, dobrej jakości karma, odpowiednio dobrana do wymagań naszego czworonoga, której nie potrzeba uzupełniać żadnymi suplementami – to podstawa.

Psy nie muszą zjadać dużych ilości, żeby wyglądać dobrze, mieć świecącą sierść i rozwijać się prawidłowo. Karmiące suczki mają dobry pokarm i są w dobrej kondycji. Zaoszczędzimy też na wizytach u weterynarza, ponieważ karma jest dobrze przyswajalna. Nie należy też zapomnieć o psach starych , którym należy zapewnić odpowiednią karmę dla dobrego funkcjonowania przez wiele lat.

Interesuje cię labrador retriever? Sprawdź, jakie choroby są najczęstszą przypadłością tego psa.

2023

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij