Trawienie pod kontrolą: jak karmić kota z problemami zdrowotnymi?

Odpowiednio dobrana karma dla kota to podstawa. Zwłaszcza, gdy nasz zwierzak boryka się z różnymi schorzeniami. Czy wiesz czym karmić swego czworonoga, by zminimalizować jego problemy zdrowotne?

Kot domowy, bez względu na wiek i rasę, może cierpieć z powodu wielu przypadłości. Do najpopularniejszych należą zwłaszcza problemy z trawieniem i uzębieniem. Na szczęście dla kotów i ich właścicieli, zarówno niestrawność, wrażliwy układ pokarmowy czy tendencje do odkładania się kamienia nazębnego da się zminimalizować, chociażby poprzez stosowanie odpowiednio dobranej do potrzeb kota karmy.

Problemy trawienne u kotów – czym się objawiają?

Częstymi dolegliwościami dorosłych kotów są niestrawność oraz wrażliwy żołądek czy jelita. Do objawów mogących świadczyć o delikatnym układzie pokarmowym zwierzęcia należą m.in.: częste wymioty, wzdęcia, biegunki lub stolec o nietypowym, wyjątkowo drażniącym zapachu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest stosowanie ciężkostrawnej lub źle dobranej diety albo zbyt mała aktywność kota i brak ruchu. Biegunka może być również następstwem przekarmiania zwierzęcia, dlatego ważne jest ścisłe przestrzeganie zalecanych dziennych dawek karmy. Bywa, że kot domowy z natury ma wrażliwszy układ trawienny od innych osobników, co powoduje znaczny dyskomfort zarówno dla niego, jak i dla właściciela.

Karma dla kota: lepsze trawienie, mniej problemów

Z myślą o dorosłych kotach, które mają zaburzony proces trawienia i wydalają zwiększone ilości odchodów o konsystencji odbiegającej od normy, Royal Canin opracował specjalną suchą karmę Digestive Care. Jej zbilansowana receptura wspomaga prawidłowe trawienie i zapewnia odpowiednią konsystencję stolca. Krokiety Digestive Care mają ponadto kształt pierścienia, skłaniający kota do wolniejszego i dokładniejszego żucia, co ma bezpośredni wpływ na efektywniejsze trawienie. Już po dziesięciu dniach stosowania tej karmy w kuwecie kota można zauważyć o 49% mniej odchodów. Za korzystny wpływ karmy na florę jelitową kota oraz łatwiejsze przesuwanie się treści pokarmowej w dół układu trawiennego odpowiada szczególnie dopracowana receptura Digestive Care, w skład której wchodzą:

Sucha karma dla kota Royal Canin Digestive Care

Jak karmić kota z wrażliwym żołądkiem?

Koty domowe często borykają się z uporczywymi wymiotami lub biegunką występującymi po jedzeniu. Ich przyczyną może być zbyt wrażliwy przewód pokarmowy. Rozwiązaniem tego problemu jest sucha karma dla kotów Royal Canin Regular Sensible 33. Jej specjalnie wyselekcjonowane składniki pokarmowe o najwyższej strawności chronią układ trawienny oraz wspomagają optymalny przebieg trawienia. Dodatek fruktooligosacharydów sprzyja równowadze flory bakteryjnej. W przeciwieństwie do innych prebiotyków, FOS nie zawierają drobnoustrojów, a jedynie pobudzają przyrost pożytecznych bakterii jelitowych. Działają więc bezpiecznie i skutecznie.

Sucha karma dla kota Royal Canin Regular Sensible 33

Rozwiązaniem żywieniowym, opracowanym specjalnie dla dorosłych kotów o wrażliwym przewodzie pokarmowym, które preferują mokrą karmę, są saszetki Royal Canin Digest Sensitive. Delikatne kawałki w smakowitym sosie zawierają wysoko strawne składniki odżywcze, dzięki czemu jedzenie tej karmy zmniejsza intensywność zapachu odchodów. Równocześnie zapobiega też nadwadze i dba o utrzymanie właściwej masy mięśniowej kota. Wszystkie karmy Royal Canin, które wspomagają procesy trawienne, dodatkowo zawierają odpowiednie proporcje soli mineralnych chroniących drogi moczowe zwierzęcia.

Mokra karma dla kota Royal Canin Digest Sensitive Gravy

Tendencja do odkładania się kamienia nazębnego – jakie są jej konsekwencje?

Starsze koty, zwłaszcza karmione wyłącznie miękką karmą z puszek, częściej mają problemy z powstawaniem kamienia nazębnego. Skąd się on bierze? Płytka nazębna, na którą składają się drobinki pokarmu oraz minerały osadzone na zębach, jeśli nie jest regularnie usuwana lub ścierana, ulega mineralizacji, twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Jego następstwem mogą być rozmaite schorzenia:

  • uszkodzenia dziąseł,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • utrata zębów,
  • problemy z jedzeniem,
  • brak apetytu,
  • apatia,
  • chudnięcie,
  • nieprzyjemny oddech.

Szczegółowe badanie jamy ustnej kota, a także obserwacja jego zachowania podczas jedzenia (czy np. nie wypuszcza kawałków pokarmów lub nie próbuje gryźć wyłącznie jedną stroną szczęki), pomogą jego właścicielowi zauważyć problemy stomatologiczne. Znaczny kamień nazębny może usunąć jedynie weterynarz. Dlatego też, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, bardzo ważna jest profilaktyka i regularna higiena zębów kota.

Karma dla kotów: szkodzi czy pomaga kocim zębom?

W naturalnych warunkach kot-drapieżca poluje, przy pomocy zębów odrywa kawałki mięsa i połyka je. Kot udomowiony nie musi gryźć surowizny, jest więc pozbawiony okazji do ścierania osadu ze szkliwa. Z tego też powodu kot domowy powinien mieć na bieżąco przeglądaną i czyszczoną jamę ustną. W praktyce jest to jednak dość trudne, a dla zwierzęcia bywa nieprzyjemne. Skutecznym i zdecydowanie łatwiejszym sposobem na walkę z kamieniem nazębnym u kotów jest regularne podawanie im karmy Royal Canin Oral Care.

Sucha karma dla kota Royal Canin Oral Care

Karma dla kotów Oral Care wywołuje efekt mechanicznego czyszczenia zębów. Jej unikalny kształt i tekstura krokietów ułatwiają usuwanie płytki nazębnej podczas jej jedzenia. Ponadto zawarta w niej aktywna substancja (polifosforan sodu) ma zdolność wiązania wapnia obecnego w ślinie zwierzęcia, przez co zapobiega odkładaniu się tego pierwiastka na zębach i powstawaniu kamienia nazębnego. Po 28 dniach ciągłego podawaniu kotu karmy Royal Canin Oral Care, można zaobserwować aż do 59% mniej kamienia nazębnego.

Jak wprowadzić do diety kota nową karmę?

Zmiana karmy na tę odpowiadającą indywidualnym potrzeby kota, może okazać się skutecznym rozwiązaniem jego problemów zdrowotnych. Nowe pożywienie należy wprowadzać jednak stopniowo. Koty przyzwyczajają się do ulubionej karmy i nagła zmiana podawanego im posiłku zwykle kończy się jego odrzuceniem. Aby zatem nie narażać zwierzęcia na dyskomfort, nową karmę trzeba przez około 10 dni w coraz większych proporcjach mieszać z tą, do której jest przyzwyczajony. Dotyczy to zwłaszcza zmiany karmy wilgotnej na suchą. By ułatwić akceptację kruchych krokietów można początkowo namaczać je w wodzie. Pamiętajmy, że brak okresu przejściowego grozi zaburzeniami w trawieniu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

4044

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij