W góry z psem – o czym warto pamiętać, zanim spakujesz plecak?

Każdego roku coraz chętniej spędzamy urlop z dala od domu, nie rezygnując przy tym z towarzystwa czworonoga. Popularnym celem wypraw z psem są różnego rodzaju agroturystyki, zwłaszcza te położone w pobliżu górskich szklaków. Czy to dobry pomysł, by zabierać psa w góry? Tak, ale pod warunkiem, że do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotujemy. O czym pamiętać planując taką eskapadę? Co zapakować na wyjazd z psem w góry?

O wyjeździe z psem w góry warto pomyśleć pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września, gdy upały już tak nie doskwierają, a na szklakach jest mniej turystów. Cel podróży zależy głównie od kondycji oraz stopnia aktywności naszego czworonoga. W jakie góry możemy wybrać się z psem?

Wyjazd w góry z psem – dokąd jechać?

Na początek najlepsze dla psa będą stosunkowo niewielkie góry, o łatwych i niezbyt stromych podejściach. Warto wybierać także krótkie, najwyżej kilkugodzinne trasy, aby w razie kłopotów z pupilem można było szybko wrócić do schroniska.

Organizując wyjazd z psem pamiętajmy, że nie wszystkie obszary, trasy czy szlaki są dostępne dla zwierzaków. Niektóre parki narodowe ograniczają teren po którym możemy swobodnie  poruszać się z pupilem, a jeszcze inne całkiem zabraniają wstępu czworonogom. Całkowity zakaz dotyczy obszaru Tatrzańskiego, Pienińskiego oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Oczywiście nie oznacza to, że wyjazd w Bieszczady z psem jest całkiem niemożliwy. Park nie obejmuje całego obszaru gór, więc pies wciąż może poruszać się po niektórych szlakach i ścieżkach. Z psem bez przeszkód możemy wybrać się w Beskidy, Sudety, Góry Stołowe oraz Sowie. Pamiętajmy tylko, że nawet tam zgodnie z regulaminem zwierzak powinien być zawsze na smyczy i w kagańcu.

Jak przygotować się na wycieczkę w góry z psem?

Wyprawa w góry to doskonała okazja do spędzania czasu z czworonogiem w ciekawy i aktywny sposób. Jak przygotować się na podróż z psem? Zacznijmy od rezerwacji noclegu w miejscu przyjaznym psom. Na mapie naszego kraju przybywa takich miejsc, więc nie powinno być z tym większego problemu. Na pobyt zwierząt zezwalają już niektóre hotele, schroniska górskie, a przede wszystkim agroturystyki. Rezerwując nocleg warto zlokalizować także najbliższą klinikę weterynaryjną – tak na wszelki wypadek.

Przed wyjazdem w góry z psem powinniśmy także zaplanować trasę oraz to, co będziemy robić. Spacery po górskich szlakach to jedno, ale jeśli na miejscu znajdują się także inne atrakcje turystyczne, takie jak zabytki, to warto sprawdzić, czy będziemy mogli do nich wejść z psem. Zlokalizujmy także restauracje oraz kawiarnie przyjazne psom, w których pupil będzie mógł liczyć na miskę wody. Jeśli zaś chodzi o górskie wędrówki, to ze względu na psa lepiej zaplanować trasę, tak aby poruszać się po miejscach zacienionych i o niezbyt kamienistym podłożu.

Planując wyjazd z psem, nie zapomnijmy o obowiązkowej wizycie u weterynarza. Warto przede wszystkim zabezpieczyć zwierzaka przed pchłami i kleszczami, a przy okazji sprawdzić, czy pupil ma aktualne szczepienia i jest odrobaczony.

Co zabrać na górską wyprawę z psem?

Jeśli wybieramy się na wyprawę w góry z psem, pamiętajmy koniecznie o zapakowaniu kilku rzeczy. Miska podróżna, karma oraz spory zapas wody to absolutna podstawa psiego ekwipunku. Poza tym, warto też zainwestować w odpowiedni sprzęt, który ułatwi nam spacery z psem po terenach górskich. Na pewno niezbędne będą szelki. Powinny być one wygodne dla psa, a jednocześnie solidne, tak abyśmy mogli asekurować psa podczas trudniejszych podejść, przytrzymać go lub podnieść. Do szelek warto podpiąć smycz z amortyzatorem, która łagodzi szarpnięcia. Linka powinna być na tyle długa, by pies mógł iść swoim tempem, jednocześnie pozostając pod naszą kontrolą.

Na wszelki wypadek dobrze jest mieć ze sobą kaganiec, nawet jeśli nasz pupil nie jest agresywny. Pamiętajmy, że niektóre parki oraz obiekty turystyczne wymagają w regulaminie, by pies nosił kaganiec. Wyjeżdżając z psem powinniśmy mieć przy sobie również książeczkę zdrowia pupila, w razie konieczności wizyty w lecznicy.

W góry z psem - co zabrać?

Pies w górach – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przemierzając góry z psem należy przestrzegać jeszcze kilku zasad. Po pierwsze, będąc na szklaku nigdy nie puszczajmy psa luzem. Na trasie możemy spotkać innych turystów z czworonogami, które nie zawsze są przyjaźnie nastawione. Lepiej nie dopuszczać do konfrontacji. Ponadto, niektóre psy wykazują silny instynkt łowiecki, a woń zwierząt żyjących w lesie może skłonić psa do ucieczki i polowania. Żeby uniknąć tego typu wypadków, lepiej trzymać psa na smyczy i dopilnować, aby przy jego szelkach zawsze znajdowała się adresówka (więcej o tym, dlaczego warto ją założyć swojemu czworonogowi przeczytasz tutaj) lub identyfikator.

A co zrobić, gdy nie możemy zabrać psa ze sobą? Jednym z rozwiązań jest umieszczenie pupila w hotelu dla zwierząt.

1321

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij