Weekendowa opieka nad kotem – o czym warto pamiętać?

Planujesz wyjazd na kilka dni? Wiesz, że podróż z kotem będzie niemożliwa? Nie musisz rezygnować ze swoich planów. Dołóż jednak wszelkich starań, by opieka nad kotem podczas Twojej nieobecności była jak najlepsza. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, zostawiając zwierzę pod opieką innej osoby.

Opieka nad kotem – stała czy dochodząca?

Wiele osób planując krótki weekendowy wyjazd, zastanawia się, jaka opieka nad kotem będzie najlepsza. Do wyboru są dwie opcje: zostawienie pupila w domu i zaangażowanie opiekuna dochodzącego lub „przeprowadzka” zwierzaka do miejsca, w którym będzie miał zapewnioną całodobową opiekę.

Koty gorzej znoszą zmianę otoczenia niż kilkudniowy pobyt w samotności spędzony w Waszym wspólny domu. Jeśli wyjeżdżasz na 3-4 dni i masz taką możliwość – pozostaw swojego pupila we własnych, dobrze mu znanych czterech kątach, oczywiście pod stałą lub epizodyczną (ale regularną) opieką zaufanej osoby. Pamiętaj, że kot jest zwierzęciem terytorialnym i właśnie w swoim domu czuje się najbezpieczniej.

Odpowiedzialność to podstawa!

Pamiętaj jednak, że Ty znasz swojego mruczka najlepiej i każda decyzja musi być dostosowana do charakteru kota. Jeśli Twój kot jest typem indywidualisty-samotnika, to Twoja kilkudniowa nieobecność nie będzie dla niego aż tak bardzo odczuwalna. Natomiast – jeśli posiadasz kota, który preferuje towarzystwo – zdecyduj się na stałą opiekę.

Oczywiście, niezależnie od tego, czy Twój pupil jest indywidualistą czy duszą towarzystwa, idealnym opiekunem będzie ta osoba, która zamieszka ze zwierzakiem podczas Twojej nieobecności. Jeśli jest to znajomy lub bliska osoba, którą kot zdążył już wcześniej poznać – tym lepiej dla Twojego podopiecznego oraz dla opiekuna, któremu łatwiej będzie nawiązać nić porozumienia.

Dobrze przygotuj opiekuna do nowej roli

Jeśli zdecydowałeś się na opiekuna, który będzie się pojawiał kilka raz w ciągu dnia, to – niezależnie od tego, czy jest to Ci osoba bliska, czy też petsitter – musisz dokładnie zapoznać nowego opiekuna z zasadami, panującymi w domu. Zaprezentuj rozkład pomieszczeń; pokaż, gdzie kot ma swój ulubiony kąt oraz, w jakim miejscu znajduje się jego posłanie. Zapoznaj opiekuna z najbardziej charakterystycznymi zwyczajami kota –  zademonstruj, jak się z nim bawić, czego unikać.

Koniecznie wskaż opiekunowi miejsce, w którym przechowujesz karmę, kocie przysmaki oraz zabawki. Przekaż osobie odpowiedzialnej za opiekę szczegółowy rozkład dnia, porcjowanie posiłków i inne rutynowe aktywności, na które powinien zwrócić szczególną uwagę. Pokaż również, gdzie znajduje się kuweta oraz przygotuj w widocznym miejscu wszystkie niezbędne akcesoria do jej czyszczenia. Nie zapomnij przekazać nowemu opiekunowi, by – jeśli to możliwe – przychodził o stałym porach oraz, aby jego wizyta nie trwała dłużej niż ok. 30-45 minut. Dzięki temu zwierzę łatwiej przyzwyczai się do nowego rozkładu dnia.

Kot na łóżku podczas czesania

Jeśli nie znajdziesz nikogo, kto zaopiekuje się Twoim mruczkiem, możesz skorzystać z pomocy hosteli dla kotów. Zanim jednak zdecydujesz się na dany obiekt, udaj się tam osobiście i zobacz, jakie panują warunki sanitarne. Najlepiej, gdyby hostel był polecony przez zaufaną osobę, która korzystała już z jego usług. Zostawiając kota w hostelu nie zapomnij o przekazaniu opiekunom wszystkich niezbędnych informacji związanych z Twoim kotem. Opowiedz o zwyczajach pupila oraz zapewnij mu legowisko, zabawki oraz miskę, aby poczuł się prawie „jak u siebie w domu”.

Podróż z kotem?

Często, kierując się nadmierną troską, próbujemy wziąć pupila ze sobą na wyjazd. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie. Zgiełk podczas podróży, nagromadzenie nieznanych dotąd dźwięków, zapachów, obce otoczenie i ciasny transporter są niezwykle stresogenne – szczególnie dla kotów niewychodzących, które na co dzień nie są narażone na tak silne bodźce.

Więcej na temat kotów niewychodzących dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.

Podróże z kotem mogą być stresujące zarówno dla zwierzaka, jak i dla właściciela. Transporter jest bowiem dodatkowym bagażem, natomiast ciągła obawa o zestresowanego kota –  obciążeniem psychicznym. Dlatego warto zdecydować się na opiekę zewnętrzną podczas nieobecności.

Jeśli jednak jesteś zdeterminowany wyruszyć w podróż z kotem, przeczytaj koniecznie nasz wpis poradnikowy pt.: Podróż z kotem: czy to w ogóle możliwe?

 

819

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij