Wystawy psów rasowych – co musisz o nich wiedzieć?

Nie każdy jest świadomy, że to właśnie wystawy psów przyczyniły się do popularyzacji tych zwierząt jako towarzyszy i przyjaciół człowieka. Kiedy należy szukać ich początku? Jakie są zasady uczestnictwa, czyli co zrobić, by móc zaprezentować wdzięki naszego pupila na wystawie?

Wystawa psów rasowych to wydarzenie organizowane przez różnego rodzaju stowarzyszenia kynologiczne. Co roku w Polsce ma miejsce przynajmniej kilkadziesiąt krajowych, a także kilkanaście międzynarodowych wystaw psów. Co właściwie jest ich celem? Jakie tytuły może zdobyć pies prezentowany na wystawie, a także jakie musi spełniać wymagania, by wziąć w niej udział? O tym wszystkim opowiemy w artykule.

Pierwsza wystawa psów rasowych

Po latach trudno stwierdzić, kto i kiedy po raz pierwszy zorganizował wystawę psów. Już w XIX wieku popularne były rolnicze wystawy zwierząt hodowlanych. Na nich też zaczęto prezentować psy. Nie oceniano ich jednak pod względem wyglądu, a użytkowości. Po jakimś czasie wystawy psów przestały pełnić jedynie rolę urozmaicenia większych pokazów i stały się autonomicznymi wydarzeniami.

Jak wskazują niektóre źródła, pierwsza niezależna wystawa psów odbyła się w 1859 roku w Newcastle. Zaprezentowano na niej 27 seterów i 23 psy rasy pointer. Co ciekawe, już wtedy impreza była sponsorowana przez producenta karmy dla psów, która jednocześnie była przewidziana jako nagroda dla najlepszych.

wystawa psów rasowych

Wystawy psów w Polsce

Podobnie prezentuje się historia krajowych wystaw psów rasowych. Najprawdopodobniej po raz pierwszy tego typu impreza miała miejsce w 1862 roku w Gostyniu, czyli małej miejscowości w Wielkopolsce. Zaprezentowane zostały wtedy zwłaszcza psy myśliwskie. Kolejne wystawy, w tym pierwsze w zaborach austriackim i rosyjskim, odbyły się w 1877 i 1881 roku. Od tego czasu wystawy psów zaczęto organizować co roku.

Jedną z ważniejszych dat jest jednak 1925 rok, kiedy to miała miejsce pierwsza ogólnopolska wystawa psów rasowych. Wtedy też zaprezentowano polskie owczarki nizinne. Przez następne lata pojawiały kolejne stowarzyszenia i organizacje zajmujące się hodowlą i wystawami psów. Każda z nich posiadała odmienny regulamin, co znacznie utrudniało współpracę z Międzynarodową Federacją Kynologiczną (FCI). Konieczne stało się ujednolicenie zasad, wedle których funkcjonowały wszystkie organizacje i kluby.

Związek Kynologiczny w Polsce

Z tego powodu w 1938 roku utworzono Krajowy Związek Kynologiczny, który już rok później został przyjęty do FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Wojna, a także kolejne lata, to ciężki okres dla miłośników psów i krajowego Związku Kynologicznego, który przestał być wtedy członkiem międzynarodowego stowarzyszenia. Dopiero w 1957 został ponownie przyjęty do FCI, co poskutkowało wznowieniem organizacji wystaw psów.

Obecnie co roku ma miejsce nawet około 120 wystaw, w tym również wystawy międzynarodowe. Bardzo ważną na mapie tego rodzaju wydarzeń jest wystawa psów w Poznaniu, która zwykle ma miejsce w listopadzie. Gromadzi ona nawet 3500 psów! Jedną z najdłuższych jest natomiast katowicka wystawa psów rasowych, która trwa aż trzy dni.

Crufts Dog Show, czyli najważniejsza wystawa psów na świecie

Tego typu wydarzenia cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem bez względu na granice krajów. Do tych najgłośniejszych należy bez wątpienia brytyjski Crufts Dog Show. Wystawa cechuje się ponad stuletnią tradycją. Współcześnie wystawa znana jest na całym świecie, ponieważ uchodzi za największą i najważniejszą na całym globie. Wszystko zapoczątkował Charles Cruft, który pod koniec XIX wieku rozpoczął pracę w fabryce psiej karmy.

wystawa psów na świecie

W pewnym momencie wpadł on na pomysł, by zorganizować wystawę, na której pojawią się psy z całej Anglii, Walii i Szkocji. Na wystawie Crufta po raz pierwszy zaczęto przyznawać psom nagrody w kilku kategoriach, by następnie wszyscy laureaci mogli zmierzyć się w rywalizacji o tytuł najpiękniejszego psa wystawy, czyli Best in Show. Zasada ta, z drobnymi zmianami, funkcjonuje do dzisiaj. Współcześnie wystawa Crufta cieszy się jeszcze większą popularnością i co roku gromadzi nawet dziesiątki tysięcy psów i widzów z całego świata.

Przebieg i regulamin wystaw psów rasowych

Podczas wystaw dokonywana jest ocena i zgodność psów ze wzorcem rasy. Zwierzęta otrzymują oceny, które są niezbędne do uzyskania kwalifikacji hodowlanych. Ich celem jest zatem wybór najlepszych osobników do hodowli. Ideą wystaw jest popularyzacja psa rasowego. Są doskonałą okazją dla wszystkich cechujących się skromną wiedzą kynologiczną do jej znacznego poszerzenia. Wystawy pełnią więc również funkcję edukacyjną.

Aktualnie wszystkie imprezy odbywają się zgodnie z zasadami przyjętymi przez daną organizację. Według regulaminu, każdy pies biorący udział w wystawie musi zostać w określony sposób zaprezentowany, a wreszcie porównany ze wzorcem i innymi czworonożnymi uczestnikami. Oceny psów dokonują oczywiście sędziowie kynologiczni. Na jakiej podstawie wydawana jest opinia na temat zwierzęcia. Sędziowie biorą pod uwagę szereg czynników, a wśród nich:

 • wygląd zewnętrzny psa,
 • cechy psychiczne,
 • sposób prezentacji (tzw. handling).

Tytuły, które może zdobyć twój pies

Na podstawie wyżej wymienionych kryteriów dokonuje się oceny psa, po czym przyznaje się określoną notę. W zależności od jej wysokości, możliwe jest także nagrodzenie najlepszego psa odpowiednim tytułem. Najpopularniejsze to BIS (Best in Show), czyli zwycięzca wystawy bądź BOG (Best of Group) i BOB (Best of Breed), które trafiają „w łapy” najlepszych psów w grupie ras wedle podziału FCI i w swojej rasie. Związek Kynologiczny w Polsce wydaje natomiast tytuły:

 • Champion Polski,
 • Młodzieżowy Champion Polski,
 • Champion Polski Weteranów,
 • Międzynarodowy Champion FCI.

pielęgnować sierść

Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować psią sierść.

Jak zgłosić psa na wystawę?

Uważasz, że twój pies ma w sobie zadatki na championa? Zgłoś go na wystawę! Zanim to zrobisz, sprawdź, jakie warunki musicie spełnić. Kluczowy jest oczywiście rodowód uznawany przez daną organizację. Chcąc wziąć udział w wystawie psów, należy także co najmniej dwa miesiące przed planowaną imprezą wypełnić formularz zgłoszeniowy (zwykle dostępny na stronie internetowej danej organizacji) i uiścić odpowiednią opłatę. Konieczne będą informacje o numerze rodowodu, rasie, wielkości, rodzaju okrywy włosowej i płci naszego pupila. Co ważne, czworonóg może zostać zgłoszony wyłącznie do jednej z wymienionych klas:

 • klasa młodszych szczeniąt (psy od 4 do 6 miesięcy),
 • klasa szczeniąt (od 6 do 9 miesięcy),
 • klasa młodzieży (od 9 do 18 miesięcy),
 • klasa pośrednia (od 15 do 24 miesięcy),
 • klasa otwarta (powyżej 15 miesięcy),
 • klasa użytkowa (psy powyżej 15 miesięcy posiadające certyfikat użytkowości),
 • klasa championów (psy posiadające tytuły championa międzynarodowego lub krajowej bądź zagranicznej organizacji kynologicznej),
 • klasa weteranów (powyżej 8. roku życia).

psy powyżej 8 roku życia

3388

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij