Wakacje z psem – jak przygotować się do podróży z pupilem?

Jeśli planujemy spędzić urlop z naszym czworonogiem, musimy pamiętać o odpowiedniej organizacji. Co zabrać na wyjazd z psem? Jak przygotować samochód do wspólnej wyprawy? Odpowiemy na te i inne pytania, które pozwolą uniknąć kłopotów podczas podróży z psem.

Każdy wyjazd wymaga przygotowania. Jeśli ma nam w nim towarzyszyć pies, musimy wiedzieć, że przybędzie nam obowiązków. Konieczne jest bowiem zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas jazdy i właściwego komfortu. O czym należy pamiętać podczas wspólnych wakacji i podróży z psem, by cieszyły zarówno nas, jak i naszego czworonoga?

Wyjazd z psem – co spakować?

Najpóźniej na kilka dni przed planowaną podróżą sprawdźmy, czy posiadamy wszystkie niezbędne rzeczy dla psa. W ekwipunku naszego pupila powinny się znaleźć:

 • adresówka (adres i numer telefonu właściciela najlepiej wygrawerować na klamrze przy obroży – w przypadku zaginięcia zwierzęcia, możliwe będzie odnalezienie jego opiekuna);
 • książeczka zdrowia (może się przydać w razie konieczności wizyty u lekarza weterynarii; warto upewnić się wcześniej, czy wszystkie szczepienia są aktualne);
 • apteczka (najlepiej wyposażyć się w jałowe gaziki, wodę utlenioną, bandaż, środek antyseptyczny, węgiel leczniczy i ewentualnie inne środki polecone przez lekarza);
 • kontakt do lecznicy znajdującej się najbliżej miejsca, w którym będziemy przebywać z psem;
 • dwie miski (jedna na wodę i druga na jedzenie);
 • karma, którą pies spożywa w domu (na wypadek trudności z kupieniem jej na miejscu);
 • kilka litrów wody butelkowanej (ilość uzależniona jest oczywiście od wielkości naszego zwierzęcia i długości trasy, którą musimy pokonać);
 • posłanie, kocyk lub klatka dla psów do samochodu (jeśli zwierzę jest przyzwyczajone do przebywania w niej);
 • obroża, kaganiec i smycz (najlepiej wyposażyć się w kilkumetrową smycz, która pozwoli psu na swobodne odkrywanie nowych miejsc – plaż czy górskich ścieżek);
 • ulubiona zabawka psa;
 • preparat przeciwko komarom i kleszczom, szczególnie jeśli planujemy dłuższy pobyt z psem nad morzem lub nad jeziorem (należy upewnić się z jakim wyprzedzeniem go stosować i jak długo trwa jego działanie);
 • jednorazowe torebki na odchody i chusteczki (przydadzą się do sprzątania po naszym pupilu).

Jak przygotować samochód do podróży z psem?

Nawet trzygodzinna podróż samochodem może być dla psa męcząca, zwłaszcza latem. Wystarczy jednak odpowiednio przygotować samochód i zaplanować wyjazd, by przebiegał on w sposób bardziej komfortowy i co najważniejsze – bezpieczny dla naszego pupila. O czym warto pomyśleć?

 • Najlepsza pora podróży

Jeśli to możliwe, zaplanujmy wyjazd na godziny nocne lub wczesne godziny poranne, jeśli wiemy, że dojazd nie zajmie nam więcej niż 3 godziny. Należy unikać jazdy samochodem z psem podczas największego upału, czyli pomiędzy godziną 11. a 17.

 • Właściwa temperatura w pojeździe

Nie zabierajmy psa do nagrzanego samochodu, ale też oszczędnie korzystajmy z klimatyzacji. Zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt obowiązuje ta sama zasada – klimatyzacja powinna obniżać temperaturę maksymalnie o 5 stopni w porównaniu do temperatury panującej na zewnątrz. Jeżeli bardziej schłodzimy powietrze w samochodzie, możemy narazić naszego czworonoga na przeziębienie. Niewskazane jest również otwieranie okien podczas jazdy z dużą prędkością.

 • Montaż specjalnych rolet

Najprawdopodobniej w trakcie wyjazdu będziemy spędzać w aucie dużo czasu. Z tego powodu warto na oknach zainstalować specjalne zaciemniające rolety, dzięki którym samochód będzie się mniej nagrzewał.

 • Bezpieczeństwo podczas jazdy

Małe czworonogi możemy przewozić w transporterze dla psów przypiętym pasami na tylnym siedzeniu, natomiast średnie i duże powinny być przewożone w specjalnych szelkach, które wpina się do pasów samochodowych. Przydatne mogą się okazać także klatki dla psów do samochodu. Odpowiednio zabezpieczone zwierzę nie będzie przeszkadzało nam w prowadzeniu pojazdu. Zapewnimy mu też w ten sposób bezpieczeństwo w razie konieczności gwałtownego hamowania.

 • Częste postoje

Podczas podróży z psem należy co dwie godziny zatrzymywać się na krótkie postoje. W ich trakcie pies powinien pospacerować, mieć możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych i napicia się wody.

 • Pies sam w samochodzie

Pamiętajmy o tym, by nigdy nie zostawiać psa samego w aucie – nawet jeśli udajemy się tylko na chwilę do sklepu. Skutki mogą być tragiczne. Powód? Organizm czworonoga jest o wiele gorzej przystosowany do radzenia sobie z upałami. Psy mają gruczoły potowe jedynie na opuszkach łap, nie są więc w stanie skutecznie się wychładzać. Tymczasem samochód – nawet pozostawiony w cieniu – nagrzewa się bardzo szybko.

 • Choroba lokomocyjna

Jeśli wiemy, że nasz pies cierpi na chorobę lokomocyjną lub po raz pierwszy udajemy się z nim w długą podróż, przed wyjazdem zasięgnijmy rady lekarza weterynarii. Może on polecić nam zakup lekarstwa przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej i poinstruować nie tylko jak dawkować ten lek, ale również jak często poić psa podczas podróży.

Jeśli planujecie wybrać się na wakacje z psem poza granice kraju, poza powyższymi przygotowaniami, konieczne może być również wyrobienie paszportu. Jak podróżować z pupilem i czy pies musi mieć paszport, dowiesz się z wcześniejszego wpisu.

11796

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij