Sztuczki dla kota – 5 rzeczy, których możesz go nauczyć

Wyszkolony pies to duma każdego opiekuna. Posłuszne zwierzę, które reaguje na komendy, wzbudza też niekłamany podziw u zupełnie obcych osób. Okazuje się jednak, że szkolić można też kota! Siadanie, podawanie łapy, aportowanie – jakich jeszcze sztuczek możesz nauczyć swojego mruczka? Jakie korzyści mu to przyniesie?

Każdy opiekun dba o zaspokajanie potrzeb swojego kota. Często się z nim bawi, kupuje różne zabawki, smakołyki i drapaczki, a w razie konieczności – zapewnia mu najlepszą opiekę weterynaryjną. Jednak jedną z najważniejszych potrzeb – zarówno w przypadku kotów żyjących w domu, jak i tych wychodzących, jest potrzeba aktywności umysłowej. Nauka nowych umiejętności jest świetną zabawą, która wzmacnia więzi między opiekunem a mruczącym czworonogiem.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego warto szkolić kota.

Jak nauczyć kota sztuczek?

Aby szkolenie przyniosło efekty potrzebna jest ogromna cierpliwość, motywacja i duża wyrozumiałość w stosunku do zwierzęcia. Warto stosować pozytywne nagradzanie w postaci różnego rodzaju smakołyków, ponieważ dzięki temu nauka będzie dla czworonoga świetną zabawą, a warunkowanie będzie przebiegać szybciej i skuteczniej. Szkolenie kota pozwoli także na budowanie wzajemnej relacji. Jest to szczególnie istotne, jeśli przez większość dnia kot przebywa w domu bez żadnego innego towarzystwa. W czasie nauki najlepiej używać klikera, który umożliwi klarowną komunikację i szybciej przyniesie efekty.

Czarno-biały kot

Jakie sztuczki dla kota będą korzystne?

Każda aktywność umysłowa jest bardzo potrzebna mruczącym przyjaciołom, które są niezwykle inteligentne. Trzeba im tylko dać możliwość rozwoju i zagwarantować odpowiednią motywację. Niektóre ćwiczenia i sztuczki bardzo przydają się w codziennym życiu.

5 sztuczek dla kota, których warto go nauczyć:

1. Przychodzenie na zawołanie

W trakcie nauki mruczek zacznie rozpoznawać swoje imię i reagować na nie. Może to uchronić kota wychodzącego m.in. przed wpadnięciem pod samochód czy przed wdaniem się w bójkę z innym kotem. Przychodzenie na zawołanie przyda się również w momencie, gdy będziesz pilnie potrzebował pupila przy sobie, np. przy wyjściu do weterynarza –  kot zareaguje od razu na komendę i będzie Ci go łatwiej „nakłonić” do wspólnej wizyty. Warto także na co dzień zwracać się do kota po imieniu, aby na stałe utrwalić warunkowanie.

2. Aportowanie

Każdy kot potrzebuje wysiłku fizycznego. Aportowanie pozwoli mu rozwijać się ruchowo. Dodatkowo pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała lub też w walce z otyłością. Jest to także świetna forma zabawy, która pozwoli Wam aktywnie spędzić czas razem. Pomyśl o tym szczególnie, jeśli Twój mruczek przez większość dnia przebywa sam.

3. Chodzenie na smyczy

Niezależnie od tego, czy Twój kot wychodzi na zewnątrz, chodzenie na smyczy będzie dla niego prawdziwą atrakcją. Pozwoli Wam na wspólne odkrywanie otoczenia. Spacer wprowadzi do jego życia nowe wrażenia, poprawi jego sprawność ruchową i dostarczy nowych bodźców, szczególnie w przypadku, gdy Twój mruczący przyjaciel sporadycznie opuszcza domowe zacisze.

4. Siadanie na komendę

Jeśli masz w domu kilka kotów, albo kota i psa, siadanie na komendę okaże się bardzo przydatne. Będziesz mógł spokojnie nakarmić czworonogi i unikniesz sytuacji stresowych. To polecenie pomoże Ci także w trakcie wspólnego szkolenia, każde zwierzę będzie wtedy wiedziało jakie jest jego zadanie, a Ty bez problemu zapanujesz nad swoimi pupilami.

5. Podawanie łapy

Koty to prawdziwe łasuchy i każdy opiekun doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Można ten fakt wykorzystać podczas nauki nowych umiejętności. Podawanie łapy sprawi, że spożywanie smakołyków będzie dla kota jeszcze bardziej atrakcyjne.

Praktyczna forma zabawy

Sztuczki dla kota przydają się w codziennym życiu. Są nie tylko formą świetnej zabawy dla mruczka czy rozrywki dla opiekuna, ale przede wszystkim – ważnym elementem rozwoju psycho-fizycznego zwierzęcia. Zanim jednak zaczniesz szkolić kota, zdobądź postawy teoretyczne. Warto poznać rady profesjonalnych szkoleniowców i behawiorystów, lub skontaktować się z nimi osobiście.

7615

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij