Wiek kota a jego zdrowie: mój kot ma 7 lat, czy coś się zmieniło?

Koty znane są z tego, że pomimo mijających lat, trudno jest zauważyć zmiany w ich wyglądzie. Zawsze aktywne, pełne witalności i gracji. Jednak uważny opiekun tych niesamowitych zwierząt dostrzeże pewne subtelne zmiany. Ile żyje kot? Jakie choroby mogą się pojawiać wraz z wiekiem i jak zadbać o zdrowie kota na wszystkich etapach jego życia?

Koty stały się zwierzętami domowymi XXI wieku. Dzięki swej popularności, coraz lepszej opiece weterynaryjnej oraz większej świadomości właścicieli na temat żywienia, wzrasta średnia długość życia kotów. Ile żyje kot we współczesnych czasach? 16-letni lub nawet 20-letni kot, to dziś nic nadzwyczajnego. Pamiętać należy, że wraz z wydłużaniem się wieku kotów, coraz bardziej zmieniają się ich potrzeby. Wraz z upływem czasu mogą się także pojawiać pewne zmiany fizjologiczne – jak je rozpoznać i leczyć?

7 lat, czyli pierwsza ważna granica wieku dla kota

Spadek kondycji, pogorszenie funkcjonowania zmysłów, utrata połysku sierści – są to pierwsze zmiany, jakie można zaobserwować u kotów powyżej 7 roku życia. Na pierwszy rzut oka zwierzę jest nadal bardzo żywe podczas zabawy. Jeśli mu się jednak dobrze przyjrzysz, zobaczysz, że na aktywność poświęca coraz mniej czasu.

Koty po 7. roku życia zmieniają również swój cykl dnia, a właściwie cykl snu. Częstsze, lecz krótkie drzemki w ciągu dnia nie powinny więc dziwić opiekuna. W tym okresie koty mogą także tracić czujność, co powiązane jest z gorszym funkcjonowaniem niektórych zmysłów. To wciąż nie wszystko. Zmiany zachodzą również wewnątrz organizmu, zwłaszcza w obrębie fizjologii przewodu pokarmowego, układu immunologicznego, nerek i innych narządów.

12. urodziny – kolejny etap w życiu kota

Powyżej 12. roku życia oznaki starzenia stają się widoczne. Zdarzają się koty, u których nadal trudno będzie zaobserwować jakiekolwiek zmiany, jednak z pewnością możliwe będzie dostrzeżenie pewnych symptomów. Dla kotów 12-letnich i starszych charakterystyczne są bowiem zmiany nie tylko w wyglądzie, ale również w zachowaniu. Pierwszą rzeczą, jaką każdy opiekun zauważy, jest stopniowa utrata więzi socjalnych.

Koty stają się coraz bardziej obojętne na otaczające je środowisko, w tym również na ludzi. Przestają być zainteresowane pieszczotami, wylegiwaniem się na kolanach właściciela czy ciągłą zabawą. Z wiekiem zmniejsza się sprężystość chrząstek stawowych u kotów. Po pierwsze powoduje to spadek aktywności kotów. Ponadto bolesność podczas niektórych ruchów skutkuje tym, że koty coraz mniej czasu poświęcają na pielęgnację sierści. Tym samym staje się ona bardziej szorstka, rzadsza oraz matowa.

Wiek kota a specyficzne potrzeby organizmu

Wraz z wiekiem zmieniają się także potrzeby kotów. Jedną z najistotniejszych spraw jest inne zapotrzebowanie na energię, o czym wielu właścicieli zapomina. Dobra dieta jest smakowita, dostarcza wszystkich potrzebnych składników pokarmowych oraz utrzymuje odpowiednią masę ciała zwierzęcia. Jak więc karmić koty, które ukończyły 7. i 12. rok życia?

Dieta kota dojrzałego

U kotów powyżej 7. roku życia wzrasta ryzyko otyłości. Związane jest to z mniejszą aktywnością fizyczną, a także utratą masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważne jest, aby koty te otrzymywały karmę o idealnie zbilansowanym poziomie energii. Warto pamiętać, że nie wszystkie 7-letnie koty są takie same. Niektóre przebywają wyłącznie w domu, inne wychodzące na zewnątrz, czy są wysterylizowane. Ich zapotrzebowanie na energię z pewnością nie będzie takie same. Z tego powodu, wybierając karmę, to właśnie trybem życia powinien kierować się każdy właściciel kota powyżej 7. roku życia.

Sucha karma dla kota Royal Canin Regular Appetite Control Sterilised 7+ Sucha karma dla kota Royal Canin Regular Sterilised 7+

Czym karmić pupila, który skończył 12 lat?

Odwrotna sytuacja jest w przypadku kotów powyżej 12 lat. Zwierzęta przy wyborze karmy kierują się przede wszystkim zmysłem węchu. Niestety z wiekiem pogorszeniu ulega funkcjonowanie nabłonka węchowego. Wpływa to na wahania apetytu, a nawet wybredność. Ponadto organizm zaczyna w mniejszym stopniu wchłaniać składniki pokarmowe. Mimo to nadal postępuje utrata masy mięśniowej. Aby utrzymać odpowiednią masę ciała kotów powyżej 12. roku życia, programy żywieniowe nie powinny więc ograniczać dostarczania energii.

Sucha karma dla kota Royal Canin Senior Ageing 12+ Sterilised Mokra karma dla kota Royal Canin Ageing +12 Jelly Mokra karma dla kota Royal Canin Ageing +12 Sucha karma dla kota Royal Canin Ageing +12

Zdrowie kota starszego

Musimy pamiętać, że koty powyżej 7. roku życia i starsze wymagają od właścicieli szczególnej opieki i uwagi. Niełatwo zaobserwować pierwsze zmiany wynikające z wieku, ponieważ koty przez długi czas potrafią je skutecznie maskować. Właśnie dlatego każdy właściciel czworonoga powinien cechować się wytrwałością, czujnością i szacunkiem dla zwierząt.

3138

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij