Tabletki uspokajające dla psa na Sylwestra – czy warto?

Okres świąteczno-noworoczny to trudny czas dla zwierząt, szczególnie tych, które cierpią ze względu na różnorakie fobie dźwiękowe. Trzeba jednak pamiętać, że nawet te psy czy koty, które nie odczuwają lęku w związku z głośnymi dźwiękami i tak nie czują się komfortowo w czasie intensywnych pokazów fajerwerków. Jest to głównie spowodowane zupełnie innym funkcjonowaniem zmysłu słuchu, który u psa czy kota jest dużo czulszy niż u  ludzi.

Ze względu na komfort zarówno ludzi, jak i zwierząt w wielu miastach Europy nie można organizować pokazów fajerwerków. Jednak w większości miejsc w Polsce już wkrótce rozpocznie się sezon na fajerwerki, a wraz z nim problem wszystkich opiekunów zwierząt: jak pomóc swojemu przyjacielowi przetrwać ten czas?

Środki uspokajające dla psa to zawsze ostateczność

Nasz pies nie zaczyna się bać głośnych dźwięków tuż przed Sylwestrem. Dlatego pracę z nim musimy zacząć dużo wcześniej. W przypadku fobii dźwiękowych proces modyfikacji zachowania jest długotrwały i warto zasięgnąć porady behawiorysty od razu, gdy zauważymy problem.

Niestety tuż przed okresem świąteczno-noworocznym niewiele jesteśmy w stanie poradzić. Czasem jedynym sposobem na uspokojenie zwierzęcia jest podanie mu środków farmakologicznych. Farmakoterapia zawsze jest jednak ostatecznością i nie może być jedynym sposobem postępowania w przypadku fobii dźwiękowych u zwierząt.

Odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie zachowań lękowych

Najpierw rozpoczynamy pracę z psem polegającą na opracowaniu planu modyfikacji zachowania. Kładziemy nacisk przede wszystkim na odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie zachowań lękowych. Pomogą też:

 • muzykoterapia,
 • masaż relaksacyjny,
 • specjalne słuchawki tłumiące dźwięki,
 • kamizelki przeciwlękowe,
 • zmiany w środowisku (żaluzje w oknach, kryjówka, maskowanie dźwięków itp.),
 • psie feromony kojące,
 • preparaty ziołowe oraz zawierające takie substancje jak: L-tryptofan, melatonina czy alfa-kazozepina.

Royal Canin Calm

Kiedy stosować środki na uspokojenie dla psa?

Środki uspokajające dla psa stosujemy tylko i wyłącznie wtedy gdy:

 • na zastosowanie innych form terapii behawioralnej jest już za mało czasu, np. nie pomyśleliśmy wcześniej o komforcie naszego psa; okazało się, że lęk pojawił się nagle np. w związku za jakimś traumatycznym zdarzeniem; nie wiedzieliśmy o jego istnieniu, gdyż psa mamy dopiero od niedawna np. adoptowaliśmy go i jest to nasz pierwszy wspólny Sylwester;
 • lęk jest tak silny, że pies wpada w panikę i może wyrządzić sobie krzywdę, a mimo zastosowania wszelkich innych możliwych środków zaradczych konieczne jest wspomożenie terapii lekami uspakajającymi.

Farmakoterapii nigdy nie wolno stosować na własną rękę. Musimy udać się do lekarza weterynarii, który dostosuje środek do danego przypadku oraz dobierze właściwą dawkę. Dlatego też nie należy tego zostawiać na ostatnia chwilę. Wiele środków musi być podawanych przez kilka dni lub tygodni przed wystąpieniem zdarzenia wywołującego lęk.

Tabletki uspokajające dla psa na Sylwestra – przegląd grup

W przypadku fobii dźwiękowych najczęściej stosuje się leki należące do następujących grup:

leki uspokajające dla psa na sylwestra

 

Lek uspokajający dla psów na Sylwestra – czy rzeczywiście pomaga?

Wiele emocji wśród opiekunów wywołuje jeden z dostępnych leków, którego substancją czynną jest acepromazyna (dostępny jest w postaci żelu). To silny antypsychotyczny lek uspokajający.

Jego działanie polega głównie na zmniejszeniu napięcia nerwowego oraz obniżeniu ruchliwości wraz z rozluźnieniem mięśni. Stąd często stosowany jest w tzw. bezpiecznym badaniu lub przy drobnych zabiegach medycznych.

Zwierzę jednak nadal jest w pełni świadome, a co ważne w przypadku fobii dźwiękowych – bardziej wrażliwe na bodźce słuchowe.

Wyobraź sobie psa, który odczuwa silny lęk wywołany głośnymi dźwiękami. Podajemy mu środek z acepromazyną. który jeszcze bardziej nasila jego postrzeganie zjawisk słuchowych, ale jednocześnie powoduje ograniczenie możliwości poruszania się (przez rozluźnienie mięśni). Mamy więc psa “śmiertelnie” przerażonego, ale nie mogącego w żaden sposób zareagować np. ucieczką lub próbą nawiązania kontaktu z opiekunem.

Opiekun jest przekonany, że pies czuje się dobrze, w końcu: nie ucieka, nie próbuje znaleźć kryjówki czy też nie wokalizuje, leży “spokojnie” na posłaniu. Jednak silny lęk jaki przeżywa doprowadza do tego, że kolejne wystawienie go na działanie tych bodźców będzie powodowało jeszcze większą panikę (nie wspominając o możliwości doznania np. zawału serca w przypadku psów starszych lub chorych). Preparaty zawierające acepromazynę nie powinny być stosowane w leczeniu fobii czy innych zaburzeń zachowania.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Wszystkim zwierzętom (nawet tym, które do tej pory nie wykazywały zachowań lękowych w czasie ekspozycji na głośne dźwięki) przed sylwestrem należy zapewnić odpowiednie warunki. Pamiętaj o tym, aby:

 • zapewnić psu możliwość schronienia się w cichym i bezpiecznym miejscu (np. pomieszczeniu bez okien),
 • wyprowadzać go na spacery tylko na smyczy (mimo to sprawdzić adresatkę i dane podane przy rejestracji “czipa”);
 • starać się w miarę możliwości nie zostawiać psa samego w domu (niestety fobia dźwiękowa częściej występuje u psów z problemami separacyjnymi);
 • zapewnić mu bliski kontakt z nami np. robiąc mu masaż relaksacyjny.

Czy psa, który się boi należy pocieszać?

Według wielu badań lęk jest emocją, której jako takiej nie da się wzmocnić. Ignorowanie psa jest więc bardzo niewłaściwe. Psy jako zwierzęta socjalne w sytuacjach stresowych czy lękowych szukają wsparcia u innych osobników. Dowiedz się więcej o strachu u psa.

Dlatego powinniśmy zapewnić zwierzęciu mądre wsparcie: nie rozczulać się nad nim, ale spróbować zająć czymś ciekawszym np. zabawą czy jedzeniem. Możemy je też przytulić (jeśli to lubi) lub głaskać, masować. Dotyk u wszystkich zwierząt ma działanie kojące i uspakajające.

Jest tylko jedno “ale” osoba, która zajmuje się w tym momencie psem nie może sama bać się dźwięków lub być zdenerwowana. Pies wówczas to wyczuje i nasze emocje spowodują pogorszenie jego nastroju.

Coraz częściej stosowanym sposobem na wspólne przetrwanie tych trudnych i głośnych chwil jest wyjazd w ciche i spokojne miejsce. Tam, wraz z innymi opiekunami i ich psami, można spokojnie i bez stresu powitać Nowy Rok.

12280

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij