Uwaga, czarny kot! 10 najpopularniejszych przesądów o kotach

Koty towarzyszą ludziom od wieków. Jedni oddawali im wręcz boską cześć, inni się ich obawiali. Zawsze jednak otaczała je atmosfera tajemnicy i niezwykłości. Nie dziwi więc fakt, że na przestrzeni lat powstało wiele przesądów związanych z kotami. Które narody czciły te zwierzęta, a które się ich obawiały? Te informacje i inne ciekawostki o kotach znajdziesz w poniższym artykule.

Co robisz, kiedy czarny kot przebiegnie Ci drogę? Idziesz dalej, a może odprawiasz jakieś „rytuały”, tak na wszelki wypadek? Właściciele czarnych kotów nie mają wątpliwości, że ich zwierzę – czy to przebiegające przez drogę, czy wylegujące się na fotelu – to wyłącznie szczęście. Jednak warto wiedzieć, że kocie przesądy są bardzo powszechne. I to nie tylko w Polsce.

Tradycyjne przekonania potrafią być bardzo krzywdzące dla zwierząt. Koty były często niesłusznie postrzegane jako symbol pecha i złych czarów. Chyba każdy z nas miał w domu chociaż jedną bajkę dla dzieci, w której zwierzakiem towarzyszącym wiedźmie był (koniecznie czarny!) kot.

Na szczęście, w wielu miejscach na świecie koty to również oznaka pomyślności i dobrego losu.

Oprócz mocno zakorzenionych w świadomości ludzi przesądów o kotach, istnieje również wiele mitów na temat tych zwierząt, które dotyczą ich zachowań czy opieki nad nimi. O 10 najpopularniejszych wierzeniach dotyczących kotów przeczytasz w naszym artykule.

Mimo że koty są uznawane za tajemniczych indywidualistów, w prosty sposób można zrozumieć wiele ich zachowań. Warto wiec pogłębiać swoją wiedzę na ich temat. Dowiedz się, jak porozumiewają się koty.

Kot – symbol szczęścia i demona w Japonii

W Japonii koty mają wiele oblicz. Różne wierzenia przedstawiają je jako postacie przynoszące szczęście lub też jako zwiastuny niepowodzeń i czarnej magii. Najczęściej przedstawia się koty w trzech postaciach: Maneki Neko, Bakeneko i Nekomata.

1. Maneki Neko, czyli symbol szczęścia i dobrobytu

Jako pierwszy znany koci przesąd możemy wymienić japońskie przekonanie o tym, że kot przynosi szczęście. Ale nie byle jaki! Musi to być Maneki-Neko (招き猫). Chodzi o porcelanowego lub nawet plastikowego kotka z uniesioną łapą, prawie zawsze lewą.

Japończycy nazywają go kotem zapraszającym lub wabiącym. Często stawiają go w oknach restauracji, sklepów, a nawet – domów publicznych. Maneki-Nekoma ma przyciągnąć klientów i zapewnić sukces finansowy danemu przedsięwzięciu.

2. Inne wcielenie japońskiego kota, demoniczny Bakeneko

Kot przedstawiany jako symbol pomyślności i szczęścia to nie jedyne wcielenie tego zwierzaka w Japonii. Drugim, równie popularnym przesądem, jest przedstawienie tego czworonoga jako demona zwanego Bakeneko, który jest nieprzyjazny człowiekowi.

Ma on nadprzyrodzone zdolności, może przybierać różne kształty i stanowić niebezpieczeństwo dla właściciela.

3. Nekomata, czyli kot życia i śmierci

W japońskiej tradycji miejsce znalazł również kot Nekomata, który ma podobno moc wskrzeszania zmarłych. Jego postać jest często wykorzystywana w popkulturze.

Amerykańskie kocie przesądy

Sporo kocich przesądów znajdziemy w Stanach Zjednoczonych. Mają one w większości pozytywne skojarzenia.

Będąc w USA, wypatruj białych kotów lub tych z zielonymi oczami.

4. Biały kot, czyli amerykańska gwarancja szczęścia

Popularnym przesądem w USA, który warto poznać, jest wierzenie będące w opozycji do naszego „czarnego kota”. W Stanach biały kot to zapowiedź szczęścia – zarówno dostrzeżony na ulicy w ciągu dnia, jak i we śnie. Jedynie jeśli zobaczysz go w nocy, musisz mieć się na baczności.

5. Kolejny dobry omen – zielonooki kot

Przekonanie, że zielonooki kot to zapowiedź spełnionego życzenia lub marzenia jest dość znane w USA. Szczęściu trzeba tylko trochę pomóc. By marzenia zmieniły się w rzeczywistość, po spotkaniu z zielonookim kotem konieczne jest odprawienie odpowiedniego rytuału.

6. Kot może też przynieść pecha

Nieco mniej popularnym wierzeniem jest to dotyczące powszechnych w Stanach przeprowadzek. Jeśli wprowadzasz się do nowego domu, to należy wpuścić do niego kota przez okno, wtedy nie ucieknie. Jego ewentualna ucieczka przynosi pecha.

Uwaga, czarny kot! 10 najpopularniejszych przesądów o kotach

Polska kocim przesądem stoi

Oprócz popularnego przesądu o czarnych kotach przynoszących pecha, w Polsce pokutuje jeszcze wiele przekonań na temat tych zwierząt.

7. Biały kot przynosi szczęście także w Polsce

Przesądem wartym uwagi jest ten dotyczący białego kota. Idąc ulicą lub jadąc samochodem, warto wypatrywać zwierzaka w takim kolorze. Jeśli przebiegnie nam drogę, jest to oznaka szczęścia i powodzenia.

8. Myjący się kot zwiastunem ślubu

Poza przekonaniami związanymi z kocimi barwami, istnieje cała gama innych przesądów. Jednym z ciekawszych jest ten mówiący że osoba, która przebywając w towarzystwie, pierwsza spojrzy na myjącego się kota, wkrótce się ożeni lub wyjdzie za mąż.

9. Nie dbasz o kota? Będziesz mieć pecha

Kolejny przesąd jest dość dramatyczny – jeżeli kot niespodziewanie opuści rodzinę, zwiastuje to nadchodzące nieszczęście. Nawet nadepnięcie kotu na ogon przynosi pecha i kłopoty finansowe.

10. Będąc na morzu, uważaj na koty

Koty mogą przynieść pecha… w podróży! Miauczenie kota na statku zwiastuje pecha i że samo wypowiedzenie słowa „kot” na morzu to zły omen.

Islam, kraje arabskie i ich stosunek do kotów

Miejscem, w którym kotom przypisuje się wyjątkowe cechy są kraje islamskie. Już sam prorok Mahomet miał kota o imieniu Muezza, który był jego ulubieńcem. Głównie dlatego zwierzęta te są w krajach objętych wpływami islamu bardzo szanowane.

Koty są uważane za zwierzęta czyste, dlatego cieszą się specjalnymi względami. Ich szczególna pozycja jest najbardziej widoczna w Egipcie, w którym koty czci się od niepamiętnych czasów. W starożytności wiele bóstw przedstawiano właśnie w formie tych zwierząt. Przykładem jest Bogini Bastet. Była ona symbolem radości, szczęścia i płodności, opiekunką kobiet w ciąży.

Wielu podróżników w średniowieczu wskazywało Bliski Wschód jako azyl dla kotów, ponieważ w tamtych czasach w Europie te czworonogi były kojarzone z szatanem i demonami. Z kolei w Chinach wierzono, że leki tworzone ze składników kociego pochodzenia mają specjalne właściwości, więc i tam zwierzęta te nie były bezpieczne.

Jak widać, istnieje wiele przesądów i wierzeń związanych z kotami. Co więcej, koty na świecie mają różną sytuację, jedne są podziwiane i chronione, inne uznawane za demony i oznaki braku pomyślności. Zanim wybierzesz się w jakąkolwiek wycieczkę, nawet palcem po mapie, warto poznać wierzenia różnych kultur.

Jednak pamiętaj – nigdy nie kieruj się mitami ani przesądami na temat zwierząt, ponieważ zwykle mają one niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Poznaj 7 mitów o kotach domowych, którym nie powinieneś wierzyć ani trochę.

7916

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij