Weterynarz dla psa – jak wybrać najlepszego lekarza weterynarii?

Obowiązkiem każdego właściciela psa jest zapewnienie swojemu podopiecznemu właściwej opieki zdrowotnej. Liczba przychodni, gabinetów, lecznic i klinik weterynaryjnych jest ogromna – jak więc wybrać odpowiednią placówkę?

Czym wyróżnia się dobry weterynarz? Jak wyposażona powinna być przychodnia weterynaryjna? Na co zwracać uwagę przy wyborze lekarza weterynarii dla naszego czworonoga? Pamiętajmy, że to właśnie od wiedzy i umiejętności weterynarza może zależeć zdrowie, a nawet życie naszego podopiecznego.

Sprawdź, jak postąpić w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia psa – wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszej pomocy dla zwierząt.

Dobry weterynarz – wiedza i predyspozycje zawodowe

Lekarz weterynarii powinien być osobą o wysokich kompetencjach zawodowych, która stale poszerza swoje kwalifikacje, zna i stosuje najnowsze metody profilaktyki i terapii. Duże znaczenie ma także odpowiednie podejście, nie tylko do zwierząt, ale również do ludzi. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym właściciel psa często bywa bardziej zdenerwowany od swojego pupila. Cierpliwość i empatia ze strony lekarza i personelu lecznicy, umiejętność przekazania informacji w rzeczowy i przystępny sposób są wówczas nie do przecenienia.

Opinie na temat przychodni weterynaryjnej

Skutecznym sposobem na znalezienie dobrego lekarza jest zasięgnięcie opinii innych właścicieli zwierząt. Popytajmy wśród znajomych i rodziny, odwiedźmy internetowe fora. Jeśli jest taka możliwość, poradźmy się hodowcy, od którego nabyliśmy zwierzę lub pracowników schroniska, z którego je przygarnęliśmy.

Lokalizacja i godziny otwarcia kliniki weterynaryjnej

Duże znaczenie ma również dogodna lokalizacja i godziny otwarcia placówki, zwłaszcza w razie konieczności udzielenia zwierzęciu natychmiastowej pomocy. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się weterynarz całodobowy. Jeśli pogotowie weterynaryjne nie świadczy swoich usług całą dobę, warto dowiedzieć się, czy i na jakich zasadach możliwe jest uzyskanie pomocy w nagłych wypadkach. W przypadku wizyt profilaktycznych i tych, które nie wymagają pilnej interwencji, dodatkowym plusem jest możliwość umówienia się na konkretną godzinę, a w razie potrzeby, także na wizytę domową weterynarza.

Wyposażenie lecznicy dla zwierząt

Kolejnym kryterium, które powinno wpłynąć na naszą decyzję, jest wyposażenie gabinetu weterynaryjnego w odpowiedni sprzęt. Możliwość wykonania wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych w jednym miejscu jest niewątpliwie atutem, zwłaszcza gdy od ich szybkiego przeprowadzenia może zależeć życie zwierzęcia. Zapytajmy więc, czy szpital dla zwierząt dysponuje urządzeniami do badania krwi, moczu i kału, aparatem rentgenowskim, ultrasonografem czy elektrokardiografem. Jeśli nie, dowiedzmy się jakiego rodzaju zabiegi wykonywane są na miejscu. Sprawdźmy, jak wygląda ambulatorium i zaplecze, w którym zwierzęta wracają do sił po operacjach.

Wizyta u weterynarza i jej przebieg

Celem każdej wizyty jest dokładne zbadanie psa przez weterynarza. Do elementów standardowego badania zwierzęcia należą:

  • pomiar temperatury i tętna,
  • osłuchanie płuc i serca,
  • delikatne badanie palpacyjne brzucha (celem znalezienia ewentualnych guzów i innych oznak anomalii narządów wewnętrznych),
  • badanie oczu, uszu i nosa,
  • przegląd zębów i dziąseł.

Poza tym lekarz weterynarii powinien także przeprowadzić szczegółowy wywiad z właścicielem, uważnie wysłuchać ewentualnych pytań z jego strony oraz udzielić jasnych i wyczerpujących odpowiedzi. Podobnie jak medycyna ludzka, weterynaria obejmuje cały szereg specjalności. Kardiologia, dermatologia, ortopedia, okulistyka czy chirurgia to tylko kilka przykładów. Odpowiedzialny weterynarz nie zawaha się skierować nas na konsultację do specjalisty – idealnie byłoby gdyby przyjmował on w tej samej klinice weterynaryjnej.

Sprawdź listę najlepszych lecznic weterynaryjnych polecanych przez Royal Canin.

1172

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij